WHO strahuje da bi se zika virus mogao proširiti u Afriku i Aziju, kontinente na kojima se rađa najviše djece

Do razvoja cjepiva moglo bi proći i više godina, navode iz WHO-a

Health ministry personnel fumigate against the Aedes aegypti mosquito, vector of the dengue, Chikungunya and Zika viruses in Tegucigalpa, , on February 1, 2016. Honduran President Juan Orlando Hernandez on Friday declared the country on a preventive state of alert due to the Zika virus which in the last 44 days killed a person and infected some 1000.      AFP PHOTO/Orlando SIERRA. / AFP / ORLANDO SIERRA
FOTO: AFP

Zika virus, povezan s mikrocefalijom beba u Latinskoj Americi, mogao bi se proširiti i u Africi te Aziji, kontinentima na kojima se rađa najviše djece. Iz Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) poručili su da će u najsiromašnijim zemljama s najvišim stopama nataliteta organizirati nadzorne službe.

WHO je jučer proglasio globalnu opasnost od širenja tog virusa, koji se povezuje s tisućama slučajeva urođenih mana kod beba u Brazilu. Iz te su organizacije pozvali na hitan razvoj boljih dijagnostičkih testova za otkrivanje prisustnosti virusa kod trudnica i novorođenčadi. Ovaj virus može dovesti do toga da se bebe rode s premalim glavama, kao i da se razvije niz neuroloških poremećaja.

Nadzor u siromašnim zemljama

Čelnik odjela WHO-a za majčinstvo te zdravlje djece i adolescenata dr. Anthony Costello kazao je kako je sada najvažnije uspostaviti nadzor u zemljama s niskim i srednjim prihodima, ne bi li se otkrila bilo kakva promjena u učestalosti pojave mikrocefalije. Siromašne zemlje, naime, nemaju čvrst zdravstveni sustav pa je teže uočiti pojavnost zika virusa, piše Reuters.

“Iz moje prespektive, izrazito je važno i da poboljšamo dijagonostiku zika virusa”, kazao je Costello i dodao kako je u slučaju zaraze u ranoj fazi trudnoće potrebno i nekoliko mjeseci da se potvrdi kako nerođeno dijete pati od mikrocefalije. “Znamo da su komarci koji prenose zika virus prisutni u Africi, dijelovima južne Europe i mnogim dijelovima Azije, posebice na jugu”, dodao je.

Smjernice za trudnice

WHO upravo izrađuje smjernice za trudnice i okuplja stručnjake koji će raditi na definiranju problema mikrocefalije, uključujući standardizirano mjerenje opsega glava beba. Također, kako je kazao Costello, nužno je potpuno istrijebiti vrstu komaraca koja prenosi virus.

“Ako smo nešto naučili od ebole, to je kako je mobiliziranje zajednice apsolutno ključna javnozdravstvena mjera. Dakle, treba ukloniti stajaću vodu iz bazena u urbanim područjima, pregledati prevrnute posude za cvijeće, smeće, odbačene gume… učiniti sve što možemo da bismo uklonili mogućnost razvoja ovih komaraca.”

Do razvoja cjepiva, potvrdio je, moglo bi proći i nekoliko godina. Više o zika virusu i borbi protiv njega možete pročitati OVDJE.