Zašto Rusija, zapravo, stalno hakira Amerikance? Neki misle da se Putin samo zaželio malo pažnje u svijetu

Ruski predsjednik smatra da ga SAD godinama pokušava oslabiti

China's President Xi Jinping (C left) gestures to Russia's President Vladimir Putin (C right) as they walk across a garden prior to a dinner banquet at the G20 Summit in Hangzhou on September 4, 2016.
G20 leaders confront a sluggish global economy and the winds of populism as they open annual talks, but the long war in Syria and the South China Sea territorial dispute hang over the summit. / AFP PHOTO / JOHANNES EISELE
FOTO: AFP/AFP

Nedavni val mailova i druge evidencije koje su navodno ukrali ruski hakeri, pokušaj je Vladimira Putina da odgovori na sve one godine kad su ga Sjedinjene Države pokušavale oslabiti i osramotiti na svjetskoj političkoj sceni i među njegovim vlastitim građanima, piše Washington Post.

Putin traži osvetu i poštovanje te pokušava ponovno uspostaviti status supersile u vrijeme gospodarskog pada i nadolazećih izbora. “On kaže, ako mislite da imate hrabrosti to učiniti, onda to i učinite”, kaže Fiona Hill, američka obavještajna dužnosnica za Rusiju za vrijeme administracija George W. Busha i Baracka Obame, koja sada radi na Brookings institutu.

Posljednjih mjeseci Sjedinjene Države imaju velikih problema sa stalnim hakerskim upadima u svoje institucije, stranke, medije, pa čak i obavještajni aparat. Već se dugo spekulira kako iza tih napada stoje ruski hakeri pod kontrolom Moskve. Kremlj to negira, a ovaj se špijunsko-politički triler nastavio i ovih dana, kada su američki dužnosnici kazali kako iza hakerskog upada u biračke popise Arizone i Illinoisa stoje Rusi.

Hakerski upadi u izborne baze

Nakon godina provođenja hakerskih aktivnosti u tajnosti, nastavlja Washington Post, Rusija je odabrala ovaj posebno uznemirujući trenutak u američkoj povijesti kako bi to i objavila. Republikanski kandidat za predsjednika Donald Trump već je rekao kako se političkom sustavu SAD-a ne može vjerovati i dao naznačiti da izborni rezultat može biti namješten.

Sada, nakon što su otkriveni upadi hakera u izborne baze u Arizoni i Illinoisu, demokrati kao i pravne institucije i obavještajne službe SAD-a su zabrinute za integritet ovih izbora.

Sve se to uklapa u Putinov narativ da su njegovi kritičari jednostavno američki agenti i da je američka demokracija politički korumpirana kao i svaki drugi dio američkih vlasti. “Smatram političku reakciju SAD-a vrlo štetnom za demokraciju u cijelom svijetu”, kazao je Aleksander Baunov, bivši ruski diplomat a sada suradnik u Carnegie Moskva centru. “Oni rade isto što i Putin, pripisujući svakom potencijalnom problemu…uplitanje iz vana. Ne možete ni zamisliti koliko to šteti… Slika koju mi ovdje vidimo je Putinizacija američke politike”.

Moskva želi demonstrirati moć

Putin se još uvijek oporavlja od ranijih omalovažavajućih primjedba, poput one kada je Obama Rusiju opisivao kao regionalnu silu kaže američka obavještajna dužnosnica za Rusiju od 2004. do 2006. Angela Stent. Sada se Rusija ponovno vratila u središte pozornosti.

“Čini se kako Moskva želi demonstrirati svoju važnost kao dominantnog regionalnog igrača i svjetskog ldiera, ali se suočava s ograničenjem u svojim kapacitetima, s obzirom na stagnaciju gospodarstva, demografski pad i često agresivnom vanjskopolitičkom pristupu”, istaknuo je jedan obavještajni dužnosnik, piše Washington Post. “Rusija se također nastoji suprostaviti američkom vodstvu i utjecaju u međunarodnom sustavu”.

Ruski lider uživa u pažnji

Već više od desetljeća Moskva optužuje Washington za miješanje u njihove unutarnje poslove, tvrdeći kako State Department sponzorira političke disidente, dok CIA orkestrira vojne udare u zemljama gdje utjecaj ima i Rusija. “Obojene revolucije” odnose se na ulične prosvjede koji su rušile vlast u nekoliko bivših sovjetskih zemalja, uključujući i Ukrajinu, što je bila prekretnica u odnosima Rusije i SAD-a.

Nakon izbora u Rusiji 2011. Putin je optužio tadašnju američku šeficu diplomacije Hillary Clinton da je “poslala signal”, prosvjednicima rekavši kako izbori nisu bili “ni slobodni ni fer”.

Bivši Putinov strateg, a sada nezavisni politički konzultant u nemilosti Kremlja Gleb Pavlovski, kaže kako rusko vodstvo vjerojatno uživa svu ovu pažnju. “Takve izjave o ruskim hakerima iz SAD-a čine Kremlj sretnim”, kazao je. “One pokazuju da Kremlj ima kapacitete da može utjecati na izbore u SAD-u. Sve što je ostalo Rusiji jest utjecati na burzu u New Yorku i sve će biti savršeno”.