Zašto je Putin mislio da će odmah slomiti Ukrajinu? Savjetnici su mu servirali dubioznu anketu o nezadovoljstvu Ukrajinaca

Analiza ruskog FSB-a pokazivala je veliko nezadovoljstvo, pesimizam i apatiju Ukrajinaca

FOTO: Profimedia

Ugledni britanski think tank Royal United Services Institute (RUSI) objavio je opsežnu analizu o odluci Vladimira Putina da napadne Ukrajinu. “Iako ruska vojska može poraziti ukrajinsku, okupacija neprijateljske zemlje predstavlja ogroman rizik za Moskvu”, stoji u uvodu članka.

Zbog toga su analitičari RUSI-ja pokušavali ustanoviti na temelju čega se Putin ipak odlučio za invaziju. Za pretpostaviti jest kako su ruski dužnosnici bili uvjereni da mogu ostvariti brzu pobjedu, te da im ukrajinsko stanovništvo neće zamjeriti agresiju, nakon što postave novu prorusku vladu.

U analiziranju političkog, ekonomskog i društvenog statusa Ukrajine, ruski dužnosnici oslanjali su se anketu javnog mišljenja, provedenu po čitavoj Ukrajini u veljači ove godine. Anketu je organizirala Deveta uprava ruske obavještajne službe FSB-a, nekadašnjeg KGB-a, kako bi pokušali ustanoviti što će ih dočekati u slučaju napada.

Zelenskij imao vrlo slabu podršku

Prema rezultatima ankete koju su savjetnici predstavili Putinu, među Ukrajincima je vladalo veliko nezadovoljstvo trenutnim vodstvom. Bili su pesimistični oko trenutnog smjera u kojem ide zemlja, s velikim nepovjerenjem prema svim liderima, političkim strankama i institucijama.

U anketi FSB-a, koju je analizirao RUSI, stoji da je predsjednik Zelenskij imao podršku svega 27 posto stanovništva, dok ih se njih 67 posto izrazilo negativno o njegovoj vlasti. Ispitanici su se pozitivno izrazili o ukrajinskoj vojsci – njih 68 posto kazalo je da podržava rad vojske – no ostale ukrajinske institucije prošle su iznimno loše.

Policiju je podržavalo svega 28 posto ispitanih građana, a rad parlamenta 11 posto. Još su gore prošle ukrajinske političke stranke, s 8 posto podrške. Zanimljivo, preko 90 posto građana kazalo je da ne vjeruje kako će rusko gomilanje vojske na granici na kraju dovesti do invazije.

Putin vjerovao analizi FSB-a

U analizi FSB-a navodi se kako Ukrajinci imaju tek osrednju privrženost državi, a ona je još slabija u istočnim i južnim dijelovima zemlje. To je, smatra RUSI, sigurno utjecalo na vojne planove, jer je Putin ciljano udario na te dijelove Ukrajine, s namjerom da brzo osigura podršku lokalnog stanovništva. Prema materijalu FSB-a, djeluje da je Putin planira aneksiju ili kontrolu istočnog dijela zemlje, dok planovi za zapadnu Ukrajinu nisu jasni.

Indikativno je da je Putin u svojem televizijskom obraćanju oko napada uporno isticao greške i nedostatke ukrajinskih lidera, smatraju analitičari RUSI-ja. To pokazuje kako se uistinu oslanjao na rezultate FSB-ove ankete, po kojima Ukrajinci jedva čekaju promjenu vlasti i smjenu nesposobnost vodstva.

Prema američkim izvorima, ruski plan bio je brzo zauzimanje Kijeva, svrgavanje vlasti i uspostavu proruske marionetske države, za koju bi mogli tvrditi da će riješiti sve probleme građana.

Rat odmah mijenja raspoloženje

No, objašnjava RUSI u svojoj analizi, problem je što ovakve ankete pokazuju jedan mali trenutak u povijesti, a raspoloženje naroda mijenja se vrlo brzo, posebno u izvanrednim situacijama poput rata.

Ako su savjetnici uvjeravali Putina da će Ukrajinci zbog pesimizma i apatije brzo odustati od borbe, žestoko su se prevarili: Ukrajinci su pružili jak otpor, a agresija je dovela do rasta podrške vlastima.

“Ako gledamo primjere Čečenije i Sirije, za očekivati je da će Rusi napraviti tranziciju, od obećavanja dobre vladavine, do beskompromisne represije”, stoji u zaključku analize RUSI-ija.