Modna izložba

Ako ste ovih dana u Šibeniku, posjetite satiričnu izložbu koja se šali s tipfelerima u javnom prostoru

Autor Duje Kodžoman fotografirao je česte jezične klišeje i tipfelere u javnom prostoru i pretvorio ih u merch

Sa sadržajem izložbe ‘Centar za m_ješanje mode’ mogli ste se upoznati ovdje na Super1 još u siječnju kada ju je autor Duje Kodžoman, inače assistent na kolegijima modnog dizajna na Tekstilno-tehnološkom fakultetu i doktorand na Prirodoslovno-tehničkom fakultetu u Ljubljani, predstavio u virtualnom obliku. A nakon što je početkom godine doživjela virtualni debi, izložba je u petak 25. kolovoza prvi put otvorena i u fizičkom obliku i to u Studiju galerije sv. Krševana (Galerija Matija) u Šibeniku, u prizemlju najhomogenije očuvane barokne građevine u povijesnoj jezgri tog grada.

Duje Kodžoman na otvorenju izložbe, 2023.

Izložba problematizira pitanje nepismenosti u javnom prostoru, a nastala je kao rezultat dvogodišnjeg projekta u kojem je Kodžoman fotografirao gramatičke i pravopisne greške, tipfelere i humoristične i/ili, kako sam kaže, misaono problematične sintagme iz javnog prostora gradova u Hrvatskoj i Europi. Izložba je podijeljena u tri cjeline. Prva sadrži 36 fotografija koje dokumentiraju detektirani fenomen nepismenosti u javnom prostoru, drugu čini videoprojekcija koja prikazuje proces selektiranja i ekstrahiranja teksta sa spomenutih fotografija u Photoshopu, a treću pamučne majice kratkih rukava na koje su aplicirani ekstrahirani motivi, prilikom čega je zadržana originalna tipografija i forma teksta.

Za realizaciju majica autor je osmislio fiktivni brend Duje dizajn koji u ovom slučaju kolaborira s poznatim konfekcijskim brendom Fruit of the Loom. “Riječ je o autoironijskom postupku u kojem se koristim antidizajnerskim elementima – od osnovnog serifnog pisma Times New Roman do naziva brenda gdje je sufiks “dizajn” po mom mišljenju dizajnerski problematičan čin”, objašnjava autor. Kustosica i autorica predgovora za ovu izložbu je Jozefina Ćurković koja pak kaže da se radi o radu “na razmeđi konceptualne umjetnosti i kritičkog spekulativnog dizajna, pri čemu se ne dizajnira uporabni predmet nego artefakt koji služi kao polazište za gradnju narativa o temama u rasponu od operativnih principa modne industrije do semiotike jezika u javnom prostoru.” Izložba je otvorena do 22. rujna, a ako je se odlučite pogledati što svakako sugeriramo, to možete učiniti od ponedjeljka do subote od 9 do 12 sati te od 20 do 22 sata.