Žičara je završena, ali Grad i dalje grabi parcele u Gračanima. Vlasnici optužuju: 'Pogoduje se privatnim interesima'

U tijeku je proces izvlaštenja koji suvlasnici parcela osporavaju. Imamo nove detalje

Ne stišava se afera s oduzimanjem zemlje u zagrebačkim Gračanima. Telegram je prati već gotovo četiri godine, od kada je ondašnji gradonačelnik Milan Bandić odlučio nekolicini starosjedilaca uzeti parcele kako bi na njima izgradio donju stanicu Žičare Sljeme. U ljeto 2020. grad je prisilno preuzeo dio zemljišta ne bi li dovršio kontroverzni projekt. No, vlasnici nisu isplaćeni, neki su u međuvremenu preminuli, nasljednici se ne znaju, a repovi slučaja i dalje se vuku.

Novi gradonačelnik Tomislav Tomašević ne čini ništa da ovu aferu privede kraju. Ako je suditi po informacijama s posljednjeg ročišta održanog ovaj tjedan oko izvlaštenja u Gračanima, Grad Zagreb mogao bi platiti milijunski iznos za parcele koje mu više uopće ne trebaju. Žičara je, naime, odavno završena kao i sva njezina prateća infrastruktura. Postavlja se pitanje zbog čega Zagreb još uvijek želi izvlastiti starosjedioce.

Upad na parcele u Gračanima

Sve je, kako smo izvještavali, eskaliralo u kolovozu 2020. kada su Bandićevi ljudi zauzeli parcele u Gračanima koje su im trebale za dovršetak Sljemenske žičare. Konkretno, na njima su odlučili napraviti parkiralište i dio rotora. Zemlju su preuzeli na osnovu privremenog rješenja o izvlaštenju.

Da je sve bilo nezakonito utvrdilo je godinu kasnije Ministarstvo pravosuđa i uprave. Telegram je prvi doznao da je rješenje sredinom 2021. poništeno. Grad je, utvrdilo je Ministarstvo, pogriješio u proceduri. Naloženo mu je da cijeli postupak ponovi. No, umjesto da sve napravi iznova, Grad Zagreb tužio je Ministarstvo tražeći od suda da odluku o poništenju onog prvog rješenja ukine. Taj spor još traje i Grad Zagreb je za Telegram potvrdio da nema namjeru od njega odustati.

Žičara je gotova. Čemu izvlaštenje?

U međuvremenu, nastavljena je procedura za izvlaštenje preostalih dijelova parcela u Gračanima. One su bile obuhvaćene prvotnom lokacijskom dozvolom za projekt Sljemenske žičare. Prema toj dozvoli na njima se trebao graditi dio rotora i parking u Gračanima te je trebala biti rekonstruirana Gračanska cesta.

No, kao što je poznato, i rotor i parkiralište i cesta kraj donje stanice Žičare Sljeme, kao i sama žičara, odavno su završeni. Zato su predstavnici vlasnika na ročištu održanom u Gradskom uredu za opću upravu i imovinsko-pravne poslove, pred kojim se vodi postupak izvlaštenja, ustvrdili kako uvjeta za izvlaštenje više uopće nema.

Evo što kažu vlasnici zemljišta

“Lokacijska dozvola je prestala vrijediti jer je izdana građevinska dozvola, a nakon nje i uporabna dozvola za objekte koji su izgrađeni. Ne može se izvlaštenje tražiti za nešto što je već izgrađeno. Ono se traži za buduću gradnju, a to ovdje više nije slučaj. To više nije moguće ni prema Zakonu o izvlaštenju. Nije nam jasno zašto Grad Zagreb želi izvlastiti i potrošiti novac na zemljište koje mu više nije potrebno”, smatraju predstavnici vlasnika zemljišta. To su i istaknuli na ovotjednom ročištu.

Inače, u pitanju su parcele za koje bi Grad Zagreb, prema neslužbenim procjenama, morao platiti oko 1,2-1,3 milijuna kuna. Predstavnici vlasnika uvjereni su kako se ovdje više ne radi o javnom, već privatnom interesu.

Kome se ovdje pogoduje?

Naime, tik uz ove parcele nalaze se druga zemljišta na kojima, kako tvrde vlasnici, privatni investitori pokušavaju nezakonito graditi. Starosjedioci koji se toj gradnji protive sada su, smatraju, prepreka ostvarenju njihovih nezakonitih namjera. “Nepotrebnim izvlaštenjem samo bi se pogodovalo tim investitorima”, zaključili su na ročištu predstavnici vlasnika zemlje u Gračanima.

Je li doista moguće da Grad Zagreb želi starosjediocima izvlastiti zemljišta iako na njima više ništa ne može graditi, pitali smo sam Grad Zagreb.

U odgovoru koji su nam poslali tvrde da lokacijska dozvola za rekonstrukciju Gračanske ceste i dalje vrijedi te da će s izvlaštenjem nastaviti. “Dio naknade smo već isplatili na poseban račun dok ćemo ostatak položiti nakon što građevinski vještak utvrdi vrijednost i nakon što se utvrde nasljednici pokojnih suvlasnika”, poručuju.