Varufakis je potvrdio da Grčka neće danas platiti ratu kredita MMF-u

O svemu će se znati više u nedjelju, kad će se održati referendum

Greek Finance Minister Yanis Varoufakis attends a parliament session in Athens on March 30, 2015. The EU warned Monday that Greece and its creditors had yet to hammer out a new list of reforms despite talks lasting all weekend aimed at staving off bankruptcy and a euro exit. AFP PHOTO / ARIS MESSINIS
FOTO: Aris Messinis/AFP

Grčki ministar financija Janis Varufakis potvrdio je danas da Grčka neće u utorak Međunarodnom monetarnom fondu (MMF) isplatiti ratu kredita u iznosu od 1,6 milijardi eura, javlja AFP.

Iako se pretpostavljalo da Grčka neće platiti MMF-u jer nije primila pomoć, ovo je prva službena potvrda odbijanja. O svemu će se znati više u nedjelju, kad će se održati referendum na kojem će državljani grčke odlučivati žele li ili ne prihvatiti nove mjere štednje koje bi osigurale daljnju pomoć kreditora. Ukoliko se Grci odluče reći ne Trojci, Grčkoj prijeti izbacivanje iz eurozone i vraćanje na nacionalnu valutu drahmu.

U tijeku posljednji razgovori

Između Atene i Bruxellesa u tijeku su kontakti kojima je cilj u posljednji trenutak postići sporazum o grčkom dugu, rekao je jedan grčki dužnosnik, a njemačka kancelarka Angela Merkel istodobno je izjavila da ona ne zna ništa o novo europskoj ponudi Grčkoj.

U tijeku su kontakti u cilju postizanja sporazuma u posljednji trenutak, izjavio je jedan grčki dužnosnik, nekoliko sati prije isteka roka.

“Postoje inicijative”, rekao je, ne govoreći o detaljima.

Juncker dao još jednu ponudu

Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker poslao je još jednu ponudu Ateni u pokušaju da se postigne sporazum s vjerovnicima o novom paketu reformi prije nego istekne krajnji rok 30. lipnja, potvrdili su u utorak ujutro izvori iz EU-a i grčke vlade. Prema toj ponudi, predsjednik grčke vlade Aleksis Cipras trebao bi u utorak poslati pisani pristanak na najnovije uvjete, na vrijeme da se sazove hitan sastanak ministara financija eurozone. Isto tako Cipras bi se trebao obvezati da će u javnosti voditi kampanju da se taj novi prijedlog usvoji na referendumu u nedjelju.

Premda ne postoje naznake da bi Cipras prihvatio Junckerov prijedlog i u ponedjeljak je rečeno da će Cipras na referendumu zaokružiti “ne”, jedan vladin dužnosnik u Ateni izjavio je u utorak poslije podne da je Cipras u utorak razgovarao telefonom s Junckerom i čelnikom Europske središnje banke Mariom Draghijem.

Merkel nije optimistična

Njemačka kancelarka Angela Merkel u međuvremenu nije podržala optimizam glede mogućeg dogovora u posljednji trenutak.

“Program istječe točno u ponoć po srednjoeuropskom vremenu. I nisu mi poznate nikakve naznake o nečemu drugome”, rekla je Merkel u Berlinu na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji s predsjednikom kosovske vlade Isom Mustafom.

“Neovisno o tome, jasno je da nećemo zatvoriti komunikacijske kanale noćas nakon ponoći … to znači da ostaju otvorena vrata za razgovore, ali ne mogu reći ništa osim toga”, dodala je njemačka kancelarka.

Upitana zna li išta o Junckerovoj ponudi Grčkoj, Merkel je rekla: “Sve što znam jest da je komisija dala posljednju punudu u prošli petak”.

Poklon u obliku jedne sekunde

Grčka će nepredviđeno dobiti dodatnu sekundu za ispunjenje obveza prema Međunarodnom monetarnom fondu, jer rok za isplatu duga vjerovnicima istječe u utorak u ponoć, a upravo taj dan će se produljiti za jednu sekundu odlukom Pariškog opservatorija koji usklađuje mjerenje vremena na svjetskoj razini.

Tijelo koje se zove Međunarodna služba za Zemljinu rotaciju i referentne sustave (IERS) i koje se brine da super precizni atomski satovi mjere vrijeme potpuno u skladu s vrtnjom Zemlje, nedavno je odlučilo da je ove godine potrebno dodati sekundu kako bi vrijeme i dalje teklo u skladu sa Zemljom. Ta “stanka” u vremenu za jednu sekundu dogodit će se upravo u utorak u ponoć po GMT-u.

“Vrlo iznimno, minuta… će trajati jednu sekundu dulje nego normalno, 61 sekundu umjesto 60”, priopćio je Pariški opservatorij. To doslovce znači da Grčka ima još jednu sekundu vremena kako bi ispunila obveze prema vjerovnicima, o čemu se pregovara već mjesecima. “Da, ali jedna sekunda nije mnogo vremena”, izjavio je Sebastien Bize, direktor u opservatoriju. “I na žalost, ne možemo dodati više od sekunde”, pojasnio je.