Vlada je konačno odlučila smanjiti broj agencija, a ovo su 4 stvari za znati o tome

Ministar uprave najavio je donošenje novih kriterija za spajanje agencija

16.03.2015., Nova Gradiska – Premijer Zoran Milanovic obisao je gradjevinske radove na Juznoj obilaznici Nove Gradiske. Photo: Davor Javorovic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL/Pixsell

Vlada je u četvrtak prihvatila smjernice za uređenje sustava agencija,
zavoda, fondova, centara i drugih pravnih osoba s javnim ovlastima, kojima se među ostalim predviđa definiranje plaća u agencijama sukladno propisima za javne službe te njihovo spajanje.

Ta je odluka jedna od mjera Vlade usmjerena na smanjivanje prekomjernog proračunskog deficita, a koje je Vlada uputila Europskoj komisiji u okviru procedure prekomjernog deficita. Taj bi paket trebao donijeti fiskalni učinak 0,63 posto BDP-a ili 2,09 milijardi kuna u sklopu EU
procedure.

1. Ušteda od 500 milijuna kuna

Vlada namjerava uštedjeti 500 milijuna kuna u poslovanju agencija. Država će tako putem svojih predstavnika u upravnim vijećima utjecati na plaće u agencijama, pa i onim neovisnim, kako bi ih uskladila s ostatkom javnog sektora. Smanjiti će se i troškovi servisnog osoblja u agencijama koje bi se trebale spojiti.

2. Spaja se 9 agencija

Broj agencija, zavoda, fondova i drugih javnih institucija smanjuje se
sa 57 na 48, a odluka se treba provesti do kraja ove godine. Smanjenje će
provoditi povjerenstvo, na čijem čelu je ministar uprave Arsen Bauk, a
članovi predstavnici još sedam ministarstava u čijoj su nadležnosti
agencije koje se spajaju, odnosno ministarstava gospodarstva,
poljoprivrede, zaštite okoliša, prometa, zdravstva, regionalnog razvoja
te znanosti i obrazovanja. Vlada procjenjuje da će troškovi poslovanja provedbom ovog smanjenja u 2016. godini smanjiti za približno 24,3 milijuna kuna.

3. Koje agencije se spajaju?

U prvom će se krugu broj državnih agencija smanjiti za njih devet. Tako će se Državni zavod za zaštitu prirode pripojiti Agenciji za zaštitu okoliša, dok će Hrvatski zavod za norme i Hrvatska akreditacijska agencija biti pripojene Državnom zavodu za mjeriteljstvo.

Hrvatski mjeriteljski institut pripaja se Institutu Ruđer Bošković,
Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih Agenciji za
odgoj i obrazovanje, a Agencija za znanost i visoko obrazovanje
Nacionalnom centru za vanjsko vrednovanje obrazovanja.

Središnjoj agenciji za financiranje i ugovaranje projekata EU pripojit
će se Agencija za regionalni razvoj, Hrvatskim vodama će biti pripojena
Agencija za vodne puteve, a dok će se Hrvatska agencija za hranu
pripojiti Hrvatskom veterinarskom institutu, stoji u odluci Vlade.

4. Koji se sve troškovi režu u agencijama?

Uz spajanje agencija i niveliranje plaća, među smjernicama je i racionalizacija troškova agencija. Tako se najavljuje definiranje standardnih troškovnika za agencije prema kojima će se morati ravnati. Primjerice, moglo bi biti određeno da državne ustanove i agencije ne smiju za prostore u kojima djeluju, plaćati najamninu veću od 11 eura po četvornom metru.

Među Vladinim smjernicama je i smanjivanje troškova službenih putovanja za 10 posto u odnosu na prošlogodišnji iznos, kao i troškove za korištenje službenih vozila, dok bi najveći trošak za nabavu vozila trebao biti 180 tisuća kuna s PDV-om po vozilu. Planira se i smanjenje rashoda prema ugovorima o djelu i to na 2 posto ukupnih izdataka za plaće.