Vrhovni sud danas: Zakon je takav da su naši sudovi mogli djeci iz Konga omogućiti državljanstvo

Vrhovni sud upravo se obratio novim priopćenjem

19.10.2022. Zagreb- Radovan Dobronic, Predsjednik Vrhovnog suda Republike Hrvatske.
 Photo: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
FOTO: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL

Vrhovni sud danas se ponovno javio oko slučaja Hrvata pritvorenih u Zambiji, odnosno glavnog pitanja: kako su djeca koju su pokušali posvojiti uopće dobila državljanstva i putovnice.

Kako smo ranije detaljno izvještavali, procedura za međunarodna posvajanja iz zemalja koje nisu potpisnice Haške konvencije, u Hrvatskoj je vrlo jednostavna. Nakon što posvojitelji od suda u, primjerice, Kongu dobiju presudu o posvojenju, donose je na jedan od ovdašnjih općinskih sudova. Ako općinski sud doista potvrdi odluku suda u Kongu, dalje sve ide automatizmom: dijete se upisuje u maticu rođenih, od Porezne dobiva OIB, od MUP-a putovnicu i tako dalje.

Problem je što su afričke presude očito lažirane

Šef Vrhovnog suda u današnjem je priopćenju potvrdio kako je jučer zamijenio Demokratsku Republiku Kongo (ranije Zair) s Republikom Kongo (ranije Kongo Brazzaville). Iz te pogreške, izveo je i kriva tumačenja pa su mu današnji zaključci suprotni od jučerašnjih. Ukratko, priopćio je Vrhovni sud sada, hrvatski sudovi bili su ovlašteni potvrditi presude suda u Kongu temeljem kojih su četiri hrvatska para ishodovali državljanstva za djecu koju su namjeravali posvojiti.

Problem je nastao što su, sada je prilično izgledno, presude kongoanskih sudova bile lažirane i tako je nastao međunarodni skandal čije detalje još treba razjasniti. Prvenstveno jesu li četiri hrvatska para znala da su dokumenti krivotvoreni, ili su bili žrtve šefova lažnih sirotišta i korumpiranih afričkih odvjetnika koji većini posvojitelja ishoduju papire na tamošnjih sudovima. Sudac Dobronić u svakom slučaju sada poziva da se za sve buduće slične slučajeve konačno odredi striktna i detaljnija procedura.

Priopćenje Vrhovnog suda prenosimo u cijelosti:

“Obzirom da Demokratska Republika Kongo nije pristupila Konvenciji o zaštiti djece i suradnji u vezi s međudržavnim posvojenjem sastavljene u Haagu 29. svibnja 1993., to onda proizlazi da su hrvatski sudovi bili ovlašteni odlučivati u postupku priznanja stranih sudskih odluka iz Demokratske Republike Kongo, koje se odnose na institut posvojenja, pozivom na odredbe Zakona o međunarodnom privatnom pravu.

Međutim, kako su uočene pravne praznine u reguliranju međunarodnog posvojenja, i kao posljedica toga, različito postupanje sudova u ovakvim predmetima, Predsjednik je izdao Preporuku općinskim sudovima s ciljem poboljšanja koordinacije između sudova i nadležnog Ministarstva.

Sadržaj Preporuke ćemo objaviti na mrežnim stranicama našeg suda nakon što Preporuka bude dostavljena općinskim sudovima.

Predsjednik je, također, danas održao sastanak sa ministrom Ivanom Malenicom na kojem je zaključeno da treba pokrenuti zakonodavnu inicijativu koja bi dovela do izmjena i dopuna nekoliko zakona kako bi se u ovakvim postupcima osigurala veća kontrola postupanja državnih tijela i osigurao najbolji interes djece.

U okviru svoje dužnosti kao najvišeg organa sudske uprave Predsjednik poduzima i druge mjere radi kontrole zakonitosti u postupanju sudova, o čemu ćemo izvijestiti javnost”.