Kratki pregled Dinamove sezone u Ligi prvaka: Od početne senzacije protiv Arsenala do serije od 5 poraza

Modri ni ovaj put nisu uspjeli dočekati proljeće u Europi

09.12.2015., stadion Maksimir, Zagreb - UEFA Liga prvaka, skupina F, 6. kolo, GNK Dinamo - Bayern Muenchen. Josep Guardiola, El Arabi Hilal Soudani.

Dinamovi nogometaši završili su još jednu europsku sezonu ispadanjem nakon odigranih utakmica po skupinama Lige prvaka. Posljednje, četvrto mjesto ljestvice skupine F znači, a znalo se i prije jučerašnje utakmice, i da neće nastaviti natjecanje u Europskoj ligi.

Nakon otvarajuće utakmice i pobjede protiv Arsenala uslijedila je serija od pet poraza. U klubu se mogu, ipak, tješiti da je napravljen bodovni iskorak u odnosu na ranije nastupe pa ovosezonska tri boda znače i to da je Dinamo sakupio više nego u posljednja dva natjecanja u Ligi prvaka zajedno. Naime, u sezonama 2011/12 i 2012/13 hrvatski prvak sakupio je tek jedan od mogućih 36 bodova uz razliku pogodaka 4-36. Ovosezonska tri stigla su uz tri postignuta i 14 primljenih.

A ovako je to izgledalo:

1. Senzacija na početku natjecanja

Dinamo – Arsenal 2-1 (16. rujna)

Otvaranje sezone u Ligi prvaka teško da je moglo biti ugodnije za Dinamovu momčad. Engleski nogometni velikan poslužio je Dinamu da stigne do pobjede među elitom nakon 16 godina čekanja, točnije do prva tri boda nakon što su u rujnu 1999. svladali Sturm 3-0.

Strijelci u velikom slavlju bili su Pivarić i Fernandes dok je za goste zabio Walcott.

2. Očekivano prizemljenje

Bayern – Dinamo 5-0 (29. rujna)

U strahovitoj je formi tih dana bio Lewnadowski u Bayernovoj momčadi i znalo se otkud prije najveća opasnost po vrata Dinamove momčadi. Poraz nije bio neočekivan ali je bio rezultatski jako izražen uz golove Coste, Götzea i hat-trick poljskog napadača.

Ovom utakmicom prekinut je Dinamov niz od 45 utakmica bez poraza kroz sva natjecanja u kojima su nastupali, a koji je trajao od listopada prošle godine. ‘Pomogao’ je i lošim reakcijama vratar Eduardo.

3. Propuštena prilika za pobjedu

Dinamo – Olympiakos 0-1 (20. listopada)

Nije hrvatski prvak loše izgledao u ovoj utakmici a poraz je stigao nakon kombinacije pomanjkanja sreće (preciznosti) i pogreške vratara Eduarda kojem je Ideye u 79. minuti iz teške situacije postigao jedini gol na dvoboju.

Dvaput su udarci Dinamovih nogometaša odsjeli na okviru suparničkog gola i to nakon što su kod početnog rezultata pucali Antolić i Rog. Sporna je ostala i situacija iz samog završetka ogleda, odnosno Milivojevićevo igranje rukom u kaznenom prostoru Olympiakosove momčadi.

4. Početak kraja

Olympiakos – Dinamo 2-1 (4. studenoga)

Prednost ostvarena preko Hodžića istopila se u drugom poluvremenu kada je Pardo zabio za izjednačenje i potpuni preokret. Prvi gol postigao je u 65., tek minutu nakon što je ušao s klupe za pričuve a drugi u smiraju ogleda i to u trenucima Dinamove brojčane inferiornosti na travnjaku (isključenje Pivarića).

Grčka momčad promašila je jedanaesterac na ovoj utakmici, preciznije, Fortounisov udarac obranio je Eduardo u 53. kod vodstva hrvatskog prvaka.

5. Ponovno ništa od proljeća u Europi

Arsenal – Dinamo 3-0 (24. studenoga)

S mislima na utakmicu odigranu u Zagrebu i s nadom da će ozljedama poprilično prorijeđen Arsenal imati problema krenuli su nogometaši Dinama u ovaj ogled, samo da bi već na poluvremenu nakon golova Özila i Sancheza započeli konačan oproštaj od Europe. Sanchez je svojim drugim golom potvrdio pobjedu domaćina koji se izvukao iz neugodne situacije i u konačnici i stigao do osmine finala Lige prvaka. Dinamo se oprostio od Europe.

6. Kraj

Dinamo – Bayern 0-2 (9. prosinca)

Oproštaj od Lige prvaka Dinamu je upriličio njemački prvak čiji je kombinirani sastav slavio 2-0 pobjedu golovima Lewandowskog. Jedanaesterac na utakmici promašio je Müller.