Video. Usporedili smo RTL-ov portret Andreja Plenkovića s tekstovima o Titovoj svakodnevici. Neodoljivo su slični

U hagiografskoj reportaži ne postoji niti jedan kritičan osvrt na rad tehničkog premijera

FOTO: RTL Danas / AFP

Sinoć je u RTL-ovoj središnjoj emisiji objavljen prilog Dajane Šošić koji opisuje radni dan premijera Andreja Plenkovića. U hagiografskoj reportaži ne postoji niti jedan kritičan osvrt, izuzme li se primjedba Darka Milinovića da je Plenković ljevičar.

Emitirani prilog obiluje detaljima poput onih da premijer radi dugo i puno, da vlada jezicima i vješto igra košarku. Panegiričkim tonom RTL-ov prilog podsjeća na tekstove o svakodnevici “najvećeg sina naših naroda i narodnosti”.

Usporedili smo pola stoljeća stare tekstove iz socijalističkog tiska o tome kako radni dan provodi Josip Broz Tito s transkriptom RTL-ovog video portreta Andreja Plenkovića. Tekstovi o Brozovom radnom danu pronađeni su na stranici Yugopapir. Svaka sličnost sa stvarnim osobama je slučajna.

Buđenje u 6

Tito ustaje rano; njegov radni dan počinje u šest sati. To je već dugogodišnja navika. Svejedno da li je u Beogradu, na Brionima ili negdje drugdje u zemlji. (Front, 1972.)

Navečer skupovi i govori u kampanji, no već u šest je na nogama. (RTL, 2024.)

Uz crnu ekspres-kavu, koju sam skuha, uzima jutarnju štampu. Kada je u Beogradu, to su Borba i Politika, kasna izdanja večernje štampe i nedjeljne publikacije koje izlaze toga jutra. Naći će vrijeme, ako ne ranije, a ono u toku poslijepodneva, da pogleda dnevne listove i periodičnu štampu koja stiže iz republika. (Front, 1972.)

„Brifira me mobitel,” odgovara Plenković listajući dnevni tisak na pitanje novinarke brifira li ga glasnogovornik Marko Milić. (RTL, 2024.)

Radni dan traje 12 sati

Poslije kraće šetnje kroz vrt, još prije doručka – koji je, obično, oko osam i po – Tito ulazi u radni kabinet. Tu ga sačekuju mnogi predmeti, informacije, depeše, zatim razni ukazi, zakoni i drugi dokumenti za potpis. Na radnom stolu druga Tita predmeti ne ostaju dugo. (Front, 1972.)

Slijede dogovori, sastanci sa suradnicima. Radni dan mu izvan kampanje traje po 12 sati i tako već punih osam godina. (RTL, 2024.)

Za drugi dio gotovo svakodnevne aktivnosti ne zna se šire. To su radni dogovori s drugovima iz predstavničkih tijela, državnih organa, s ljudima iz rukovodstva Saveza komunista i drugih društveno-političkih organizacija, sa drugovima iz Jugoslavenske narodne armije, s pojedinim funkcionerima. (Front, 1972.)

Plenković opisujući svoj radni dan: “Ja se budim negdje oko šest sati. Dođem tu, i onda dokle treba.” (RTL, 2024.)

Predsjednik i klubovi

“Ne, ne smijem ja biti navijač. Kako bih onda bio predsjednik! Ja moram navijati za sve naše timove. Sviđaju mi se i Partizan, i Dinamo, Crvena zvezda, a i drugi timovi… (feljton o Titu iz 1980.)

“Pravnik, političar, diplomatske vještine primijenjuje i danas,” tvrdi novinarka, jer na pitanje Hajduk ili Dinamo, Plenković odgovara Hrvatska. Ne misli da su klupske preference prikladne premijerskoj poziciji. (RTL, 2024.)

Predsjednik razgovara s drugovima, iznosi svoje poglede, glasno razmišlja. (Front, 1972.)

Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović: „Ne sjećam se da je netko toliko vremena provodio u uredu, toliko sastanaka imao, toliko toga stizao i pročitao.” (RTL, 2024.)

Predsjednik i neprijatelj nikad ne spavaju

Do večere, za koju je rezervirano vrijeme oko devetnaest sati, obično traju poslijepodnevni prijemi i radni sastanci. A počinju – već prema karakteru i potrebi – neki put u šesnaest, neki put u sedamnaest sati. (Front, 1972.)

Na pitanje novinarke RTL-a zašto ponekad kasni, premijer odgovara. „To je zato što imamo jako puno obveza, mi smo stavili izrazito visok ritam naše aktivnosti.”

“Previše radi. To je jedina stvar koju bih mu mogla predbaciti”, rekla je Jovanka Broz o svom suprugu intervju za talijanski list Tempo. “Ne može proći nijedan dan, a da nešto ne radi kad je kod kuće. Umjesto da se potpuno opusti, on se zatvara u svoju radnu sobu, baveći se tisućama stvari.” (Duga, 1975.)

RTL pita smeta li njegovoj obitelji što nije više kod kuće, a premijer odgovara: “Sve više se to osjeća, da je normalni život bio dosta davno.”(RTL, 2024.)

Svjetski jezici i zdravice

Danas će, saznajemo, Predsjednik raditi na zdravici. Znamo, Tito ne voli da čita. Uvijek radije improvizira. Tako riječ i misao idu zajedno, u što neposrednijem ljudskom dodiru. Tada su riječi življe, snažnije. Predsjednik razgovara s drugovima, iznosi svoje poglede, glasno razmišlja. (Front, 1972.)

Tečno govori četiri jezika, konstatira RTL čija je reporteka pronašla profesoricu talijanskog jezika. U učionici profesorica pred kamerama otkriva da je upravo to razred koji je pohađao Andrej Plenković. “Sjedio je ovdje u prvoj klupi.” Novinarka se raspituje je li se već tada vidjela njegova ljubav prema jezicima. (RTL, 2024.)

Oko osam sati, u vrijeme doručka “većine”, drug Tito se opet pojavi u trpezariji. “Samo vi sjedite i doručkujte”, obraća se drugovima koji su ustali. (Front, 1972.)

Ministar Grlić Radman na pitanje zašto premijer često kasni, odgovara: “Ako mislite da kasni, njega se isplati čekati.” (RTL, 2024.)

Tito voli djela svjetskih klasika. (Front, 1972.)

Premijera je zaludio TikTok. (RTL, 2024.)