Plenković tvrdi da je AstraZeneca na ljeto najviše obećavala. Cjepivo su počeli ispitivati tek 28. kolovoza

Pfizer je započeo klinička ispitivanja još 29. travnja, a Moderna 27. srpnja. Kako je onda AstraZeneca, što tvrdi premijer, najviše odmaknula s istraživanjem?

Premijer Andrej Plenković danas je komentirao najnoviju situaciju oko cjepiva AstraZenece, koje su danas blokirale tri najjače EU države – Njemačka, Francuska i Italija, kazavši da Hrvatska o takvom potezu zasad još ne razmišlja.

“Naš stav je da treba temeljito ispitati ima li bilo kakvih razloga da se temeljem dosadašnjih saznanja i u Hrvatskoj ide u tom smjeru, ali za sada, iz ovoga što mi govore stručnjaci, takvih indikacija nema. Sutra ćemo vjerojatno vidjeti objedinjeni stav EMA-e koji će, koliko sam shvatio, ići na tragu opreza, tj. nastaviti s ispitivanjem i samoga cjepiva i konzultacijama s tom kompanijom o eventualnim posljedicama cjepiva”, rekao je Plenković.

Zašto je Hrvatska naručila najviše AstraZenece?

Upitan tko je odlučivao o tome koliko ćemo kojeg cjepiva naručiti, odgovorio je da je naručivanje cjepiva krenulo u ljeto, još prije informacija da je AstraZeneca imala određene poteškoće u kliničkim ispitivanjima.

“Prvo cjepivo koje je tada bilo najpoodmaklije u smislu istraživanja i činjenice da bi moglo biti kompletirano, da bi se moglo tražiti njegovo odobrenje, bilo je baš cjepivo AstraZenece i mi smo, kao i većina drugih zemalja, odmah naručivali najveće količine tog cjepiva, potom smo naručivali i Pfizerovo, Modernino i Johnson & Johnson. Ukupan iznos doza koja je Hrvatska naručila je 8,7 milijuna”, poručio je Plenković, dodavši da nitko nije mogao znati da bi moglo doći do problema s proizvodnjom cjepiva kada su krenule inicijalne narudžbe.

Tek su treći krenuli s kliničkim ispitivanjima

No, kako je primijetio Telegramov kolumnist Goranko Fižulić, koji mjesecima detaljno prati pandemiju koronavirusa, ali i njegovo širenje u Hrvatskoj, AstraZeneca je ustvari tek treća započela s kliničkim ispitivanjima, iza Pfizera i Moderne. K tome, ispitivanja su započela, kako objašnjava Fižulić, tek 28. kolovoza, a ta su obustavljena već 8. rujna i nastavljena tek 23. listopada.

“Zašto je AstraZeneca bila najbliže gotovosti još prije ljeta zasad je enigma”, poentira Fižulić.

Njegovu objavu prenosimo u cijelosti:

“Premijer Plenković sada tvrdi da je “naručivanje cjepiva krenulo prije ljeta i da je tada najbliže da bude gotovo bilo ono AstraZenece.” EU je potpisala ugovor s Pfizerom 11. studenog, a s Modernom 25. studenog. Pfizer je započeo klinička ispitivanja 29. travnja, Moderna 27. srpnja, a AstraZeneca 28. kolovoza, a ta su obustavljena već 8. rujna i nastavljena tek 23. listopada.

Zašto je AstraZeneca bila najbliže gotovosti još prije ljeta zasad je enigma. Kao što je enigma i to što je AstraZeneca morala u S. i J. Americi raditi novo kliničko ispitivanje koje bi trebalo završiti naredni tjedan te bi u slučaju pozitivnih rezulatata AstraZeneca mogla napokon od FDA zatražiti i dozvolu za tržište SAD-a. Nakon što FDA izda dozvolu 30 milijuna doza, koje su već tjednima uskladištene u saveznoj državi Ohio, napokon bi mogle biti upotrijebljene”, piše Fižulić.

Premijer Plenković sada tvrdi da je "naručivanje cjepiva krenulo prije ljeta i da je tada najbliže da bude gotovo bilo…

Posted by Goranko Fižulić on Monday, March 15, 2021