Video. Macron se u Nizozemskoj nadvikivao s prosvjednicima, napao ih da ugrožavaju demokraciju

Francuskom predsjedniku nije dobro sjela ekipa demonstranata

THE HAGUE - Demonstrators disrupt French President Emmanuel Macron's speech on Europe. The French president and his wife are paying a two-day state visit to the Netherlands. ANP ROBIN VAN LONKHUIJSEN netherlands out - belgium out (Photo by ROBIN VAN LONKHUIJSEN / ANP MAG / ANP via AFP)
FOTO: ANP via AFP

Francuski predsjednik Emmanuel Macron ponovio je u utorak u govoru u Nizozemskoj svoj poziv na jačanje “europskog suvereniteta”. U željno iščekivanom govoru u Den Haagu Macron je rekao da su i pandemija koronavirusa i rat u Ukrajini jasno dali do znanja da Europa mora smanjiti svoju ovisnost kako bi zadržala svoj identitet.

“Pandemija i rat upravo su nas gurnuli u situaciju da otkrijemo da moramo smanjiti svoju ovisnost ako želimo očuvati europski identitet”, rekao je Macron. “To znači da moramo moći birati svoje partnere i krojiti vlastitu sudbinu, a ne biti, rekao bih, puki svjedoci dramatične evolucije ovoga svijeta”, rekao je.

To se može postići, rekao je Macron, “putem suradnje u skladu s našim duhom otvorenosti i partnerstva”.

Želi da Europa postane treća supersila

Macronove izjave tijekom njegova dvodnevnog državnog posjeta Nizozemskoj dolaze usred oštrih kritika ranijih komentara o odnosu Europe s Kinom, Tajvanom i Sjedinjenim Državama. On je prošlog tjedna rekao da bi Europa trebala izbjegavati uplitanje u sukob između Kine i Tajvana i da bi umjesto toga trebala postati treći pol, odnosno supersila, između Kine i Sjedinjenih Država, najvažnijeg saveznika Tajvana.

Peking inzistira na tome da je Tajvan, samoupravna demokracija, dio njegova teritorija, iako Tajvan ima neovisnu vladu od 1949. godine. Napetosti rastu u Tajvanskom tjesnacu nakon sastanka tajvanske predsjednice s američkim dužnosnicima u Kaliforniji, dok Peking nastoji međunarodno izolirati Tajvan.

U svom govoru u utorak, Macron je također podržao jaču, snažniju europsku industrijsku politiku usmjerenu na jačanje europske proizvodnje i smanjenje trgovinske ovisnosti o drugim dijelovima svijeta. “SAD ima (industrijsku politiku) i jača je, Kina je ima. Treba nam europska industrijska politika”, rekao je Macron.

Prosvjednici prekidali Macronovo obraćanje

Francuski predsjednik istaknuo je da se EU uvelike oslobodio svoje energetske ovisnosti o Rusiji nakon ruske invazije na Ukrajinu i ustvrdio da Europa treba nastaviti tim putem. “Moramo izgraditi novu strategiju koja će sve više smanjiti našu ovisnost i izgraditi više suvereniteta u energetici”, rekao je Macron.

Njegov su govor na početku prekidali prosvjednici, što je navelo francuskog predsjednika da kaže da oni koji ne poštuju izborni proces i izabrane vođe dovode demokraciju u opasnost, prenosi Reuters. “Gdje je francuska demokracija? Kada smo je izgubili?”, vikao je jedan muškarac tijekom govora, dok su drugi izvikivali parole o klimatskim promjenama i mirovinskoj reformi. Jedan od prosvjednika imao je transparent na kojem je pisalo “Predsjednik nasilja i licemjerja”.

Macron se nekoliko minuta nadglasavao s prosvjednicima, te rekao da je društvena rasprava “vrlo važna”, ali da ovo nije mjesto za prosvjed. “Glasate i birate ljude… suprotna strana je da morate poštivati institucije za koje su glasali ljudi”, rekao je. “Onog dana kada pomislite: ‘Ne slažem se sa zakonom … pa mogu raditi što god hoću’ … dovodite demokraciju u opasnost.”

Njemu i supruzi priredili kraljevski doček

Macron i njegova supruga Brigitte stigli su u Nizozemsku ranije u utorak u prvi službeni državni posjet jednog francuskog predsjednika Nizozemskoj u 23 godine.

Par su u Amsterdamu dočekali nizozemski kralj Willem-Alexander i njegova supruga Máxima. Pozdrav s 42 topa brodova francuske i nizozemske mornarice također je pozdravio dolazak francuskog predsjednika u Amsterdam. Macronov itinerar za utorak uključivao je polaganje vijenca na Nacionalni spomenik žrtvama rata u Amsterdamu.

Macron se u utorak planira sastati s predstavnicima nizozemskog parlamenta u Haagu, a navečer bi trebao prisustvovati svečanoj večeri u Kraljevskoj palači u Amsterdamu. Drugog dana njegova posjeta na rasporedu su konzultacije nizozemske i francuske vlade.