Zelenskom opasno curi vrijeme, saveznici mu otvoreno govore u lice: 'Ostalo je još samo pet mjeseci za preokret na ratištu'

Bidenova administracija je pod pritiskom zbog vojne pomoći, a SAD čekaju predsjednički izbori

FOTO: AFP

Ukrajinski saveznici strahuju da će vojna potpora u borbi biti sve slabija, a visoki europski dužnosnici sve su zabrinutiji zbog nadolazeće izborne godine u SAD-u. Naime, strahuju da bi upravo izborna godina mogla utjecati na intenzitet potpore Ukrajini.

Washington je dominantni izvor oružja za Ukrajinu, ali Europa strahuje da SAD neće moći zadržati pomoć na adekvatnoj razini. “Ne možemo zauvijek zadržati razinu pomoći na istoj razini”, rekao je anonimni dužnosnik za FT rekavši kako bi se trenutna stopa potpore mogla održati još godinu ili dvije, ali ne više.

Američki predsjednik Joe Biden, koji je rat u Ukrajini opisao kao strateški poraz Rusije, nije dao naznake da namjerava smanjiti potporu Ukrajini. Međutim, iduća godina u SAD-u je izborna i Biden priprema kampanju za svoj reizbor na poziciji predsjednika Sjedinjenih Američkih Država.

Američka podrška Ukrajini opada

Biden će se u petak sastati sa svojim kolegama iz G7 u Hirošimi na trodnevnom summitu na kojem će se, između ostaloga, raspravljati o podršci Zapada Ukrajini. “Predsjednik Biden je bio vrlo jasan u pogledu podrške Ukrajini koliko god je potrebno. Dalje vidimo snažno jedinstvo u podršci Ukrajini od strane naših saveznika, očekujemo da ćemo to jedinstvo vidjeti i s G7”, rekao je anonimni dužnosnik Bijele kuće.

Vjerojatni republikanski kandidat za predsjednika Donald Trump nešto je neutralniji po pitanju rata u Ukrajini. Nastavio je zahtijevati da Europa poveća doprinose po pitanju pomoći te je rekao da će organizirati razgovore između ruskog čelnika Vladimira Putina i ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog kako bi se brzo okončao sukob.

Neki saveznici u redovitom kontaktu sa SAD-om oko Ukrajine kažu da Washington sljedećih pet mjeseci vidi kao kritične za ishod sukoba i posljednju pravu priliku za Kijev da promijeni situaciju na terenu. Dok ankete pokazuju da američka podrška Ukrajini opada, neki europski saveznici kažu da je Bidenova administracija pod pritiskom da pokaže kako su deseci milijardi dolara pomoći imali značajan utjecaj na bojnom polju.

Velike nade se polažu u protuofenzivu

Zapadni dužnosnici se također nadaju da će ukrajinska protuofenziva, potpomognuta NATO-om, mogla prisiliti Putina na mirovne pregovore. “Nema više fleksibilnosti u proračunu SAD-a, a europske tvornice oružja rade punim kapacitetom”, rekao je europski dužnosnik.

Njemačka, Francuska i Ujedinjeno Kraljevstvo pružaju značajnu pomoć Ukrajini. Međutim, SAD igra ključnu ulogu u određivanju razmjera i tempa pružanja pomoći, piše Financial Times. Američka vojska procjenjuje kako je malo vjerojatno da će Ukrajina ove godine moći postići sve svoje ciljeve na bojnom polju. Ukrajinski i europski dužnosnici se, neslužbeno, s tim slažu.

“Svi se možemo složiti da bismo sljedeće godine željeli biti negdje drugdje, nešto što je bliže miru, bliže obnovi ukrajinske stabilnosti i suvereniteta”, zaključio je europski dužnosnik za FT.