Vojni komentator: Svi misle da je Ukrajina u velikoj protuofenzivi. Sad je jasno - imaju drugi plan

Ukrajinske snage koje su zapadno od Bahmuta pet tjedana čekale zapovijed za napad sad su krenule u široki, dvostruki protuudar

FOTO: AFP

Zapovjedništvo u Kijevu želi iskoristiti propast ruske zimske ofenzive i zamor agresorskih snaga. Ukrajinske snage će još neko vrijeme uglavnom izvoditi napadne operacije radi poboljšanja taktičkog položaja, nanošenja što većih gubitaka okupacijskim snagama i preuzimanja opće inicijative na ratištu. Za uspjeh velikog udara potrebno je ostvariti još dvije pretpostavke

Uporna obrana Bahmuta očito je bila zamka za ruski raštimani ratni stroj. Ukrajinski protuudar, sjeverno i južno od Bahmuta, potvrđuje ranije iznesenu pretpostavku. Iako je uvođenje ukrajinskih rezervi bilo planirano prije više od mjesec dana, loši vremenski uvjeti sprečavali su upotrebu motoriziranih snaga.

Ukrajinske snage koje su, zapadno od Bahmuta pet tjedana čekale zapovijed za napad, sad su krenule u široki, dvostruki protuudar južno i sjeverno od grada. Svaki krak protuudara sastoji se od koordiniranih napada s vanjske strane i s unutrašnje strane Bahmutske izbočine. Hoće li se ovi ukrajinski napadi razviti u dvostruki obuhvatni manevar oko grada, koji je većinom pod ruskom kontrolom, teško je sad prognozirati.

Ruska obrana je bliža kolapsu nego stabilizaciji

Prvi protunapad ukrajinskih snaga počeo je 9. svibnja južno od Bahmutske izbočine. Snage 3. ukrajinske jurišne brigade probile su ruske položaje južno od Ivanivske. Sa zapada, u smjeru Kliščivke, proboj je ostvaren na mjestu dodira ruske 72. motorizirane brigade i privatne formacije Wagner.

Obje ruske postrojbe dale su se u bijeg, s tim da su plaćenici zbrisali prvi. Već sljedećeg dana, u napad su krenule i snage s unutrašnje strane Bahmutske izbočine. Iz smjera Ivanivske probili su ruske položaje prema jugu. Zbog toga su ruske snage, koje su se nalazile ukopane u šumama jugozapadno od Ivanivske, napustile položaje kako bi izbjegle opkoljavanje. Ponovila se ista slika kao i ranije.

Ruski napušteni rovovi s puno opreme i stotine neiskorištenih protutenkovskih mina. Pripadnici ruske 4. moto-streljačke brigade krenuli su u povlačenje kad su vidjeli da i njihove kolege napuštaju položaje. Snage plaćenika Wagner i formacije ruskih zračno-desantnih snaga pokušavaju uspostaviti obranu zapadno od Kliščivke. Brdovit teren zapadno od naselja pruža povoljne uvjete za organizaciju obrane. Ipak, na ovom dijelu fronta, ruska obrana je bliža kolapsu nego stabilizaciji linija.

Što rusko zapovjedništvo može učiniti?

Sjeverni udar počeo je iz Bahmutske izbočine. Proboj fronta izvršen je 11. svibnja prema Berhovki. Tu je došlo do zauzimanja ruskih položaja. S vanjske strane pravca udara javljaju o jakoj vatri ukrajinskog topništva u rajonu Soledara. To ukazuje na vjerojatni smjer djelovanja drugog kraka ukrajinskih kliješta prema Soledaru.

U samom gradu, branitelji su uspjeli potisnuti Wagnerovce iz zone Industrijskog koledža. U ovim napadnim operacijama ne sudjeluju novoformirane snage za „proljetnu ofenzivu“. Dakle, djeluje se sa snagama koje su u tom rajonu prikupljene početkom godine. Kakva će biti ruska reakcija? Dovođenje ruskih rezervi sigurno bi usporilo, ako ne i zaustavilo ukrajinsko napredovanje.

Međutim, u iščekivanju glavnog ukrajinskog udara, kompromitirala bi se obrana na drugom dijelu fronta. Rusi su naučili bolnu lekciju početkom jeseni 2022. godine. Druga varijanta jest izvlačenje snaga na povoljnije obrambene položaje, skraćenje linije fronta i izvođenje obrambenih operacija pod jedinstvenim zapovjedništvom.

Ukrajinci izvode podilaženje svog oklopa

Rusko zapovijedanje očito ne funkcionira kao jedinstven sustav. Nakon javne prepirke Jevgenija Prigožina i Ministarstva obrane, kao „časnik za vezu“ postavljen je general-armije Sergej Vladimirovič Surovikin, inače jedan od zamjenika nesposobnog generala-armije Valerija Gerasimova, još uvijek formalno glavnog zapovjednika ruskih snagama u Ukrajini. Ako to naprave, Vojska Ruske Federacije mogla bi se riješiti i privatne oružane formacije Wagner i njenog vlasnika, vrlo neugodnog i nepredvidivog partnera.

S drugih dijelova ratišta dolaze vrlo šture informacije. Nešto slično kao kod Bahmuta događa se i kod Velike Novosilke u Zaporožju. Združene snage Ukrajine provode napadna djelovanja, ali ograničenih taktičkih razmjera. Na sjeveru, ruski izvori javljaju o ukrajinskim vojnima kolonama koje su se kretale cijeli dan prema granici s Belgorodskom oblasti u smjeru Kupjanska.

Prema istim izvorima u kolonama su uočeni tenkovi, samohodni topnički sustavi, višecijevni bacači raketa, oklopni transporteri s pješaštvom. Ruski blogeri javljaju da su u oklopnim kolonama primijećeni i suvremeni zapadni tenkovi. Ako su izvori točni, Ukrajinci rade podilaženje svojih oklopno mehaniziranih snaga prema sjeveroistočnom dijelu fronta.

Ukrajina obnavlja ofenzivu prema Svatovi

Pokretima prema Kupjansku prethodile su aktivnosti ukrajinskih snaga na relativno mirnom dijelu fronta. Dana 7. svibnja, s tri strane, Ukrajinci su premještali svoje položaje prema mjestu Viljšana koje se nalazi 15 kilometara sjeveroistočno od Kupjanska. Ako su ruski izvori točni, za pretpostaviti je da ovi pokreti znače i obnovu ukrajinskih ofenzivnih djelovanja prema jugoistoku, u smjeru grada Svatove. Ukoliko krenu u napad, to će sigurno biti iz pokreta.

Međutim, ne treba zaboraviti da je general-armije Surovikin, krajem prošle godine prije nego što je smijenjen, dao urediti obrambene linije oko grada. Jedna se nalazi zapadno, a druga istočno od naseljenog mjesta. Svaka obrambena linija sadrži protutenkovski rov, betonske zapreke za tenkove poznatije kao „zmajevi zubi“ i standardne pješadijske rovove.

Na drugim dijelovima fronta, provode se manje akcije na razini nasilnih izviđanja. Prema ruskim izvorima, specijalne snage Glavne obavještajne uprave Ukrajine i marinci gomilaju snage i sredstva pet kilometara uzvodno od brane Nova Kahovke. U području Berislava, oblast Herson, na desnoj obali Dnjepra uočeno je grupiranje lakih desantnih čamaca. Prema istim izvorima, namjera ukrajinskih snaga je osiguranje mostobrana u području naselja Kakhovka na lijevoj obali. Ovo treba uzeti s rezervom.

Kod prvog ozbiljnijeg pritiska nastala je bježanija

Titulirati aktualna ukrajinska napadna djelovanja velikom proljetnom ofenzivom ne odgovara činjenicama. Količina angažiranih snaga je na taktičkoj razini. Uopće nisu angažirane novoformirane brigade. Hoće li se razvijati u smjeru velike proljetne oslobodilačke kampanje pokazat će vrijeme. Ipak, za prosudbu budućih djelovanja mogu se izvući neki zaključci.

Borbeni moral ruskih rezervnih snaga stvarno je nizak. Već kod prvog ozbiljnijeg pritiska nastala je bježanija. Doduše, napadali su ih prekaljeni veterani bivše pukovnije Azov. Kao ozbiljan problem vidi se izostanak funkcionalnog zapovijedanja ruskim snagama. Zapovijedanje očito ne funkcionira kao jedinstveni sustav.

Sadašnja djelovanja ukazuju da su ruski zapovjednici odlučili na prvoj liniji obrane držati rezerviste. Od profesionalnih vojnika Speznaza i padobranaca formirali su pričuvne formacije koje su vjerojatno ojačane oklopnom komponentom. One bi se koristile za intervencije na kritičnim dijelovima fronta. Ranije ukrajinske protuudare uglavnom je zaustavljala masovna, intenzivna i precizna baražna vatra ruskog topništva.

Što je potrebno za uspjeh proljetne ofenzive?

Novitet je da su ukrajinske snage počele napadna djelovanja izvoditi noću. Ne radi se samo o operacijama specijalnih snaga nego o regularnim postrojbama. Očito su opremljene i obučene od strane instruktora NATO članica na noćna djelovanja.

Novina u načinu upotrebe snaga, koje izvode napadne operacije, neposredna je podrška napadnih i izviđačkih dronova. To znači da zapovjednici imaju pregled situacije na bojištu u realnom vremenu. Posebno su impresivni snimci izravne koordinacije i korekcija vatre tenkova pomoću promatračkog drona. Iako ograničeno, ukrajinsko napadno i demonstrativno djelovanje očito se izvodi planski, duž cijele linije razdvajanja. Time se neprijateljske ruske snage dovodi u nepovoljniji položaj. U slučaju izražavanja težišta napada, Ukrajinci imaju na raspolaganju daleko povoljnije rokadne komunikacije za manevar snaga uzduž fronta.

Zapovjedništvo u Kijevu želi iskoristiti propast ruske zimske ofenzive i zamor agresorskih snaga. Mislimo da će ukrajinske snage, neko vrijeme, uglavnom izvoditi napadne operacije radi poboljšanja taktičkog položaja, nanošenja što većih gubitaka okupacijskim snagama i preuzimanja opće inicijative na ratištu. Za uspjeh velikog udara potrebno je ostvariti još dvije pretpostavke. Ukrajinske snage nužno moraju ojačati trupnu protuzračnu obranu radi zaštite svojih napadnih kolona.

Proboj kod Bahmuta izazvao paniku kod Rusa

Uz to, mogućnost izvođenja vatrenih udara na većoj dubini nego što je trenutna, znatno bi povećalo izglede za uspješno prekidanje „kopnenog mosta“ između Krima i Ruske Federacije. Potvrda opremanja ukrajinskog ratnog zrakoplovstva krstarećim projektilima „Storm Shadow“, dometa do 300 kilometara, jedan je iskorak ispunjenju tog zahtjeva. Sljedeći korak bio bi uvođenje u naoružanje već odobrenih GMLRS, planirajućih bombi koje se lansiraju iz višecijevnog bacača raketa HIMARS. Njihov domet iznosi 120 kilometara.

S ta dva borbena sredstva u rukama, Združene snage Ukrajine bile bi u mogućnosti prekinuti promet preko Krimskog mosta, a pod vatrom držati sve linije snabdijevanja južnog dijela ratišta uključujući i luke na Azovskom moru, Mariupolj i Berdjanka.

Iz tih razloga predstojeće ukrajinske napadne aktivnosti treba promatrati više kao oslobodilačku kampanju, a ne izdvojenu ofenzivu. Kampanja je već počela i vjerojatno će trajati do jeseni. Normalno, uvijek postoji mogućnost potpunog kolapsa ruske invazije, za što su mali izgledi ove godine. U svakom slučaju, umjesto devet mjeseci iščekivane objave da potpuno kontroliraju grad, nedavni proboj ruskih linija kod Bahmuta izazvao je popriličnu paniku u ruskom informativnom prostoru.