Jedini ruski oligarh kojemu je uspjelo skinuti zapadne sankcije protiv sebe: 'Gdje ste, moskovske kukavice?'

Osudio Putina i njegov rat, izgubio svu imovinu u Rusiji, ali svejedno završio na crnoj listi. Sada je dočekao pravdu i ima poruku za druge oligarhe

Russia's Tinkoff-Saxo cycling team owner Oleg Tinkov gives a press conference at his hotel during a rest day as part of the 102nd edition of the Tour de France cycling race on July 21, 2015, in Gap, French Alps.  AFP PHOTO / KENZO TRIBOUILLARD (Photo by KENZO TRIBOUILLARD / AFP)
FOTO: AFP

Velika Britanija prije par dana ukinula je sankcije protiv 55-godišnjeg ruskog oligarha Olega Tinkova koji je u svojim javnim istupima često kritizirao rusku invaziju na Ukrajinu.

Tinkov je podnio zahtjev za ukidanjem sankcija inzistirajući da su Britanci napravili veliku grešku, a pritom je istaknuo kako za njega jamče osnivač Virgina, milijarder i njegov uzor Richard Branson, te nekadašnji krupni ruski poduzetnik Mihail Hodorkovski, danas veliki protivnik Vladimira Putina, koji živi u egzilu.

“Napravili su grešku, a sada su je popravili”, kazao je Tinkov za Financial Times, dodajući kako se nada da će taj potez ohrabriti i druge ruske oligarhe da se usprotive Putinovom ratu.

Nazvao rat ludošću

“To je dobro za britanske vlasti koje sada mogu pokazati drugim ruskim poduzetnicima – koji su svi trenutno zbog sankcija ujedinjeni oko Putina – da mogu iznijeti svoj stav, napustiti Rusiju i pridružiti se civiliziranom svijetu”, kazao je.

Iako su neki ruski oligarsi u rukavicama govorili protiv rata u Ukrajini, Tinkov je rusku invaziju od početka otvoreno nazvao potpunom ludošću, a prošle godine odrekao se ruskog državljanstva i osudio ruskog predsjednika.

‘Moraju odabrati stranu’

Tinkov smatra da je Putin pokrenuo “suludi rat” te da njegova zemlja tone u “fašizam”. Zbog svojih stavova je, kaže, izgubio mnoge prijatelje među oligarsima. “Velik dio njih prestao je razgovarati sa mnom jer su uplašeni. Ja sam prestao pričati s njima jer su kukavice”, kazao je.

Smatra da bi drugi oligarsi morali odabrati stranu. “Sjediti na dvije stolice, kao što su radili posljednjih 30 godina, imati kuću u londonskom kvartu Belgravia i biti prijatelj s Putinom je nešto što više ne funkcionira”, kazao je.

Tvrdi i da drugi krupni ruski biznismeni također žele da Zapad ukine sankcije protiv njih, ali i da istodobno nastave voditi svoje poslove u Rusiji. Tinkov ne vidi kako bi to moglo trenutno biti ostvarivo. Iz britanskog Foreign Officea za ukidanje sankcija zeleno svjetlo su dali još u ožujku prošle godine, uz obrazloženje da su uzeli u obzir njegovo ponašanje nakon što se našao na crnoj listi. Ali, procedura do konačnog skidanja s liste potrajala je, očito, sve do ovih dana.

Oprezni istupi oligarha

Tinkov živi u Švicarskoj i nije posjetio Rusiju od 2019. godine, kada mu je dijagnosticirana leukemija. Tvrdi da ga je Kremlj lani upravo zbog njegovih antiratnih istupa natjerao da proda vlasničke udjele u banci Tinkoff koju je osnovao.

Većina ruskih oligarha opreznije je istupala po pitanju rata u Ukrajini, tek ističući kako se nadaju miru, a pritom su izbjegavali kritizirati Putina zbog bojazni da će izgubiti preostalo bogatstvo.

Neki od njih kazali su za Financial Times da su se spremni direktno usprotiviti ratu ako bi Zapad pokazao namjeru da će ukinuti sankcije protiv njih, pritom navodeći baš primjer Tinkova kako bi ilustrirali na koje bi sve zamke mogli naići ukoliko kažu nešto protiv Kremlja.

‘Nacionalizirat će im imovinu’

Iako su deseci drugih oligarha također u Londonu podnijeli zahtjeve za ukidanjem sankcija, malo njih je u službenim podnescima spomenulo da bi se protivili invaziji, a većinom kao razloge za skidanje s crne liste navode neke tehničke detalje. Tinkov pak smatra kako bi njegov slučaj mogao preokrenuti stvari. “Sve dok meni nije uspjelo, vjerojatno su si govorili: čemu pokušavati?”, tumači.

FT pak piše da je jedan od Putinovih mamaca za oligarhe obećanje novog bogaćenja na preuzimanju imovine zapadnih kompanija koje su napustile Rusiju. Riječ je o najmasovnijem prijenosu vlasništva još od uvođenja kapitalizma nakon raspada Sovjetskog Saveza. “Ali, krenuti tim putem kako bi zadržali svoj raskošan stil života vrlo je riskantno dok god Putin drži vlast. A moja sibirska intuicija mi govori da će prije ili kasnije i njihova imovina biti nacionalizirana”, smatra Tinkov.

‘Nema zakona, nema sudova’

“Tko kaže da oligarsi neće ostati bez svega za pet godina? Osobno ne vjerujem da Rusija ima neku budućnost dok god je Putin na vlasti. Sva ta imovina će se samo prebacivati s jedne osobe na drugu.

Ne postoje zakoni, ne postoje sudovi. Danas pobijediš, a sutra izgubiš, to je ruski rulet”, tvrdi Tinkov. Smatra i kako britansko ukidanje sankcija protiv njega pokazuje da postoji nada za ruske oligarhe koji su otišli na Zapad i nisu ostali u Moskvi. “U demokraciji društvo kad tad ispravi grešku. U diktaturi poput Putinove jedna osoba odlučuje o svemu”, kazao je.

Putin bi ga mogao dati ubiti

Ruski oligarh Financial Timesu je rekao i da su mu sankcije otežavale život više nego oligarsima koji su ostali u Rusiji, a koji još uvijek putuju po Europi. “Kompletna uprava Tinkoffa je na godišnjem u Saint-Tropezu, a mene su sankcionirali nizašto”, prigovara.

“Umjesto da su me u Engleskoj i Europi gledali kao heroja, bio sam suočen s velikim rizicima, i još uvijek sam suočen. Ne znam želi li me Putin zbog svega ovoga dati ubiti. A ti ljudi sjede u St. Tropezu, vode moju banku i obilaze svijet. To baš i nije fer”, zaključio je.