Albanija-Srbija 0-2: Ljajić i Kolarov u sudačkoj nadoknadi šokirali Elbasan

Albanija će za plasman na Euro morati slaviti protiv Armenije

Serbia’s Adem Lajlic (C-R) is contained during scuffles after a goal for Serbia was annulled during the Euro 2016 qualifying football match between Albania and Serbia at the Elbasan Arena in Elbasan on October 8, 2015. AFP PHOTO / GENT SHKULLAKU

Srbija je u Elbasanu pobijedila Albaniju 2-0 i pokvarila planove domaćinu koji je pobjedom mogao izboriti plasman na EP. Pobjednika su odlučili golovi Kolarova (90+19 i Ljajića (90+4). Nakon njihovog ogleda u Beogradu koji je prekinut, a obilježili su ga dron s albanskom zastavom, ulazak srpskih navijača na teren, te tučnjava, za uzvrat u Elbasanu vladale su neviđene mjere osiguranja.

Tisuće policajaca

Za sigurnost je bilo zaduženo nekoliko tisuća policajaca. Oko stadiona su bili postavljeni snajperisti, a stadion i područje oko njega nadlijetali su helikopteri. Samo za osiguranje Albanci su odvojili 12 milijuna eura, a nagađa se kako je to bila utakmica s najvećim osiguranjem u povijesti. Autobus sa srpskim nogometašima sinoć je kamenovan na putu od aerodroma do hotela u Tirani, no utakmica je protekla bez incidenata.

Portugal je osigurao prvo mjesto sa 18 bodova, Danska ima 12, a Albanija 11 bodova. Slijede Srbija (4) i Armenija (2). Usprkos porazu Albanija će imati još jednu priliku za povijesni uspjeh. U nedjelju će u Armeniji tražiti pobjedu za plasman na EP.

Kraj

90+4 minuta – GOOL Ljajić je iz kontranapada zabio za povećanje vodstva.

90+1 minuta – GOOL Kolarov je zabio za vodstvo Srbije.

82. minuta – Ljajić je prošao lijevom stranom, ali nije uspio uposliti Aleksandra Mitrovića.

76. minuta – S obzirom da u Elbasanu nema golova, albanske navijače obradovala je vijest da je Portugal poveo protiv Danske. Naime, Albanija i Danska bore se za drugo mjesto u skupini. Ako Danci izgube od Portugala Albaniji su za plasman na Euro dovoljna dva boda protiv Srbije i Armenije.

60. minuta – Najveća prilika za Albaniju. Nakon ubačaja s lijeve strane lopta je došla do Džake unutar 16-erca, tukao je iskosa s desne strane, ali na sreću gostiju neprecizno.

51. minuta – Lenjani je tukao kroz noge Mitroviću, no Stojković je zaustavio loptu.

47. minuta – Utakmica se nastavila. Milivojević (Srbjia) je tukao malo iznad gola s ruba 16-erca.

45. minuta – Završilo je prvo poluvrijeme. Najveću šansu imali su gosti kada je Ivanović tukao iznad gola. Nekoliko minuta poslije Srbiji je poništen gol zbog prekršaja nad vratarom.

38. minuta – Srbiji je poništen gol. Ljajić je ubacio loptu u mrežu, ali je sudac dosudio prekršaj Tošića nad vratarom. Video pogledajte ispod.

30. minuta – Nakon pola sata igre jasno je da obje reprezentacije igraju oprezno. Srbija je za sada konkretnija.

23. minuta – U prvih 15 minuta podijeljena su dva žuta kartona. Navjeću prilku na utakmici imao je Branislav Ivanović. Nakon ubacivanja iz kornera snažno je tukao s desetak metara iznad gola. Za sada nema incidenata na utakmici, a domaći navijači glasno zvižde na svaki dodir lopte srpskih reprezentativaca.

20.50 – Utakmica je počela. Pred sami dvoboj odsvirane su himne, a albanski navijači glasno su izviždali himnu Srbije.

20.15 – Navijači na stadionu u Elbasanu glasnim su zvižducima dočekali reprezentativce Srbije. U međuvremenu, objavljeni su i sastavi:

Albanija: Beriša, Lila, Husaj, Ćimšiti, Agoli, Lenjani, Cana, Baša, Memušaj, Džaka, Balaj.

Srbija: Stojković, Tomović, Ivanović, Kolarov, Mitrović, Tošić, Milivojević, Matić, Mitrović, Tadić, Ljajić.

19.55 – Reprezentativci Srbije krenuli su na stadion u Elbasanu iz Tirane oko 18 sati. Cijelim putem bili su raspoređeni policajci. Promet iz Tirane prema Elbasanu bio je potpuno zatvoren, a autobus s nogometašima Srbije doputovao je uz jaku policijsku pratnju, javlja B92.

Utakmici na stadionu Elbasan Arena prisustvovat će 12 tisuća gledatelja, a zahtjeva za karte bilo je preko 60 tisuća. U gradu se nalazi na tisuće navijača, a atmosferu uoči utakmice možete vidjeti u videu ispod.

Događanja prije utakmice

U četvrtak u 20.45 sati na rasporedu je utakmice između Albanije i Srbije. Utakmica je proglašena visokorizičnom, a već i sam uvod u utakmicu pokazuje zašto. Naime, autobus u kojem su se nalazili srpski nogometni reprezentativci kamenovan je u srijedu u Tirani, a zbog tog incidenta priveden je 14-godišnjak. Iz Srpskog nogometnog saveza nakon toga su poručili kako postoji mogućnost da se utakmica ne odigra.

Karadžić o incidentu

“Moguće je da se utakmica i ne odigra, ukoliko procijenimo da je na bilo koji način ugrožena sigurnost naše reprezentacije. Na putu do hotela kamenjem je razbijeno staklo iza vozača. Odmah je reagiralo naše osiguranje, kao i albanska policija, tako da smo sigurno stigli do hotela. Svi smo zabrinuti zbog incidenta. Tražili smo dodatne garancije i ovisno o događanjima, poduzet ćemo odgovarajuće mjere”, izjavio je čelnik saveza Tomislava Karadžića. O svemu se očitovala i Uefa.

“Nadamo se da će utakmica proći mirno, bez incidenata, i da će biti prava sportska i prijateljska utakmica između dvije susjedne države”, poručili iz Uefa.

Jedno je sigurno. Na utakmici neće biti Ismaila Morine, albanskog navijača koji je navigirao dronom tijekom beogradske utakmice. On je u srijedu priveden jer je policija prilikom pretresa automobila u kojem se nalazio pronašla pištolja za koji nije imao dozvolu.

Tijekom cijelog četvrtka na ulicama Elbasana traje gužva zbog velikog broja navijača, ali i mjera sigurnosti. Tisuće navijača nalazi se na gradskim ulicama. Glasno navijanje i zapaljene bengalke uvod su u utakmicu. U međuvremenu, navijači beogradskog partizana na društvenim su mrežama objavili da su stigli u Elbasan, a pohvalili su se i fotografijama.