Znanstvenici su pomalo zabrinuti zbog nove tehnologije stvaranja genetski modificiranih organizama

Ovom se metodom genski modificiran gen širi nevjerojatnom brzinom

Vinska mušica, Laboratorij
FOTO: AFP

Očekuje se da će savjetnici za znanost britanske vlade istražiti nove metode stvaranja genetski modificiranih organizama, za koje se neki znanstvenici boje da bi mogli izazvati pustošenja ako budu pušteni u prirodu bez ikakve adekvatne zaštite u divljini, piše Independent.

Tehnologija nazvana “genski pogoni” ubrzava širenje genetski modificiranih gena unutar populacija koje se brzo reproduciraju, kao što su na primjer komarci, te ima potencijal spriječiti širenje bolesti koje se prenose insektima, kao i smanjiti štetu invazivnih vrsta na usjevima.

Tehnologiju je potrebno strogo kontrolirati

Američka akademija znanosti započela je opsežan pregled ove tehnologije i skupina od 27 vodećih genetičara pozvala je na stroge kontrole korištenja tehnologije u laboratorijima kako bi se smanjio rizik od nenamjernog ispuštanja genetski modificiranih organizama sa štetnim posljedicama.

U Velikoj Britaniji, dva vladina znanstvena savjetodavna tijela identificirala su “genske pogone” kao dojmljiv novi razvoj u genetici koji ima svojih prednosti, kao i rizika.

Vrlo je slično nuklearnoj lančanoj reakciji

Znanstvenici su usporedili ovu tehnologiju s nuklearnom lančanom reakcijom jer omogućuju modificiranim genima da budu pojačani unutar populacije kukaca ili drugih životinja bez ikakve daljnje intervencije nakon što se gen za uređivanje određene osobine prvotno ugradi.

Laboratorijski eksperimenti na vinskim mušicama pokazali su da je potrebno samo nekoliko generacija da gen ugrađen u samo jednu muhu “zarazi” gotovo svaku drugu muhu u uzgojnoj populaciji, usprkos uobičajenim pravilima genetike koja diktiraju daleko sporije širenje.

Opasnost od širenja smrtonosnih bolesti

Hellen Wallace iz skupine za nadzor Gene Watch rekla je da je jako zabrinuta zbog komercijalnih pritisaka da se dereguliraju tehnike uređivanja gena, što će dovesti do široko rasprostranjenog korištenja ove tehnologije bez odgovarajućeg nadzora.

“Čak i dobronamjerna upotreba može imati ozbiljne negativne posljedice. Na primjer, komarci genetski programirani da budu otporni na viruse mogu dovesti do toga da virusi kao odgovor na to postanu još opasniji. To bi moglo dovesti do nekontroliranog širenja ozbiljnih smrtonosnih bolesti”, rekla je Wallace.

Međutim, zagovornici tehnologije kaže da bi ona mogla imati pozitivne posljedice za ljudsko zdravlje tako što bi mogla smanjiti populaciju kukaca koji šire ljudske bolesti, kao što su komarci koji prenose malariju, žutu groznicu i slične bolesti.