Vlada je u prva tri mjeseca usvojila pet od 121 planiranog zakona; za reformsku godinu, kako kažu, djeluje prilično malo

Ovaj tempo sugerira da planove neće realizirati u zakonskim rokovima

16.10.2017., Zagreb - Nakon uvodnih rijeci na skupu Europske pucke stranke u hotelu Westin premijer Plenkovic dao je izjavu okupljenim novinarima o danasnjim uhicenjima u policijskoj akciji Agrokor. 
Photo: Robert Anic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

U prva tri mjeseca ove godine 20 ministarstava uputilo je u proceduru svega pet zakonskih prijedloga. U postocima to znači da su sva ministarstva, državni uredi, zavodi i uprave odradili jedva 4,13 posto od 121 zakona koje tijekom ove godine trebaju uputiti u Vladinu proceduru. Takav tempo sugerira da se planovi možda neće realizirati u zakonskim rokovima, odnosno da se veliki broj zakona, uopće neće do kraja godine uputiti u proceduru.

Kad bismo učinkovitost doveli do apsurda, računica bi pokazala da do kraja godine mogu donijeti tek 20 prijedloga, a da bi za preostalih 100 planiranih morali imati sljedećih pet godina mandata. Nemaju, naravno, svi zakonski prijedlozi čije je donošenje Vlada sama sebi odredila u kalendaru, istu težinu – neki su rutinski, a neki od strateškog značaja pa se možda mogu tolerirati klizni rokovi.

Skromni rezultati u prva tri mjeseca ‘reformske godine’

Ipak, administrativna produktivnost Plenkovićevih ministarstava nije na zavidnoj razini, usporedi li se prolazno vrijeme s Planom zakonodavnih aktivnosti za 2018. u kojem su popisani svi propisi koje je Vlada namjeravala tijekom godine uputiti u proceduru.

Ova je godina, prema najavama i obećanjima predsjednika Vlade trebala biti “godina dubokih, korjenitih reformi”. Krajem prošlog mjeseca prihvaćen je Nacionalni program reformi za 2018., kojeg je premijer Plenković opisao kao strateški dokument s tri ključna cilja – jačanje konkurentnosti gospodarstva, povezivanje obrazovanja s tržištem rada i održivost javnih financija.

Na kraju prve trećine ovogodišnje dionice Vlade koja se hvali kako je reformska – rezultati su skromni. Od 121 planiranog zakona čak je 26 reformske naravi, piše na stranicama Ureda za zakonodavstvo, te predstavljaju “izvršenje najvažnijih reformskih prioriteta i mjera Vlade Republike Hrvatske.”

Odgođen važan zakon ministarstva obitelji

Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku trebalo je donijeti Zakon o udomiteljstvu, no rok za izradu prijedloga im je produljen. Iako se timu ministrice Nade Murganić očito nije žurilo, možda treba podsjetiti da zbog kliznih rokova tog resora, trpe djeca koja čekaju na posvajanje. Jasna Ćurković Kelava, dugogodišnja ravnateljica Dječjeg doma u Nazorovoj, iznijela je nedavno katastrofalan podatak da je odande iz tog doma prošle godine otišlo jedno dijete, najmanje ikad.

Gospođa Ćurković Kelava objasnila je to čestim izmjenama, odnosno najavama izmjena Obiteljskog zakona i atmosferom pravne nesigurnosti u kojoj centri za socijalnu skrb ne pokreću postupke oduzimanja roditeljske skrbi biološkim roditeljima koji zanemaruju djecu. “U međuvremenu, djeca čekaju u institucijama, koje bi trebale biti samo prijelazno rješenje, ne i njihov stalni dom”, izjavila je Ćurković Kelava.

Jedna od ozbiljnijih zamjerki Europske komisije

Ministar rada i mirovinskog sustava Marko Pavić mora do kraja drugog tromjesečja donijeti Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o mirovinskom osiguranju. U setu ovogodišnjih zakonskih prijedloga spada u značajnije, a odgođeno donošenje paketa reforme mirovinskog sustava jedna je od ozbiljnijih zamjerki u godišnjem izvješću Europske komisije za Hrvatsku.

U njemu se navodi da je Hrvatska ostvarila ograničen napredak u provedbi preporuka Europske komisije, ali i da strukturne reforme nisu napredovale. Europska komisija je u tom dokumentu utvrdila da nema reforme javne uprave. Planirano je čak osam zakonskih prijedloga koje ove godine treba donijeti Ministarstvo uprave. Dva su zakonska prijedloga u resoru ministra Lovre Kuščevića trebala biti gotova u prvom tromjesečju, ali im je rok prolongiran.

Ministar Ćorić probio rok za šest zakonskih prijedloga

Ministarstvo zaštite okoliša i energetike Tomislava Ćorića u 2018. treba donijeti rekordnih 13 zakonskih prijedloga. Probili su rok za šest zakonskih prijedloga, od kojih su tri sada u proceduri javnog savjetova. Od osam zakonskih prijedloga koje treba donijeti Ministarstvo unutarnjih poslova u roku je izvršen jedan; Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o strancima je ovog mjeseca upućen u saborsku proceduru.

Ministarstvo financija trebalo je u prvom kvartalu ove godine sa zakonodavstvom Europske unije uskladiti dva zakona. Resor Zdravka Marića također kasni, pa su i oni dobili novi rok. Ministarstvo pravosuđa treba uputiti devet zakonskih prijedloga, a ministarstvo Dražena Bošnjakovića kasni s dva prijedloga čiji je rok bio prvo tromjesečje.

Butkovićevo ministarstvu donijelo jedan zakon u roku

Ministarstvo graditeljstva i prostornog okoliša u roku je donijelo jedan zakonski prijedlog koji je utvrđen u prvom saborskom čitanju. Od sedam zakonskih prijedloga koje treba donijeniti ove godine, Ministarstvo obrazovanja i znanosti u prvom kvartalu kasni s prijedlogom Zakona o udžbenicima i obrazovnim materijalima za srednju školu, te Zakona o obrazovanju odraslih, a ministarstvo Blaženke Divjak to planira odraditi u drugom tromjesečju.

Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture Olega Butkovića donijelo je u roku jedan zakonski prijedlog (Zakon o prijevozu u cestovnom prometu), a za dva je dobilo produljenje roka. S dva zakonska prijedloga kasni i Ministarstvo hrvatskih branitelja.

Nismo doznali koja je ocjena realiziranog plana

Ministarstvo zdravstva koje vodi Milan Kujundžić kasni sa Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o lijekovima, a javnost još uvijek vrlo malo zna o važnom Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju čiji bi prijedlog trebao biti donesen u drugom kvartalu.

Zakonske prijedloge planirane u drugom tromjesečju ministarstva bi trebala uputiti do sredine svibnja, odnosno za nekoliko dana, no u ovom trenutku nije poznat status tih dokumenata. Koliko su zakonskih prijedloga odradili sa svoje ‘to do’ liste bila je točka dnevnog reda na zatvorenom dijelu ovotjedne sjednice Vlade. Uredu za odnose s javnošću uputili smo upit zatraživši ocjenu realiziranog plana zakonodavnih aktivnosti, no s Markova trga do zaključenja ovog teksta odgovor nismo dobili.