Zašto Rusi tjednima ne mogu osvojiti Azovstal i što se nalazi ispod divovskog industrijskog kompleksa

Metalurški industrijski div Azovstal izgrađen je za Sovjetskog Saveza, u vrijeme kad su se diljem svijeta gradila atomska skloništa

Aerial footage released by the Ukraine's Azov Regiment on April 12, 2022 shows Russian tanks are destroyed by the regiment in streets of besieged Mariupol in southeastern. Ukraine. Over 10,000 civilians have been killed in the southeastern Ukrainian city of Mariupol, a number that could eventually double, the city's mayor Vadym Boychenko said on Monday, as Russian forces close in on the key city ahead of a larger offensive in eastern Ukraine. Capturing Mariupol is likely a key priority for Russia. The city could form part of a land bridge connecting Russia's mainland with the Russian-annexed Crimean Peninsula, and it lies within eastern Ukraine's Donetsk region, which borders Russia and has been partially controlled by pro-Russian separatists since 2014.
Mariupol Battle kills over 10,000 residents, Ukraine - 12 Apr 2022,Image: 682397774, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia
FOTO: Profimedia

Aleksej Leonkov, vojni stručnjak i urednik ruskog vojnog časopisa Arsenal domovine, opisao je za ruski državni medij Sputnik što se nalazi ispod tvorničkog kompleksa Azovstal u Mariupolju. U njemu su opkoljeni pripadnici, kako tvrde ruski vojni izvori, pronacističke formacije Azov, strani plaćenici te njihove žene i djeca.

Riječ je o pravom podzemnom gradu prepunom raznih tunela, skloništa i katakombi koji su ukopani duboko pod zemlju kako bi pružili sigurnu zaštitu od napada atomskim oružjem. Taj golemi podzemni objekt ima čak osam katova unutar kojih je uspostavljena komunikacijska mreža i koji su opremljeni strojevima za pročišćavanje zraka te posebnim sustavima za opskrbu strujom i vodom.

Izgrađen je i cijeli niz ulaza i izlaza iz tih katakombi, koji ga povezuju s istim drugim objektima u Mariupolju. Rusi tvrde da su blokirali sve ulaze i izlaze iz podzemnog grada kako oko dvije tisuće pripadnika formacije Azov, koji su nakon ruske agresije na Ukrajinu tamo dovezli goleme količine teškog naoružanja, ne bi mogli pobjeći.

Industrijski div iz Sovjetskog saveza

Metalurški industrijski div Azovstal izgrađen je za Sovjetskog Saveza, u vrijeme kad su se diljem svijeta, posebice u SAD i SSSR-u, gradila atomska skloništa. Prostire se na 11 četvornih kilometara, a u doba Sovjetskog Saveza ostvarivao je čak deset posto ukrajinskog BDP-a.

Moskva objašnjava da je ruski predsjednik Vladimir Putin odustao od napada na Azovstal, tu neosvojivu ukrajinsku tvrđavu, kako ne bi riskirao živote ruskih vojnika. Ruske snage više su puta postavljale ultimatum pripadnicima ukrajinskih snaga u Azovstalu da se predaju, no oni su do sada odbijali takve ponude, tvrdeći da će ih Rusi u tom slučaju likvidirati bez suđenja i milosti.

Simbolična važnost Mariupolja i Azova

Savjetnik šefa kabineta predsjednika Ukrajine, Mihajlo Podoljak, izjavio je krajem travnja, pak, da su najviši dužnosnici Ukrajine molili svjetske vođe da nagovore rusku stranu da otvori humanitarni koridor iz Mariupolja koji je neophodan da bi se spasili životi žena i djece. Međutim, istaknuo je Podoljak, ruski predsjednik Vladimir Putin tada je ignorirao sve te zahtjeve.

Podoljak je tada zaključio kako Rusi pokazuju apsolutnu nespremnost na razgovor jer tvrde da za njih uništenje Mariupolja i pukovnije Azov ima simbolično značenja i važnost.

Inače, konvoj u organizaciji Ujedinjenih naroda i Crvenog križa pokušat će danas napustiti Mariupolj, objavilo je gradsko vijeće. Konvoj bi trebao prikupiti civile na nekoliko točaka za prikupljanje oko Mariupolja, prije nego što ih odvede u dva sela u blizini grada Berdjanska na jugu Ukrajine. Evakuacije civila iz Mariupolja u nedjelju su zaustavile lokalne vlasti iz “sigurnosnih razloga”.