Vlada, doznajemo, nije baš zainteresirana za primanje migranata spašenih na Sredozemlju

Vlada nije izričito odbila sudjelovati u planu koji su osmislile Francuska i Njemačka, ali se pozvala na probleme na granici s BiH

Rescued migrants look at the sea as they stand on the deck of 'Ocean Viking' rescue ship, operated by French NGOs SOS Mediterranee and Medecins sans Frontieres (MSF) on August 14, 2019, during a search-and-rescue operation in the Mediterranean Sea. - French charities SOS Mediterranea and MSF rescued another 105 migrants off the coast of Libya on August 12, bringing to 356 the number of those aboard the Ocean Viking now seeking a safe port. The rescues come at a time of tension between Italy and other EU states, with Rome refusing to let migrants land on its shores unless its EU partners shoulder their share of the burden. The UN refugee agency UNHCR has asked European governments to allow the migrants aboard the Ocean Viking, as well as 150 others aboard the Spanish rescue boat Open Arms waiting off the coast of Lampedusa, to disembark. (Photo by Anne CHAON / AFP)
FOTO: AFP

Ministri unutarnjih poslova zemalja članica Europske unije ovog su tjedna na sastanku u Luksemburgu razgovarali i o planu za prihvat i relokaciju migranata spašenih na Sredozemlju, koji su 23. rujna dogovorile četiri države, Njemačka, Francuska, Italija i Malta. Riječ je o privremenom mehanizmu u kojem bi sudjelovale one članice koje to žele, prihvaćajući ljude spašene na srednjemediteranskoj migranskoj ruti.

Prema izvješćima medija, četiri države koje su osmislile taj prijedlog u utorak nisu uspjele uvjeriti veći broj drugih članica da se priključe tom mehanizmu. Na sastanku je sudjelovao i hrvatski ministar unutarnjih poslova Davor Božinović. Iz izvješća Hine proizlazi da Božinović nije izričito odgovorio na pitanje o mogućem uključivanju Hrvatske u taj plan, dogovoren u rujnu na Malti.

Manjak entuzijazma

„Ono što je naš fokus i što smo u ove dvije godine uspjeli iskomunicirati jest da je ruta koja ide preko Hrvatske potencijalno ona kojom može doći najveći broj migranata. Mi tome svjedočimo svaki dan i siguran sam da je ta poruka postala jasna svima, pa i onima koji to u početku nisu čuli”, citirala je Hina Božinovićev odgovor na upit hoće li se i Hrvatska pridružiti dogovoru s Malte.

Stajalište Vlade, pripremljeno za taj ministarski sastanak, ukazuje, pak, da Vlada nije previše entuzijastična za sudjelovanje u planu iza kojeg stoje Francuska, Njemačka, Italija i Malta. U dokumentu, koji je Telegram dobio na uvid, Vlada pozitivno ocjenjuje malteški dogovor, ali se ne obvezuje da će se u njega uključiti.

Nije odbijenica, ali…

„(…) Republika Hrvatska pozdravlja ishod rasprave na Malti 23. rujna 2019. o uspostavi privremenih aranžmana u cilju spašavanja migranata na središnjem Sredozemlju, no ostaje fokusirana na suočavanje sa znatnim porastom pokušaja nezakonitih prelazaka državne granice s Bosnom i Hercegovinom, kao i suzbijanje značajno povećanih aktivnosti krijumčarskih skupina”, piše u stajalištu.

Vlada, dakle, nije baš izričito odbila sudjelovati u planu kojim Francuska i Njemačka nastoje pomoći Italiji i Malti, ali je vrlo jasno sugerirala da ima već puno posla s dugačkom granicom prema BiH. Hrvatska, treba napomenuti, nije usamljena u svojoj rezerviranosti. Pozivajući se na diplomatske izvore, portal Politico.eu izvijestio je da su zasad samo Luksemburg, Irska i Portugal izrazile jasnu volju da se uključe, dok nekoliko drugih država tek treba odlučiti kako će postupiti.