MENTALNO ZDRAVLJE

Kako u vremenu neizvjesnosti smanjiti anksioznost? Pokušajte s ovim ritualima

Rituali za smanjivanje anksioznosti u ovo neizvjesno vrijeme posebno su važno i korisni

FOTO: Sincerely Media on Unsplash

Rituali za smanjivanje anksioznosti u ovo neizvjesno vrijeme posebno su važni i korisni

Briga o sebi nije sebična, dapače, izuzetno je važna i podrazumijeva da smo dobri sami prema sebi i da u ovim izazovnim vremenima pružimo svom tijelu i umu ono što im je potrebno da bi ostali zdravi. Ona se pokazala posebno važnom u ovo vrijeme neizvjesnosti koje nas je zateklo na ulasku u treće desetljeće 21. stoljeća. S teškim situacijama svi se različito nosimo, ali svi imamo trenutaka kad nam je baš teško. U suočavanju s osjećajem straha ili anksioznosti okrenuli smo se malim trenutcima mira koje ćemo posvetiti samo sebi.

To ne mora biti samo vruća kupka ili masaža, niz je načina na koje se možemo posvetiti sebi i kroz prepoznatljive ugodne rituale steći određeni osjećaj kontrole te se posljedično lakše nositi s aktualnom situacijom. U ovom ćemo vam tekstu pokušati približiti pojam brige o sebi kroz rituale koji su dostupni svima.

KAKO NAM RITUALI MOGU POMOĆI U SMANJIVANJU ANKSIOZNOSTI

Franck

Strah i panika koju nam je prouzročila ova situacija u svijetu i našoj zemlji sasvim su normalne i očekivane emocije. No, mogu nas dovesti do toga da se počnemo svega bojati te da anksiozno izbjegavamo svakodnevne situacije ponašajući se kao da će se dogoditi nešto zbilja loše. “Očekivati najgore je prirodna reakcija jer se želimo pripremiti na ono što će se dogoditi. Ipak, te nas misli nerijetko znaju preplaviti i izazvati nam anksioznost te svojevrsni osjećaj nemoći. Tada je najbolje vratiti se u trenutak, vidjeti gdje smo sada i što se sada događa jer jedino na sadašnji trenutak možemo aktivno utjecati i samo u njemu možemo povratiti taj osjećaj moći odnosno kontrole nad situacijom”, rekla nam je psihologinja Ana Žulec o ovom problemu s kojim se sve više ljudi susreće.

A kako ubuduće ne bi tako lako dolazilo do ovakvih situacija uvelike nam može pomoći rutina. Rutina nam daje osjećaj sigurnosti i zato je dobro kreirati rutinu koja nam odgovara i s kojom ćemo znati kako nam svaki dan otprilike izgleda. “Rutina svakako pomaže u borbi protiv tjeskobe jer nam daje osjećaj kontrole nad svojim životom, daje nam ustaljeni raspored i omogućuje da se osjećamo dobro i uspješno u tome što radimo”, poručila je psihologinja Ana Žulec.

Taj osjećaj kontrole i sigurnosti u rutini dat će nam radnje koje svakodnevno ponavljamo, a, dakako, važno je da se radi o zdravim navikama koje će nam pomoći zadržati sveukupnu bistrinu uma.

KOJE SVE RITUALNE MOŽEMO PRAKTICIRATI

Te svakodnevne radnje mogu biti niz različitih stvari. Možete skinuti aplikaciju za meditaciju i svako jutro nakon buđenja meditirati pet minuta. Neki od nas vole ustati ranije kako bi uživali u pripremi, mirisu i okusu omiljenog čaja ili kave. Drugima je pak joga najdraži način za povratak sebi. Treći vole otići na nekoliko kilometara trčanja koje, kunu se mnogi, bistri um kao ništa drugo.

Da bismo vam dali ideje kako kreirati vlastitu rutinu koja će vam dati osjećaj sigurnosti, članice redakcije Super1 odlučile su s vama podijeliti vlastite rituale. To su mali trenutci koji nam pomažu da ostanemo čvrsto s dvije noge na zemlji te da se lakše nosimo s izazovima svakodnevice.

Nives Bošnjak, 28, glavna urednica

Ujutro mi je važno ustati barem sat i pol prije posla kako bih imala dovoljno vremena za smirenu pripremu za dan. Već neko vrijeme ne pijem kavu pa ujutro pripremam čaj nakon čega radim 20-minutni program joge koji aktivira cijelo tijelo. To mi da energije za cijeli dan, ali i smirenost u glavi koja je ovih dana prijeko potrebna. Uvečer nemam tako ustaljenu rutinu tako da ovisno o danu nakon posla odlazim u šetnju, pripremam kupku ili čitam knjigu. Trudim se da svaki dan u rokovniku ima isplaniran mali trenutak za sebe neovisno o tome koliko imam vremena taj dan.

Ema Glavina, 30, novinarka

Nemam neke posebne umirujuće rituale, ali imam određenu dnevnu rutinu koja funkcionira. Primjerice, kako oduvijek volim spavati, pazim da u krevet tijekom radnog tjedna ne odlazim prekasno. Ako radim od kuće, nakon paljenja laptopa obavezno upalim i svijeću, čiji me miris opušta, a u većini slučajeva ću napraviti i malu pauzu za šalicu kave ili čaja. U kasnim popodnevnim satima volim odraditi trening, što mi posebno odgovara u vremenu smanjenog izlaženja i kretanja. Osim toga, obavezno pogledam i neku seriju, a na spavanje ne odlazim prije nego što pročitam barem desetak stranice knjige koja mi se već nađe na repertoaru.

Latica Martinis Filković, 36, urednica dizajna i interijera

Općenito se volim dići ranije i maksimalno iskoristiti dan, bilo da je u pitanju radni dan ili vikend. Jutra su nekako uvijek ‘moja‘ i volim da su mirna i usporena jer znam da me gotovo uvijek čeka neki dinamičan i aktivan dan. Ono što volim jest miris i okus jutarnje kave uz koju obavezno slušam neku umirujuću glazbu, širom otvorim prozore te prolazim kroz omiljene portale i teme koje me zanimaju. Večer je obično rezervirana za trening bilo u fitness centru ili sada kod kuće, jer mi je uz zdravlje generalno to učinkovita tehnika i za održavanje mentalnog zdravlja, posebice u ovoj izvanrednoj situaciji koja nas je sve zadesila globalno. Rekla bih da je to sve skupa neki moj uobičajeni dnevni ritual s kojim se svakodnevno pokušavam pomaziti.

Veronika Švob, 36, izvršna urednica

Dižem se ranije, dan započnem s kratkim meditativnim disanjem od 15-ak minuta, nakon čega sam uglavnom pod tušem ako to nisam obavila navečer. Prva stvar koju napravim kad uđem u kuhinju je grijanje vode za kavu. Skuham je i odnesem u kupaonicu gdje se šminkam ili sušim kosu – to mi je baš posebno vrijeme. U radni dan uguram ručak i barem još jednu kavicu, a nakon posla se družim s ljudima, šećem, čitam knjige ili slušam glazbu.

Lucija Tunković, 27, voditeljica društvenih mreža

Cimerica se uvijek šali kako točno zna gdje sam i što radim u svako doba dana i noći. Voljela bih reći da to nije istina, ali oduvijek sam bila biće navike – bez strukture ne funkcioniram, stoga su mi i dnevni rituali poput jutarnjeg ispijanja kave i poslijepodnevne šetnje izuzetno važni. Osim jutarnje kave, najdraži mi je ritual vjerojatno uživanje u nekom dobrom podcastu i šalici čaja od mente prije spavanja.

Ivana Vranešić, 42, novinarka

Već godinama imam isti ritual. Ustajem barem sat vremena prije izlaska iz kuće. Prvo obavim osobnu higijenu, a nakon toga si spremim smoothie i kavu jer bez nje ne mogu krenuti u dan. Lagano je pijuckam dok se nastavljam spremati za posao. Na poslu nakon paljenja računala pripremam sad već drugu kavu koju pijuckam tijekom cijelog radnog dana. I tako otprilike svaki dan. Popodne se obavezno prošećem barem pola sata jer mi je to neophodno nakon osam sati sjedenja, a nerijetko navečer odvježbam još nekih 15 minuta. Nažalost, liježem dosta kasno oko 23.30 sati.

Nadamo se da smo vas uspjeli inspirirati da razmislite o ritualima u kojima uživate. Otkrijte ih, uključite ih u svoju svakodnevicu, uzmite trenutak za sebe.

 

Ovaj sadržaj kreiran je u suradnji s Franckom. Pronađite svoj #mojtrenutak.