Xi naprasno smijenio kompletan stožer kineskih nuklearnih snaga. Dubinski poznavatelji: 'Ovo je jako čudan potez'

Na pozicije unutar elitnog ogranka kineske vojske postavljena su dvojica autsajdera

FOTO: AFP

Kineske vlasti ovog su tjedna imenovale dvojicu novih čelnika Raketnih snaga, elitnog vojnog ogranka koji nadzire moćni arsenal nuklearnih i balističkih projektila, što je, naravno, potaknulo brojna pitanja o njegovom internom funkcioniranju.

Imenovani su Wang Houbin, koji je postavljen za zapovjednika, i Xu Xisheng, koji je napredovao u čin generala, prenosi Xinhua. Neobično, dosad nisu bili u stožeru Raketnih snaga. Wang je služio u mornarici, a Xu Xisheng u zrakoplovstvu, i to ne na poziciji vrhovnih zapovjednika

Državni mediji tek trebaju objaviti bilo kakve informacije o prethodnom šefu Li Yuchaou, veteranu koji je vršio dužnost zapovjednika samo od početka prošle godine, što je bio relativno kratak mandat. Također, šuti se i o njegovom prethodniku, Xuu Zhongbou, koji je također smijenjen pod nerazjašnjenim okolnostima.

Stručnjaci: ‘Ovo je neobičan potez’

Smjena dviju čelnih osoba u Raketnim snagama, i to u jednom potezu, s vojnim figurama iz drugih rodova vojske, prilično je neobičan potez, kažu vojni stručnjaci za CNN. Uz to, sve se odvija samo tjedan dana nakon što je bivši kineski ministar vanjskih poslova, Qin Gang, iznenada i dramatično smijenjen bez objašnjenja nakon što više od mjesec dana nije viđen u javnosti.

Rekonstrukcija nuklearnog vojnog ogranka uslijedila je nekoliko tjedana nakon što su krenule glasine da je u tijeku promjena vodstva jer se prethodnik Li nije pojavljivao u javnosti. Posljednji put kada su Li i njegov prethodnik komesar Xu Zhongbo spomenuti kao čelnici Raketnih snaga bilo je u izjavi lokalne vlade u gradu Suzhou od 6. travnja, gdje su prisustvovali ceremoniji polaganja vijenaca, piše CNN.

Peking nije naveo razlog smjene

Iako ostaje nejasno što je pokrenulo promjene, te jesu li i Li i njegov prethodnik Xu zapravo samo premješteni na druge pozicije, stručnjaci smatraju da preraspodjela sugerira Xijevu zabrinutost oko vodstva Raketnih snaga.

Osim toga, ovo je važan period za ogranak s obzirom na situaciju s Tajvanom. “Ovo je velika stvar, posebno u vrijeme kada Kina pokušava izgraditi svoj nuklearni arsenal kako bi odvratila potencijalnu intervenciju SAD-a na Tajvanu”, rekao je Yun Sun iz think tanka Stimson Center.

Peking također nije naveo razlog smjene, čineći ovaj slučaj još jednim primjerom nedostatka transparentnosti u kineskom političkom sustavu. Analitičar Carl Schuster, bivši zapovjednik američkih vojnih operacija na Pacifiku, rekao je kako se radi o Xijevim nastojanjima da samo oni lojalni budu na najmoćnijim pozicijama.

Lojalnost ispred iskustva i znanja

“Čini se da Xi lojalnost stavlja iznad tehničkog i operativnog iskustva i znanja”, rekao je Schuster za CNN. Naime, novoimenovano vodstvo raketnih snaga prethodno je bilo na dužnostima zamjenika u drugim rodovima vojske.

Wang je bio zamjenik zapovjednika mornarice, a Xu je bio zamjenik komesara Južnog zapovjedništva, jednog od njih pet unutar kineske vojske. Inače, komesar predstavlja Komunističku partiju unutar vojnog sustava. Neil Thomas, suradnik za kinesku politiku iz neprofitne organizacije Asia Society Policy Institute rekao je kako se ne radi o tipičnom potezu. “Neobično je da Peking imenuje autsajdere”, rekao je za CNN.

Kina ima sve više bojevih glava

Prema izvješću američkog Ministarstva obrane, Kina bi do 2035. mogla imati oko 1500 nuklearnih bojevih glava. To je izazvalo zabrinutost među nekim analitičarima zbog nedostatka transparentnosti oko najnovijih promjena vodstva, posebno zbog nužne međunarodne komunikacije oko nuklearnog oružja.

“Oni drže prst na nuklearnom okidaču. Oni su odgovorni za rukovanje i isporuku kineskog nuklearnog oružja. Zbog ove netransparentne smjene gubi se na povjerenju”, rekao je Drew Thompson s Nacionalnog sveučilišta u Singapuru za CNN.