Zapadni diplomati razočarani sukobom Poljske i Ukrajine: 'Ovo je strašan udarac nadi da će Rusija biti poražena. Moraju se pomiriti'

Šanse za pomirenje nisu prevelike, no postoje

FOTO: AFP

Jedan od najvjernijih saveznika Ukrajine, Poljska, zadala je potencijalno strašan udarac nadama Kijeva da će moći poraziti Rusiju. Sinoć su se pojavila izvješća da je poljski premijer Mateusz Morawiecki izjavio: “Više ne šaljemo oružje Ukrajini, jer sada Poljsku naoružavamo modernijim oružjem.”

Izjave premijera shvaćene su kao oštra eskalacija spora između dviju država, koji dolazi samo nekoliko sati nakon što je Varšava pozvala kijevskog veleposlanika na razgovor zbog spora oko izvoza žitarica. Morawiecki je kasnije na televiziji dao nekoliko izjava koje su dodatno potaknule napetosti.

“Upozoravam ukrajinske vlasti, ako žele tako eskalirati sukob, mi ćemo uvesti dodatne zabrane uvoza proizvoda u Poljsku. Ukrajinske vlasti ne razumiju stupanj do kojeg je destabilizirana poljoprivredna industrija. Mi štitimo poljske poljoprivrednike”, poručio je poljski premijer.

Diplomati su izgubili živce

Kada je prije nekoliko dana Politicu ukrajinski trgovinski predstavnik, Taras Kačka, otkrio da Kijev namjerava tužiti vlade EU-a zbog spora oko žita, jedan od diplomata izgubio je živce. “Je li taj čovjek pijan?”, kazao je ogorčeni diplomat, koji je u žaru preneraženosti izgubio svoju smirenost.

Ipak, Ukrajina je u ponedjeljak ispunila Kačkine najave, službeno podnijevši tužbe Svjetskoj trgovinskoj organizaciji protiv Poljske, Mađarske i Slovačke nakon što su te tri zemlje odlučile prkositi Bruxellesu i zabraniti uvoz ukrajinskog žita. Spor je narušio europsko jedinstvo, zbog čega su neki diplomati EU-a privatno bjesnili na Poljsku, ponajviše zbog toga što se odmetnula od puta koji je zacrtala EU.

Novonastali sukob stavlja na tešku kušnju odnose između Kijeva i Bruxellesa, i to baš u osjetljivom trenutku rata protiv ruskih osvajača. No, Politico predviđa kako najgore tek slijedi. Naime, reakcije ukrajinskog ministra Kačke na komentar o “pijanoj šali” pokazuje kako Ukrajina ne namjerava odstupiti. Diplomati EU-a, rekao je za Politico, očito “nisu bili spremni za ovakav jasan jezik”.

Neliberalne demokracije podložne toksičnom nacionalizmu

Stručnjaci se ipak nadaju da će Poljska i Ukrajina riješiti svoj opasni spor. Sergej Radčenko, profesor specijaliziran za Hladni rat u Henry Kissinger Centru za globalna pitanja i Johns Hopkins School of Advanced International Studies, istaknuo je da je u interesu obje nacije izgladiti sukob.

Radčenko objašnjava kako je ovaj spor svojevrsni pokazatelj budućnosti istočne Europe. “Ukrajina i Poljska su neliberalne demokracije i, poput nekih svojih susjeda, vrlo su podložne toksičnom nacionalizmu i politici nezadovoljstva. Ono što ovdje vidimo je zanimljiv primjer, iako, s obzirom na prijetnju Rusije, siguran sam da će oni to riješiti”, kaže Radčenko.

Morawieckom prijeti desna oporba

Drugi analitičari sugeriraju da su izjave poljskog premijera Morawieckog rezultat izazova njegovoj vladajućoj stranci Pravo i pravda (PiS) uoči izbora 15. listopada. Stranka je pod pritiskom krajnje desne Konfederacije zbog potpore Ukrajini, a navodno se boje situacije u kojoj bi protivnici mogli umanjiti njezine šanse za osvajanje funkcionalne većine cijepanjem desnog centra.

Da bi ipak moglo doći do zaokreta, jutros je dao naslutiti poljski ministar državne imovine Jacek Sasin kada je potvrdio je da Poljska trenutno ne isporučuje oružje Ukrajini, ali i naznačio da promjena stava nije isključena. “Trenutno je tako kako je premijer rekao, a u budućnosti ćemo vidjeti”, rekao je za radio Plus.

Otpada još jedan saveznik?

Sukob s Poljskom opasan je i zbog toga što se čini da bi Ukrajina mogla ostati bez pomoći još jednog ključnog saveznika, budući da se bivši slovački populistički premijer Robert Fico nameće kao favorit za pobjedu na izborima sljedećeg tjedna. Ficina pobjeda bi mogla donijeti velike promjene u slovačkoj politici prema Ukrajini.

Tijekom političkog skupa prošlog tjedna Fico je obećao da će zaustaviti opskrbu Kijeva oružjem ako pobijedi na izborima. “Mi smo miroljubiva zemlja. Nećemo poslati ni jedan metak u Ukrajinu”, rekao je pristašama.

Do sada je Slovačka Kijevu isporučivala oružje i nudila snažnu političku podršku unutar Europske unije i NATO-a. No Fico kaže da će Ukrajina i Rusija “ionako će morati sjesti za stol i pronaći dogovor”. “Rusija nikada neće napustiti Krim, niti će ikada napustiti teritorije koje kontrolira”, smatra Fico.

Fico neće moći značajnije moći smanjiti potporu Ukrajini

Naravno, nije sasvim sigurno da će Fico pobijediti, budući da, prema anketama, niti jedna stranka u Slovačkoj neće osigurati parlamentarnu većinu, a izgledi za formiranje koalicijske vlade prilično su slabi. Nadalje, zapadni diplomati i dužnosnici u Kijevu procjenjuju da mala zemlja poput Slovačke ne može dugo prkositi politici EU-a i NATO-a.

No, Fico je privukao pažnju Bruxellesa, ali i šire, kritizirajući sankcije protiv Rusije, pozivajući na približavanje Moskvi kada rat završi i obećavajući staviti veto na članstvo Ukrajine u NATO-u ako ikada dođe do toga.

Fico ponavlja propagandnu retoriku iz Moskve prema kojoj je rat “počeo 2014. kada su ukrajinski nacisti i fašisti počeli ubijati ruske građane u Donbasu i Luhansku”. No, neki diplomati kažu da bi Fico teško mogao smanjiti opskrbu Ukrajine oružjem, osim onim iz već iscrpljenih vojnih zaliha, s obzirom na važnost prodaje streljiva i drugih usluga za slovačku ekonomiju.