Vlada je pet godina glumila da kupuje Inu. I to nas je koštalo devet milijuna eura

Cijela priča oko kupnje mađarskog paketa dionica zapravo se nikad nije činila pretjerano ozbiljnom. Ali smo svejedno strane savjetnike plaćali milijune

Plenković je evidentno odavno bio svjestan da je, ako nije zainteresiran za izlazak iz Ine, dovoljno da MOL ne pristane na ponuđenu cijenu i cijeli posao propada. I usprkos tome što Mađari nisu davali znakove da su zaista spremni prodati svoj udio, ustrajalo se u plaćanju konzultanata

Vlada je posljednjih pet godina glumila da želi preuzeti mađarski udio u INA-i, što je postalo jasno nakon što su danas objavili da ipak odustaju od te transakcije. Kao izgovor poslužile su im odluke Vrhovnog suda kojima su potvrđene presude za primanje mita bivšem premijeru Ivi Sanaderu i čelniku MOL-a Zsoltu Hernadiju.

Cijela priča oko kupnje mađarskog paketa dionica zapravo se nikad nije ni činila pretjerano ozbiljnom, jer Vlada zapravo nikad nije ni osigurala novac kojim bi isplatila MOL. No, Vladino glumatanje ponovne nacionalizacije INA-e, kojim su se valjda mislili dodvoriti dijelu birača, ipak je hrvatske porezne obveznike poprilično koštalo s obzirom na to da su angažirani strani savjetnici kojima je procjena vrijednosti kompanije plaćena milijune eura.

Procjena vrijednosti INA-e plaćena milijune eura

Nakon što je premijer Plenković 2016. godine, u pomalo bizarnoj izvanrednoj konferenciji za novinare koja se održala na sam Badnjak, najavio otkup dionica od MOL-a, Vlada je krenula u potragu za savjetnicima koji će napraviti procjenu vrijednosti, što bi bila polazna točka u pregovorima.

Prvo je u travnju 2018. godine izabran konzorcij na čelu s investicijskom bankom Morgan Stanley, te su oni svoje usluge procjenjivali na osam milijuna eura. No, nisu se s Vladom mogli dogovoriti oko nekih stavki ugovora pa je taj posao propao. Nakon toga je 2019. za savjetnika izabrana investicijska banka Lazard, čiji ugovor je bio vrijedan devet milijuna eura.

Plenkoviću je još 2018. bilo jasno da od posla neće biti ništa

Ministar gospodarstva Tomislav Ćorić danas je izjavio da je glavna prepreka u pregovorima s mađarskom stranom bila upravo cijena, te da zbog toga nikada nije ni došlo do odluke o kupnji.

A da će cijena biti glavni problem dao je naslutiti, još 2018. godine, i sam premijer Plenković koji je rekao da ako se hrvatska i mađarska strana ne dogovore oko cijene, da to može biti nepremostiv problem “jer nitko nije u poziciji da izdvaja više sredstava nego što ih može ili treba izdvojiti.”

Znači da je Plenković odavno bio svjestan da je, ako nije zainteresiran za izlazak iz INA-e, dovoljno da MOL ne pristane na ponuđenu cijenu i cijeli posao propada. Usprkos tome što Mađari nisu davali znakove da su zaista spremni prodati svoj udio u INA-i, ustrajalo se u angažmanu stranih konzultanata koji koštaju milijune eura.