Vlada ne odustaje od uvrnute ideje. Za Telegram su detaljizirali kako rade aplikaciju za praćenje dostava

Kažu kako je cilj je omogućiti Državnom inspektoratu i Poreznoj upravi provođenje učinkovitog nadzora

Država se nakon neuspjele stranice za praćenje cijena u trgovima doista i službeno odlučila baviti izradom još jednog sustava upitne svrhe – aplikacije za praćenje dostava. Naime, zbog, kako tvrde, loših radnih uvjeta prošli petak su na glavnom zagrebačkom trgu prosvjedovali dostavljači koji rade za digitalne platforme. Njihove je predstavnike kasnije primio ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić.

Nakon sastanka, predstavnici radnika medijima su izjavili kako im je ministar otkrio da Vlada radi svoju aplikaciju koja će pratiti svaku narudžbu koja ide preko Wolta, Glova, Bolta i ostalih digitalnih platformi. Iz Ministarstva su danas Telegramu otkrili i detalje svog novog projekta.

Za Telegram kažu kako razvijaju informacijski sustav kojim će se, između ostaloga, uspostaviti elektronička evidencija digitalnih radnih platformi, agregatora i svih osoba koje rade putem njih, a prikupljat će podatke o radnom vremenu radnika i njihovom ravnopravnom statusu.

Nadzor naknada i plaća

Sustav bi trebao omogućiti i nadzor nad isplatama samozaposlenim osobama, odnosno naknadama koje digitalne radne platforme isplaćuju agregatorima te nadzor isplaćenih plaća radnicima. Iz Piletićeva ministarstva naglašavaju da je navedena evidencija samo dio novog sustava u kojem će se umrežiti baze podataka svih relevantnih tijela.

“Cilj je omogućiti Državnom inspektoratu i Poreznoj upravi provođenje učinkovitog nadzora, a sve u svrhu zaštite prava radnika i sprječavanja zlouporaba”, pojašnjavaju iz Ministarstva.

Kažu kako su zbog izrade sustava provedene preliminarne konzultacije sa Središnjim državnim uredom za razvoj digitalnog društva i Agencijom za podršku informacijskim sustavima i informacijskim tehnologijama (APIS IT).

Slični projekti su propali

Kada će točno taj sustav za nadzor drugih sustava unutar sustava zaživjeti nisu otkrili. No možda treba podsjetiti kako pokušaji države da intervenira u slobodno tržište nisu završili uspjehom. Tako je, primjerice, neslavno propala mjera kojom je vlada namjeravala privući iseljenike natrag u Hrvatsku.

Prije nekoliko godina imali su ideju poticanja turističke potrošnje hrvatskih građana uvođenjem posebne kartice, tzv CRO kartice, s koje će se novac moći trošiti isključivo na turističke i ugostiteljske sadržaje. I taj projekt je izazvao minorni interes i efekt.

Ministar gospodarstva i održivog razvoja, Davor Filipović, nedavno je pak predstavio internetsku stranicu “Kretanje cijena” koja je trebala upozoravati građane na rast cijena u trgovinama nakon prelaska na euro. Zbog neintuitivnog sučelja i činjenice da u tom projektu sudjeluju tek tri lanca posjećenost stranice je minimalna, a cijeli posao oko izrade te stranice očito bespotreban.