Ukrajina gomila elitne jedinice na jugu. Očito se sprema velika ofenziva za oslobađanje Hersona

Većina lokalnog stanovništva na tom teritoriju nastrojena je antiruski, što će olakšati posao Ukrajincima

Od svih osvojenih područja do sada, na jugu se nalazi najvažniji objekt koji su Rusi okupirali. Sjeverni krimski kanal, koji vodu s rijeke Dnjepar dovodi do bezvodnog Krima, ima strateško značenje za održavanje života na poluotoku koji si je pripojila Rusija

Sprema li ukrajinska vojska protunapad na dijelu južnog fronta u okolici Hersona? Nekoliko je indikatora koji ukazuju da bi se težište ofenzivnog djelovanja ukrajinske vojske moglo prenijeti na jug. Njihova avijacija izvršila je preko 100 borbenih djelovanja u okolici Hersona, uključujući i zračnu bazu Čornobaivka koju su Rusi pretvorili u logističku bazu.

Ukrajinska borbena avijacija uništila je most preko rijeke Ingulec koja teče od sjevera prema jugu i ulijeva se u Dnjepar sjeverno od Hersona. Kako rijeka Ingulec presijeca okupirani teritorij u hersonskoj regiji napola, rušenjem mosta otežava se lokalna komunikacija agresorskih snaga.

U kijevskoj regiji, sjeverno od Hersona, uočena je koncentracija tenkova T-72, koje je Ukrajina dobila od Poljske. Ukrajinsko pak zrakoplovstvo većinu svojih borbenih djelovanja koncentrira na jug zemlje. Njihovi preostali lovci Su-27 te jurišnici Su-24 i Su-25 prebačeni su na jug. Usto, obavještajni podaci ukazuju na određene prednosti koje idu na ruku ukrajinskoj vojsci.

Sedam bataljunskih taktičkih grupa kod Hersona

Naime, vojska Ruske Federacije većinu svojih snaga koncentrirala je oko donbaske izbočine. Na frontu kod Izjuma su, prema procjenama, angažirane 22 bataljunske taktičke grupe. To je daleko najveća koncentracija snaga agresora s prosječno 2,7 bataljunskih taktičkih skupina po kilometru fronta. Na dijelu fronta kod Sjeverodonecka, u odnosu na jedan dužni kilometar, koncentrirane su u prosjeku četiri bataljunske taktičke grupe. Ukupno se, na najistočnijem dijelu fronta, nalazi 19 bataljunskih taktičkih grupa ruske vojske.

Međutim, na frontu u hersonskoj regiji, nalazi se svega sedam bataljunskih taktičkih grupa. Na tom dijelu, 23 kilometra fronta brani jedna bataljunska taktička grupa. Dakle, linija razgraničenja, koja se u dužini od preko 200 kilometara proteže od obala Crnoga mora, pored Hersona pa do desne obale rijeke Dnjepar, slabo je zasićena kopnenim snagama vojske Ruske Federacije. U slučaju potrebe, ruskim zapovjednicima na raspolaganju ne stoje rezervne snage.

S druge strane, zadnji podaci ukazuju da je vojska Ukrajine tamo koncentrirala najmanje pet profesionalnih brigada. Uzimajući u obzir izmjene zakona, po kojima se jedinice teritorijalne obrane mogu angažirati na cijelom teritoriju Ukrajine, za očekivati je ojačanje ukrajinskih profesionalnih snaga s teritorijalcima. Ukupni odnos snaga je dva naprema jedan u korist branitelja Ukrajine. Za procjenu angažirane tehnike ne postoje dostupni podaci. Međutim, obje strane imaju raspoređene oklopno mehanizirane postrojbe duž cijele linije fronta.

Photo: Institute for the Study of War Institute for the Study of War

Što ide u korist Ukrajincima?

Što još ide u korist Ukrajincima na ovom dijelu bojišta u odnosu na Donbas? Najbliže stalne zrakoplovne baze nalaze se na Krimu. Na njima dominirala mornarička avijacija. Na Krimu je bazirana 7. združena zrakoplovna divizija sastavljena od 37. mješovito zrakoplovnog puka s ukupno dvije eskadrile Su-24 i Su-25. Za protuzračnu obranu zadužen je 37. združeni lovački zrakoplovni puk kojeg čine jedna eskadrila S-27 i Su-30SM.

Od helikopterskih snaga na Krimu nalazi se 39. mješovita helikopterska pukovnija opremljena jurišnim helikopterima Mi-35M, Ka-52, Mi-28N i transportnim helikopterima Mi-8. Glavne baze nalaze se u Sevastopolju, Simferopolju i Dzhankoiju. Međutim, i pored brojčane nadmoći, rusko zrakoplovstvo još nije ostvarilo prevlast u zračnom prostoru.

Rusi su naknadno prebacili jednu pukovniju S-300 u hersonsku regiju. Budući da ne postoji sustav integrirane trupne i teritorijalne protuzračne obrane, svako intenzivnije djelovanje snaga dvije suprotstavljene vojske u istom zračnom prostoru značajno povećava rizik od uništenja vlastitih zrakoplova greškom svoje protuzračne obrane, ili kako se to stručno naziva, od prijateljske vatre.

Sve ruske zrakoplovne baze nalaze se u dometu Bayraktara

Nakon nekoliko pokušaja uspostave isturene helikopterske baze na aerodromu Čornobaivka kod Hersona, rusko zrakoplovstvo povuklo se 100 kilometara jugoistočno. Međutim, sve te zrakoplovne baze, uključujući i one na Krimu nalaze se u taktičkom radijusu bespilotnih letjelice Bayraktar TB-2. Dakle, dok su njihove baze izložene potencijalnim napadima ukrajinskih dronova, opsluživanje zrakoplova na zemlji mnogo je kompleksnije.

Linije snabdijevanja okupacijskih snaga na jugu daleko su izduženije nego one na istoku. Zbog toga su snabdijevanje i rotacija snaga vrlo složeni zadaci kada se radi o planiranju, organizaciji i provođenju. Imajući u vidu neorganiziranost ruske logistike, to je značajan minus na strani okupatora. Na kraju, većina lokalnog stanovništva na tom teritoriju nastrojena je antiruski. Uspostava lokalne okupacijske vlasti traje više od dva mjeseca, a pokušaj organizacije referenduma za “samoodređenje” odgođen je za rujan.

Ofentiva kod Izjuma je varka?

Od svih osvojenih područja do sada, na jugu se nalazi najvažniji objekt koji su Rusi okupirali. Sjeverni krimski kanal, koji vodu s rijeke Dnjepar dovodi do bezvodnog Krima, ima strateško značenje za održavanje života na Krimu. Kanal je sagrađen za vrijeme Sovjetskog saveza. Gradnja je započela 1954. godine, a potpuno je završena tek 1975. Kanal počinje kod grada Tavrijska na obali Dnjepra, a nakon 400 kilometra završava na istočnim obalama poluotoka Kerča na Krimu.

Kad su Ukrajinci, nakon okupacije Krima, zatvorili kanal, obradive površine na Krimu pale su sa 130.000 na svega 14.000 hektara zbog manjka vode. U tom bi smislu ovladavanje teritorijem na početku kanala za Ukrajince značilo veliku prednost u budućim pregovorima. Međutim, problem je što kanal počinje na lijevoj obali Dnjepra.

Logično, Ukrajinci su uglavnom birali slabije točke protivnika kad su izvodili napade. Sadašnji ukrajinski protunapadi kod Izjuma, čine se više kao demonstrativno djelovanje radi skretanja pažnje sa stvarnih namjera. Hoće li ukrajinska vojska krenuti u oslobađanje hersonske regije sada ili kasnije zna samo zapovjedništvo u Kijevu. Ipak, prije ili kasnije, zadatak oslobođenja juga zemlje doći će im na stol.