Vojni komentator: Postignut je krucijalan dogovor NATO-a i Zelenskog. Drastično rastu šanse za uspjeh velike ofenzive

S ukrajinskog političkog i vojnog vodstva skinuta je velika doza pritiska

FOTO: AFP

Ugledni norveški političar, sad na dužnosti tajnika najmoćnijeg vojnog saveza na svijetu, otišao je i korak dalje. Ponudio je Ukrajini, i prije punopravnog članstva u NATO savezu, pomoć u postizanju pune interoperabilnosti s oružanim snagama članica NATO saveza

Ako je vjerovati izjavi zamjenice ministra obrane Hanne Maljar, ukrajinska proljetna ofenziva već je otpočela. Kako je izjavila, “složene mjere” ukrajinske planirane ofenzive “već se provode” u istočnom dijelu zemlje. Međutim, prema njezinoj izjavi, to je proces koji traje. Ofenzivne operacije po svojoj su prirodi intenzivne kampanje, a ne dugotrajni procesi. Imaju ciljeve, zone i težišne pravce udara, snage za izvođenje operacije i sve ostale elemente koji definiraju masovna napadna djelovanja.

Na osnovu sadašnjeg djelovanja oružanih snaga Ukrajine, ne mogu se uočiti elementi “velike proljetne ofenzive”, ili kako god bi se moglo nazvati pokušaj ukrajinskih snaga da nastave oslobodilačke operacije. Trenutno je uočeno nekoliko ukrajinskih taktičkih napada na dijelu fronta u Zaporoškoj oblasti. Ukrajinske postrojbe ušle su u takozvanu sivu zonu, između dviju zaraćenih strana, Pri čemu su zauzele neke ruske isturene obrambene položaje.

Ukrajinci još nisu spremni za protunapad

Dakle, još nisu ni došli do prve linije obrane ruskih snaga na ovom dijelu fronta. Također, uočene su aktivnosti ukrajinskih inženjeraca na raščišćavanju minskih polja na malom segmentu fronta u Zaporožju. Sve je to nedovoljno da bi se napravila razlika između izvođenja nasilnog izviđanja ili, recimo, maskirovke. Međutim, sa sigurnošću se može reći kako se provode intenzivne pripreme za novi val napadnih djelovanja ukrajinske vojske.

Očito je da vremenske prilike, broj prikupljenih snaga i sredstava, kao i rezerve streljiva, još ne zadovoljavaju potrebne uvjete za otpočinjanje velikog masovnog protuudara, ako do njega uopće i dođe. Možda nas Ukrajinci opet iznenade mjestom, vremenom i načinom izvođenja napadnih djelovanja?

Glavni zapovjednik je otpisan

Iznenadan posjet ruskog predsjednika i vrhovnog zapovjednika Vojske Ruske Federacije Vladimira Putina južnom frontu u Ukrajini ukazuje na ozbiljnost situacije pred kojom bi se mogla naći ruska okupacijska sila. Indikativno je da vrhovnog zapovjednika nije dočekao general armije Valerij Gerasimov, načelnik glavnog stožera ruske vojske i operativni zapovjednik ruskih okupacijskih trupa u Ukrajini. To je očekivano. Nakon neuspjele ruske zimske ofenzive, predsjednik svih Rusa ne želi se sresti s gubitnikom, generalom Gerasimovim.

Njegovo tromjesečno oročenje već je isteklo 11. travnja. Očito je da mu vladar iz Kremlja neće pružiti mogućnost za popravak. Na koji će način biti formalno maknut u stranu, to je već tehničko pitanje. Njegovim odlaskom, od svih visokih časnika i dužnosnika zaduženih za provođenje “specijalne vojne operacije”, ostao bi jedino Sergej Šojgu, dugogodišnji Putinov ministar obrane.

Kao što je bilo očekivano, na poprište se vratio prekaljeni zapovjednik ruskih padobranaca general-pukovnik Mihail Teplinski. General Teplinski, kojega je general Gerasimov otjerao s ratišta krajem siječnja, viđen je u društvu vrhovnog zapovjednika na zapovjednom mjestu vojne „grupirovke“ Dnjepar. Sad je jasno da su ruske snage koje će braniti okupirani dio Hersonske i Zaporoške oblasti objedinjene pod jedno zapovjedništvo na čijem se čelu nalazi general-pukovnik Mihail Teplinski.

Zanimljivo je i to da se Putinov posjet nije niti dotaknuo Bahmuta. To samo pokazuje koliko je stvarni značaj ovog grada gdje je iskrvarila ruska vojska.

Stoltenberg je otišao korak dalje

Ukrajinske pripreme za ofenzivu odvijaju se postupno i temeljito. Današnja izjava generalnog tajnika Sjevernoatlantskog saveza da je Ukrajini mjesto u NATO savezu dodatno je ojačala ukrajinsku poziciju. Svojim izjavom Jens Stoltenberg uklonio je s ukrajinskog političkog i vojnog vodstva umjetno stvoreni pritisak kako Ukrajina mora što prije provesti uspješnu ofenzivu kako bi “zaradila” nastavak zapadne pomoći.

Ugledni norveški političar, sad na dužnosti tajnika najmoćnijeg vojnog saveza na svijetu, otišao je i korak dalje. Ponudio je Ukrajini, i prije punopravnog članstva u NATO savezu, pomoć u postizanju pune interoperabilnosti s oružanim snagama članica NATO saveza. Ukratko, interoperabilnost znači sposobnost dva različita sustava, uređaja ili proizvoda da funkcioniraju zajedno bez dodatnih napora za prilagođavanje.

Interoperabilnost ukrajinske vojska i NATO-a

Pojednostavljeno, u vojnom značenju, to se odnosi na sposobnost postrojbi različitih država, njihova naoružanja i opreme, da zajedno planiraju, organiziraju i provode borbena djelovanja, uključujući i logistiku. Dakle, interoperabilnost oružanih snaga neke države znači da je sposobna pružiti, ali i primiti vojnu pomoć od savezničke države bez tehničkih i proceduralnih zapreka.

Znači li to intervenciju NATO članica u rusko-ukrajinski sukob? Teško je reći. Međutim, to sigurno znači izgradnju sposobnosti za zajedničko djelovanje oružanih snaga NATO država i Ukrajine. Interoperabilnost se ne postiže preko noći. To je proces koji traje jer zahtjeva standardizaciju svih vitalnih komponenti oružanih sustava. Međutim, uvijek se mogu definirati prioriteti. U konkretnom slučaju Ukrajine to znači nastavak procesa prelaska ukrajinske artiljerije sa sovjetskih na NATO kalibre naoružanja.

Moderni borbeni avioni lako će se uklopiti

Jedan od kritičnih zahtjeva za interoperabilnošću može biti mogućnost ukrajinskih zrakoplova za korištenjem NATO sustava elektroničke identifikacije putem kojih se razlikuju prijateljske od neprijateljskih letjelica. Također, zrakoplovi F-16 koje će Ukrajinci najvjerojatnije dobiti svoju punu vrijednost u protuzračnoj obrani mogu realizirati ako dobiju podatke s NATO letećih radara AWAC.

Za to im je potrebna podatkovna veza, Link 16, putem koje pilot lovca F-16 dobiva integriranu sliku situacije u zraku, podatke o mogućim prijetnjama, kao i podatke o cilju koji je potrebno neutralizirati. Iako Ukrajina neće biti politički integrirana u Sjevernoatlantski savez niti će moći sudjelovati u strukturama zapovijedanja, postizanje pune interoperabilnosti omogućava primanje izravne vojne podrške u ratu protiv Rusije.

Modernizirani hladnoratovski veteran

U tom smjeru vrši se i organizacija novih postrojbi. Od planiranih devet brigada opremljenih zapadnim naoružanjem za sada su, prema dostupnim javnim izvorima, kompletirane tri. Najnovija, 47. motorizirana brigada, naoružana je tenkovima T-55 S i borbenim vozilima pješadije M2 Bradley. Donacija susjedne Slovenije od 28 moderniziranih tenkova T-55 S, što je i logično, uvrštena je s ostalom borbenim tehnikom koja zadovoljava NATO standarde.

Naime, Slovenci su u hladnoratovskog veterana, sovjetski tenk T-55, ugradili britanski provjereni britanski top L7 NATO kalibra od 105 milimetara. Također, moderniziran je sustav za gađanje, i to ugradnjom novog nišana i opreme za noćno djelovanje. Uz to, komunikacijska oprema zadovoljava NATO standarde. Kupola je ojačana izraelskim reaktivnim oklopom.

Nadalje, Ukrajinci su pojačali oklopnu zaštitu tenka T-55 S dodavanjem eksplozivnog reaktivnog oklopa na bokove tijela tenka. Takva ojačanja pružaju sigurnu zaštitu od protuoklopnih projektila lansiranih iz ručnog raketnog bacača kao što je sovjetski RPG-7.

Izbjegava se miješanje sovjetske i zapadne tehnologije

Prethodne dvije brigade kompletirane su britanskim tenkovima Challenger 2 i borbenim vozilima pješadije Stryker te njemačkim tenkovima Leopard 2 i oklopnim vozilima MRAP. Dakle, pri ustrojavanju novih postrojbi ne dolazi do miješanja NATO-ove i sovjetske tehnike. Tako se izbjegava dodatno usložnjavanje već ionako komplicirane logistike ukrajinskih oružanih snaga. U tom smislu treba očekivati i smjer udara u zahvatu fronta na kojem će se naći novoformirane formacije.

Za razliku od sovjetske tehnike, koja za komunikaciju koristi radio uređaje VHF frekventnog opsega, NATO radio stanice rade unutar UHF frekventnog opsega. Uz to, NATO radio komunikacija ima mogućnost kriptozaštite svojih uređaja. Nema informacije da su ukrajinske snage dobile opremu s mogućnosti kriptozaštite. Sva zapadna oklopno-mehanizirana tehnika ima uređaje za noćne operacije druge i treće generacije.

Ruska tehnika je zastarjela

Kod sovjetskih oklopno-mehaniziranih jedinica apsolutno dominiraju termovizijski uređaji druge generacije, ako ih uopće imaju. Čak i novi tenkovi, koji silaze s proizvodnih traka Uralvagonzavoda, zbog nedostatka zapadnih komponenti imaju ugrađenu opremu druge generacije. To predstavlja nesumnjivo tehničku prednost ukrajinskih snaga. Hoće li se to pretvoriti i u taktičku superiornost, ovisi o razini osposobljenosti posada i pješadije koje će djelovati u sastavu ukrajinskih mehaniziranih brigada.

Nastavlja se i doprema novih sredstava. Dvadeset samohodnih haubica M109 s topom kalibra od 155 milimetara na putu je iz Italije u Ukrajinu. Britanci su osigurali dodatnih 30 haubica AS-90 istog kalibra. Novi paket američke pomoći najviše se odnosi na dopremu ubojnih sredstava svih vrsta. Imajući sve u vidu, može se zaključiti da će Ukrajinci napadna djelovanja otpočeti u, za njih, povoljnim okolnostima. Kad i gdje, to samo oni znaju.