Zašto je Kremlj, odjednom, priznao masakr u Makijivki? ‘Putin priprema ruski narod, svima je jasno što će uskoro objaviti’

Financial Times je razgovarao sa stručnjacima koji jednoglasno tvrde da Putin mijenja narativ o ratu u Ukrajini

Kino dvorane diljem Rusije otvorit će svoja vrata ove zime, ne kako bi filmofilima ponudila zabavnu distrakciju od gotovo jednogodišnjeg rata u Ukrajini, već upravo suprotno. Predsjednik Vladimir Putin ovaj je tjedan naredio Ministarstvu obrane da omogući pristup kako bi filmaši mogli producirati dokumentarce o ruskim trupama koje “teže osvajanju teritorija u ruskom susjedstvu”. Ministarstvo kulture dobilo je, pak, naputak da organizira kino projekcije, piše Financial Times.

I dok su dokumentarci naručeni da prikažu “herojstvo sudionika specijalne vojne operacije”, a ne brutalnu stvarnost ruskih posrnulih ratnih napora, odluka je znak kako Kremlj prilagođava svoj narativ – unatoč svom pozivu na jednostrano primirje u Ukrajini tijekom pravoslavnog Božića.

Umjesto da nastavi štititi ruski narod od rata i njegovih troškova, čini se da je Putin sve skloniji tome da ih još više izloži. To je, kažu analitičari, neizbježan odgovor na ono što je postalo dugotrajan i sveobuhvatan sukob i način navikavanja stanovništva za buduće žrtve, uključujući moguću daljnju masovnu mobilizaciju muškaraca sposobnih za borbu.

‘Pokušao je zaštititi društvo od rata’

Od početka sveobuhvatne ruske invazije na Ukrajinu prošle veljače, Putin je zauzeo “jasan stav da se društvo treba distancirati od rata”, rekla je za Financial Times Tatjana Stanovaja, viša suradnica u Zakladi Carnegie za međunarodni mir.

Predsjednikova poruka tada je glasila: “Rat vode profesionalci. Život u Rusiji teče normalnim tokom. I pokušao je na sve moguće načine zaštititi društvo od problema rata, pokušavajući im zajamčiti da će se vlada sama nositi s tim”, rekla je Stanovaya.

“Ali s druge strane, postoji realnost. I realnost je počela uvoditi promjene u trenutnu situaciju i to na načine koji su izvan Putinove kontrole.” Putin je postavio ton militarističkim novogodišnjim obraćanjem naciji prošlog tjedna, okružen muškarcima i ženama smrknutih lica odjevenim u vojne uniforme.

‘Putin nastoji pokazati da štiti ekvilibrij’

Predsjednik se uvijek predstavljao kao “apostol ravnoteže, zaštitnik velike ravnoteže”, rekla je ruska politologinja Ekaterina Schulmann u radijskom intervjuu ovog tjedna. “Uvijek je izlazio i govorio ljudima da je sve u redu, pjevao im uspavanke . . . poručujući im da će sutra biti isto kao jučer.” S druge strane, Putinova novogodišnja poruka “poslala je vrlo evokativnu sliku” da će 2023. biti daleko od normalne, rekla je Schulmann. Nekoliko sati nakon njegova obraćanja, ukrajinske navođene rakete pale su na tehničku strukovnu školu koja je služila kao privremena vojarna za ruske vojnike u Makijivki, gradu u okupiranoj istočnoj Ukrajini.

Kremlj je mogao pokušati prikriti napad, kao što je prvo učinio nakon potonuća crnomorskog admiralskog broda Moskva u travnju. Umjesto toga, Kremlj je napad potvrdio, rekavši prvo da su ubijena 63, a zatim 89 njegovih vojnika – što je najveći broj mrtvih koje je Moskva priznala u jednom incidentu od početka invazije u veljači.

Doduše, pojedini ruski ratni dopisnici i komentatori, kao i Kijev, kažu da je broj ubijenih mnogo veći. U Samari, u središnjoj Rusiji, odakle su mnogi mrtvi bili regrutirani, lokalne su vlasti održale rijetku službenu komemoraciju kojoj su prisustvovale ožalošćene obitelji.

O ratu sve iskrenije govori i šef Wagnera

Čak je i Jevgenij Prigožin, šef paravojne skupine Wagner, počeo pokazivati elemente iskrenosti o brutalnom ratu. On je nedavno objavio snimku sebe u proizvoljnoj mrtvačnici u kojoj su tijela njegovih poginulih boraca. U drugoj snimci je opisao kako se njegovi borci bore cijeli dan kako bi osvojili samo jednu kuću u Bahmutu.

Njegova paravojna skupina ranije se hvalila svojim postignućima u Donjecku i uspoređivala ih s uspjesima ruske vojske. Ruski vojni blogeri i analitičari pak pišu da su ruski gubici u Makijivki toliki da je Kremlj morao upravljati pričom i nije ju mogao poreći.

Ruski nacionalisti među kojima je i Prigožin, pa i neki dužnosnici Kremlja, mjesecima mole Putina da se prebaci na “totalni rat”, da mobilizira još više ljudi. “Rusija je uvijek dobila bilo koji rat u koji je ušla – kada je to bio narodni rat”, kazao je Sergej Kirijenko, zamjenik šefa predsjedničke administracije.

‘Putin pokušava sjediti na dvije stolice’

Dara Massicot, stručnjakinja za rusku vojsku u think-tanku Rand Corporation, rekla je da je promjena u narativu o ratu započela mobilizacijom 300.000 ljudi u rujnu. To je “oblik uvjetovanja”, rekla je, koji bi pomogao poduprijeti daljnju mobilizaciju u mjesecima koji dolaze. “Mislim da je vjerojatno da će im trebati još jedan krug mobilizacije 2023. kako bi nadomjestili gubitke iz prvog i omogućili rotacije – prema onome što su rekli o tome, mogli bi to pokušati učiniti na manjoj bazi ako mogu.”

Putin je, međutim, još uvijek bio ambivalentan po pitanju izlaganja ruske javnosti ratu, rekla je Stanovaya, iako je želio da se na to gleda kao na izbor društva i proizvod povijesnog procesa, a ne kao na njegovu osobnu odluku.

“On ima tu želju podijeliti odgovornost s društvom, ali u isto vrijeme ne traumatizirati ga i smanjiti razinu tjeskobe koliko god je to moguće, iako je ona trenutačno u velikom porastu bez obzira na to”, rekla je. “Putin pokušava sjediti na dvije stolice, ali to postaje sve teže i teže učiniti”, zaključila je za Financial Times.