FOTO: Aleksandar Selak/tmg creative

Obišli smo najpopularnija mjesta za brunch u Zagrebu. Nigdje nije jeftino, ali evo što se isplati pojesti

Najčešće se nude jaja u svim verzijama, salate i sendviči

Gastro test

Obišli smo najpopularnija mjesta za brunch u Zagrebu. Nigdje nije jeftino, ali evo što se isplati pojesti

Najčešće se nude jaja u svim verzijama, salate i sendviči

FOTO: Aleksandar Selak/tmg creative

U europskim i svjetskim metropolama sasvim je normalno da se odlazi na brunch u restorane i bistroe, ako već ne preko tjedna, onda barem kroz vikend. U Zagrebu je do prije svega nekoliko godina ponuda bruncheva bila vrlo ograničena, ali sve većim priljevom turista ona je postala konkretnija. Dok se još relativno nedavno brunch mogao kušati na svega nekoliko adresa u centru, sad ga nude mnogi, s napomenom da je kategorizacija često kriva pa se pod pojam bruncha nastoji progurati klasična ponuda doručka ili ručka. Hrvati brunch kao koncept još uvijek nisu prigrlili, u što smo se uvjerili prilikom obilaska nekih od najpopularnijih mjesta.

U svakom smo od restorana/bistroa naručili po dva jela i, u većini slučajeva, ostali zapanjeni cijenama. Posve su nam jasni financijski izdatci koje vlasnici takvih objekata, posebice u centru grada, imaju, ali nakon kušanog (i plaćenog), s priličnom sigurnošću možemo ustanoviti kako ovakve cijene neće potaknuti promjenu prehrambenih navika. Međutim, naišli smo i na neke dobre izuzetke. U nastavku vam donosimo naše iskrene dojmove nakon što smo posjetili najpopularnija mjesta za brunch u Zagrebu.

Jolie Petite Patisserie

Adresa: Ujevićeva 17
Brunch je moguće kušati: od 9 do 15 sati, svakog dana osim ponedjeljka

Što smo probali i kako nam se svidjelo: Ovdje nikad nismo naišli na pretjerano dobru razinu usluge, a kad je brunch u pitanju, posjetite li Jolie Petite Patisserie nakon podneva, možete biti prilično sigurni da na jelovniku nećete naći sva jela. Uoči posjeta, lokal smo nazvali poučeni upravo takvim iskustvom, a djelatnica s druge strane uvjeravala nas je da nema gužve i da ćemo na meniju naći sva jela. Naravno, to se nije dogodilo, pa smo umjesto najpopularnijeg BLT sendviča bili primorani uzeti nešto drugo.

Mortadella Pistacija (6,40 eura)

Savjetovali su nam tada da uzmemo sendvič Mortadella Pistacija, koji se iz nekog razloga (nepoznatog i konobarici) ne nalazi na meniju, a koji smo platili 6,40 eura. Sendvič je poslužen u finoj focacci, a mortadellu i pistacije prati korektni pesto od rikole te vrlo dobar stracciatella sir. Sendvič je ukusan, porcija je solidne veličine, ali ne možemo reći da nas je posebno raspametio.

Jolie Petit Hero (6 eura)

Uz njega, odabrali smo probati i Jolie Petit Hero (hrskava sourdough semolina rolica, chutney od cikle, jabuke i gorušice, glazirana šunka, hrskava slanina, majoneza od pistacije, svježa rukola) po cijeni od 6 eura. S obzirom na nabrojane komponente, očekivali smo eksploziju okusa, no za nju smo ostali uskraćeni. Okusi ovog sendviča su vrlo blagi, da ne kažemo zaboravljivi, pa se ni (samo) zbog njega na Knežiju sigurno ne bismo uputili.

Balance Brunch

Adresa: Bijenička cesta 14
Brunch je moguće kušati: od utorka do nedjelje; preko tjedna od 7 do 20 sati, vikendom od 8 do 15 sati

Što smo probali i kako nam se svidjelo: Jelo koje nam je na prvi pogled privuklo pažnju zove se Creamy Mushroom (gljive, palenta, lješnjak, pinjoli, bučine sjemenke, posluženo uz focacciu), a košta 9,50 eura. Porcija je obilna, a jelo konceptualno vrlo dobro zamišljeno. Iako u sastojcima nije navedeno, dolazi s poširanim jajem koje je ujedno predstavljalo i najveći problem. Naime, nakon što smo ga presjekli i zadovoljno gledali kako se žumanjak razlijeva, kušali smo ga i ostali šokirani činjenicom da je jaje bilo hladno, kao da je stajalo u hladnjaku, i pritom bilo potpuno nezačinjeno. Da je jaje bilo onakvo kakvo je trebalo biti, pa čak i sobne temperature, jelo bi dobilo prolaznu ocjenu, iako bi i palenta bila bolja da je aromatizirana nekim začinskim biljem. Pohvala ide dodatku pinjola i bučinih sjemenki, kao i focacci koja je bila dosta dobra.

Creamy Mushroom (9,5 eura)

Drugo jelo bilo je daleko problematičnije. Budući da je najskuplje na meniju (11,50 eura), očekivali smo raskoš u svakom smislu, a dobili suštu suprotnost. Dimljeni losos, Kajgana, Labneh se sastoji od dimljenog lososa, labneha (procijeđeni jogurt) s krastavcem, ukiseljene mrkve, ukiseljenog ljubičastog luka, kajgane i kruha. Kajgana nije bila kajgana, već razvodnjena kašica, ponovno bez ikakvog začina. Losos je bio korektan, ali svemu je skupa nedostajalo okusa, a još najbolji element na tanjuru bio je labneh koji je jedini u okusu imao neki kick. Prezentacija također nije zadovoljavajuća, pa jelo već na oko nije zvalo na kušanje.

Dimljeni losos, Kajgana, Labneh (11,50 eura)

I konačno, većina će ljudi, po našem skromnom mišljenju, nakon ovog tanjura ostati više-manje gladna. Što se nas tiče, cijena je potpuno neopravdana. No, moramo reći da je atmosfera u Balance Brunchu vrlo ugodna, a osoblje ljubazno, kao i da sendvič s avokadom koji smo vidjeli za okolnim stolovima izgleda obećavajuće. Nađemo li se u blizini Šalate još koji put, vjerojatno ćemo im dati novu šansu.

Fetiš

Adresa: Bauerova 9
Brunch je moguće kušati: svaki dan od 9 do 13 doručak/brunch, od 13.30 do 17 ručak (prolazi pod brunch), nedjeljom od 9 do 14 samo doručak/brunch

Što smo probali i kako nam se svidjelo: U bezglutenskom bistrou Fetiš je također, prema našem skromnom mišljenju, tanka linija između doručka, ručka i bruncha. Kartom doručaka dominiraju jela s jajima, dok su ona s karte ručka konkretnija, ali porcije su i u slučaju ručka lagane, primjerenije formatu bruncha. Prema preporuci susretljivog osoblja, mi smo se odlučili za Marokanske tortilje s janjetinom (dvije tortilje punjene sporo pečenom janjetinom, salatom, rotkvicama, krastavcem, mladim lukom i začinima, poslužene uz dresing od grčkog jogurta, vlasca, tamarija, češnjaka, limete i mladog luka), po cijeni od 14 eura.

Marokanske tortilje s janjetinom (14 eura)

Da, cijena je poprilična, a porcija ne prevelika, ali na ovo bismo se jelo uvijek iznova vraćali u Fetiš. Okusi su kao u jelima najboljih street foodova koji su ikad radili u Zagrebu, raskošni, zabavni i autentično orijentalni. A što se tiče dresinga, reći ćemo samo da smo zahvalni što su svi sastojci popisani jer ćemo ga kod kuće pokušavati rekreirati sve dok u tome ne uspijemo. Dakle, odlični osvježavajući dresing, hrskavo svježe povrće i aromatična janjetina čine jednu od najboljih kombinacija koju smo u sklopu ovog testiranja imali prilike kušati.

Salata s piletinom (11,11 eura)

Drugo jelo koje smo probali nosi jednostavni naziv Salata s piletinom (piletina marinirana u soja sosu i naranči, slanutak, sezonska salata, voće, začini) i košta 11,11 eura. Okusi su i ovdje bilo dobro izbalansirani, sve je skupa bilo ukusno i dobro pripremljeno, ali izostao je onaj wow efekt koji smo dobili prilikom kušanja prethodnog jela. Voljeli bismo da je salata barem malo ‘podebljana’ nekom namirnicom poput kvinoje, kuskusa ili beluga leće jer ovako je doista vrlo, vrlo lagana, a cijena nije niska.

Dežman bar

Adresa: Dežmanova 3
Brunch je moguće kušati: svaki dan osim nedjelje, od 12 do 22 sata

Što smo probali i kako nam se svidjelo: I u Dežman baru se dosta isprepliću kategorije ručka i bruncha, ali nije nam smetalo jer smo bez problema pronašli jela koja su se uklapala u našu viziju bruncha. Na preporuku osoblja odabrali smo Spring rolls s patkom, po cijeni od 11,95 eura. Sastojci nisu specificirani, pa osim patke i povrća nismo prepoznali komponente nadjeva, ali to nas, iskreno, nije pretjerano mučilo. Spring rolice dolaze u neočekivano konkretnoj porciji, pa ih dvoje za predjelo može bez problema dijeliti, atraktivno su servirane i dolaze poslužene uz izdašnu količinu sweet-chilly i hoisin umaka. Hrskave, jako dobro začinjene, nismo im pronašli veću zamjerku. Dapače, bile su bolje od većine takvih rolica iz specijaliziranih azijskih restorana.

Spring rolls s patkom (11,95 eura)

Kod drugog smo jela išli na laganiju opciju, Superfood salatu s kvinojom, slanutkom i avokadom, po cijeni od 7,70 eura, kojoj smo dodali i piletinu koja je koštala još 4,28 eura. Nutritivno izbalansiran obrok, koji je k tome ispravno začinjen, pa salata nije dosadna, a i količina je, po našem mišljenju, optimalna. Ako ćemo cjepidlačiti, u njoj bismo voljeli vidjeti i malo nekih orašastih plodova, ali sve u svemu, vrlo smo zadovoljni. Omjer cijene i kvalitete u Dežman baru prilično je dobar.

Superfood salata s kvinojom, slanutkom i avokadom ( 7,70 eura)

Meet Mia

Adresa: Vlaška 43
Brunch je moguće kušati: svaki dan od 8 do 21.30

Što smo probali i kako nam se svidjelo: Prije svega, moramo reći kako smo ostali ugodno iznenađeni cijenama. U odnosu na brojna druga mjesta koja smo posjetili, činilo se kao da gledamo u neki pred-inflacijski cjenik. No, svejedno ne možemo reći da smo oduševljeni onim što smo kušali. Odabrali smo jednu mesnu i jednu vege varijantu. Signor prosciutto, po cijeni od 4,65 eura (pršut, rikola, cherry rajčica, ricotta s limunom) prezentiran je vrlo bazično, količina je okej (uzeli smo i ekstra jaje na oko), ali okus je vrlo prosječan. Ne možemo reći da smo osjetili ricottu s limunom pa smo imali dojam da jedemo korektan sendvič kakav si možemo napraviti i kod kuće. I čini nam se da bi sourdough kruh/pecivo bilo daleko efektnije od običnog bijelog.

Signor prosciutto + jaje (4,65 eura)

S vege opcijom bilo je puno više problema. Odabrali smo Vege wrap (tortilja od slanutka i tapioke, hummus, tofu, tikvice i rajčice), po cijeni od 4,65 eura. Ponovno niska cijena, ali i još neuglednija prezentacija, koju ne bismo toliko zamjerili da su okusi i teksture bili kako treba. Tortilja se raspadala, a nadjev je također bio dosta loš. Nismo mogli razaznati okus nijedne pojedine namirnice, pa je sve skupa odavalo dojam nedefinirane kaše. Atmosfera i interijer u Meet Miji uvijek su nevjerojatno ugodni, ali brunch bi svakako mogao biti bolji.

Vege wrap (4,65 eura)

Salo

Adresa: Opatovina 13
Brunch je moguće kušati: od srijede do subote, od 8 do 15 sati

Što smo probali i kako nam se svidjelo: Tim koji stoji iza Sala, na čelu s Petrom Jelenić, Tvrtkom Šakotom i Matijom Belkovićem nedavno je na društvenim mrežama objavilo kako prelaze na četverodnevni radni tjedan, iz želje da osoblju pruže adekvatnu mogućnost odmora. Ne čudi stoga kako je ovih dana stol ondje još teže naći, ali mi smo ovaj put imali sreće i ugrabili posljednji slobodni. Za početak smo naručili Tvrtkove jagle od osmoredca (kaša od kukuruza osmoredca, paški sir, maslinovo ulje, servirano uz povrće iz Salo vrta), po cijeni od 10 eura. Varijaciju jela Šakota je služio i u svom restoranu Nav u Masarykovoj i kao i ondje, bile su vrlo ukusne. Kremasta tekstura jagla u kombinaciji sa slanoćom i blagom pikantnošću paškog sira jako nam je pasala, a posebno pohvaljujemo i to što se ova brunch opcija (kao, uostalom, i druge koje se nude u Salu), izdvaja od ostalih u Zagrebu koje se većinom vrte oko istih namirnica.

Tvrtkove jagle od osmoredca (10 eura)

Zatim smo kušali Salo tost (Salo kruh, dehidrirane gljive, šunka, sir),po cijeni od 6 eura. Sastojci su jednostavni, ali mahom iznimno kvalitetni, a prednjači njihov odlični kruh. Okusi su daleko kompleksniji od onog što odaje lista sastojaka, ali to od jela s potpisom Tvrtka Šakote i očekujemo. U Salu su, načelno, porcije manje, a cijene više od prosjeka, ali sve je toliko kvalitetno pripremljeno i u konačnici ukusno da to ne možemo zamjeriti.

Salo tost (6 eura)

Hotel Esplanade

Adresa: Ulica Antuna Mihanovića 1
Brunch je moguće kušati: nedjeljom od 11 do 15 sati

Što smo probali i kako nam se svidjelo: Brunch u Esplanadi izgleda i funkcionira drugačije od svih ostalih u ovom vodiču. Dostupan je isključivo nedjeljom, košta 59,73 eura po osobi, a sastoji se od sekcije hladnih i toplih predjela, sekcije glavnog jela te sekcije deserata. Ponuda jela se mijenja iz tjedna u tjedan, a svaki gost bira po jedno jelo iz svake sekcije, između tri do pet ponuđenih opcija.

Selekcija predjela

Za našeg se posjeta u sekciji hladnih predjela nudilo sve od plate narezaka (drniški pršut, panna cotta od paškog sira, tapenada od crnih maslina, …), preko kozica u kadaifu s marmeladom od rajčice s hrskavom salatom, do uvijek dostupnih klasika, Cezar salate i njihovog kultnog tatarskog bifteka (da, stvarno je toliko dobar). Topla su predjela uključivala pileći consommé i krem juhu od gljiva, ali mi smo odabrali kušati još jedan klasik kuhinje hotela, zapečene štrukle koje su i ovaj put bile izvrsne.

Tatarski biftek

Glavna jela su također dovoljno raznolika da svatko može pronaći nešto za sebe; nas se najviše dojmio kremasti rižoto s ciklom i plavim sirom, ali nisu zaostajali ni kroketi od bakalara s aiolijem od ružmarina i demi-glacea s lisnatom salatom. Za deserte nam je, iskreno, nakon svega, ostalo vrlo malo mjesta, ali kušali smo pomalo od svakog i svi su bili ukusni, s tim da nas je posebno ugodno iznenadio sladoled (pistacio je posebno dobar) od kojeg smo možda i najmanje očekivali.

Kremasti rižoto s ciklom i plavim sirom

Ovaj je brunch najskuplji od svih na kojima smo bili, ali vrijedi podsjetiti da se servira u hotelu s pet zvjezdica, u restoranu Zifandel’s koji nosi zelenu Michelinovu zvjezdicu. Usluga je na iznimno visokoj razini, osoblje susretljivo, hrana ispravno pripremljena, a ugođaj pomalo svečan – spomenut ćemo samo da smo tijekom cijelog objeda uživali u live klavirskom nastupu. I upravo zato mislimo da je ovaj brunch (a zapravo, shvatili ste, ručak) savršen za dane kad se baš želite počastiti.

Boogie Lab

Adresa: Ulica kneza Borne 26
Brunch je moguće kušati: od ponedjeljka do subote, od 9 do 15.30

Što smo probali i kako nam se svidjelo: Da je novootvoreni Boogie Lab, craft pekarnica, bistro i bar u jednom, trenutačno jedno od najpopularnijih mjesta u gradu, uvjerili smo se i prilikom našeg drugog posjeta. U svakom trenutku ondje barem nekoliko ljudi čeka na stol, tako da smo odlučili biti uviđajni, a brunch malo ubrzati. No, moramo reći da je, neovisno o gužvi, atmosfera relativno ležerna i ugodna. Prvo jelo koje smo kušali bilo je Eggs Florentine (poširano jaje, brioche pecivo, špinat, svježi bernaise umak, salata, fermentirana mrkva i krastavci), po cijeni od 9 eura. Pohvaljujemo što nude jaja koja iskaču iz standardne benedict/royal ponude, kao i dodatak fermentiranog povrća, ali jelo je generalno moglo biti začinjenije, a brioche hrskaviji (već nam je stigao natopljen i razmočen).

Eggs Florentine (9 eura)

Drugo je jelo bilo bolje i nismo mu pronašli veću zamjerku. Kušali smo Shakshuku (pečene rajčice, korijander i pinsa tijesto), po cijeni od 10 eura. Iako je deklarirano da se servira uz pinsa tijesto, mi smo dobili tamni sourdough kruh sa sjemenkama sezama što nam je, iskreno, bilo još bolje. Bio je zbilja odličan. Samo je jelo bilo vrlo dobro začinjeno, aromatično (prevladavaju kumin i korijander) i zasitno. Porcije su korektne, baš kao i osoblje.

Shakshuka (10 eura)

Broom

Adresa: Dolac 8
Brunch je moguće kušati: od ponedjeljka do subote, od 6.30 do 15 sati, nedjeljom od 8 do 14 sati

Što smo probali i kako nam se svidjelo: Da nam je netko prije samo koju godinu rekao da će vegetarijanski bistro na Dolcu postati jedno od najpopularnijih mjesta u gradu, teško da bismo mu povjerovali. No, u Broomu je preko tjedna teže pronaći stol nego u noćnim klubovima vikendom, a nama je to danas pošlo za rukom samo zato što je vani pljuštala kiša. Cijeli dan nude isti meni, koji funkcionira i kao onaj za doručak, i za brunch i za ručak. Naručili smo Tofu štrudlu (tofu, veganski krem sir, sezonsko povrće, soja jogurt), po cijeni od 8 eura, koja je bila vrlo korektna. Hrskave kore, kremozni nadjev, ukusni dresing, sve je bilo na mjestu. Ako sitničarimo, za naš je ukus nadjev mogao biti začinjeniji, jačeg okusa, ali to su nijanse.

Tofu štrudla (8 eura)

Nakon štrudle, kušali smo i Flat Bread (flat bread s pohanim raguom od gljiva) po cijeni od 9,50 eura, koji je ispao jedno od ponajboljih jela koje smo u okviru našeg testiranja uopće kušali. Lepinja je bila dovoljno sočna, pohane gljive vrlo ukusne i aromatične (dosta se osjeti kumin pa nas je jelo na momente podsjetilo na falafel), a poseban plus ide blago orašastim okusima dresinga čiji sastojci nisu specificirani. Osoblje u Broomu je srdačno, usluga dosta dobra, atmosfera je uvijek na razini. A nakon većine mjesta koja smo obišli, zaključujemo, ovo mjesto nudi i solidnu vrijednost za novac.

Flat Bread (9,50 eura)

Eggspress

Adresa: Vlaška 81a
Brunch je moguće kušati: svaki dan osim ponedjeljka od 9 do 14 sati

Što smo probali i kako nam se svidjelo: U Eggspressu uvijek možete računati na dvije stvari; velike porcije i priličnu gužvu. Nekad su slovili kao relativno skupo mjesto, koje je jela s jajima nudila za nemalih 70 do 80 kuna. Danas su takve cijene uobičajene na većini mjesta za brunch koje smo posjetili, a u Egspressu su uvođenjem eura cijene tek neznatno podigli. Naručili smo Spicy Yoghurt Eggs (dva tvrdo kuhana jaja u umaku od grčkog jogurta s Dijon senfom, hrenom i začinima, preliveno rastopljenim maslacem i drobljenim chillijem, servirano uz tostirani kruh), po cijeni od 8 eura. Jelo je konceptualno zanimljivo (radi se o varijaciji tzv. turkish jaja) i porcija je, naravno, velika, ali za naš je ukus previše hrena, a premalo drugih začina koji se osjete. I velika zamjerka ide tome što uz sva jela, pa tako i ovo, serviraju obični bijeli kruh kojem, po nama, nema mjesta u bilo kakvom ozbiljnijem ugostiteljskom objektu.

Spicy Yoghurt Eggs (8 eura)

Osim toga, kušali smo i Fitneggs salatu (miješana lisnata salata sa svježim avokadom, dimljenim lososom, poširanim jajem, ribanim ovčjim sirom, sjemenkama i reduciranim acetom balsamicom) po cijeni od 10 eura. Nismo sigurni da ćete igdje u Zagrebu dobiti veću salatu, ali veličina porcija na opravdava činjenicu da je ova salata, unatoč brojnim sastojcima, zapravo neuzbudljiva. Rajčice, kojima obiluje, još uvijek nisu u punoj sezoni, a i generalno nam je nedostajalo nekog okusa, odnosno dresinga koja bi sve skupa povezao. Da, znamo da se radi o verziji fitness, laganije salate, ali već neki lagani dresing na bazi jogurta bi dramatično poboljšao ukupni dojam.

Fitneggs salata (10 eura)

Rougemarin City

Adresa: Petrinjska 2
Brunch je moguće kušati: subotom od 10 do 13 sati

Što smo probali i kako nam se svidjelo: Rougemarin City svoj je Tatari brunch uveo prije manje od mjesec dana. Ponuda je koncipirana oko sirovih namirnica, odnosno tatarskog od bifteka, kozica i lososa, a nude još i burratu sa satarašom, šparogama i konfitiranim cherry rajčicama te french toast od japanskog mliječnog kruha s tučenim vrhnjem i jagodama. Iskoristili smo priliku i probali sva jela, pa tako s veseljem možemo reći da ovaj članak zaključujemo iznimno pozitivnim dojmovima. Sva su jela bila vrlo atraktivna prezentirana, puna okusa, zanimljiva i pamtljiva.

Beefsteak tatarski (12,50 eura)

Ovaj smo put odlučili posebno izdvojiti Beefsteak tatarski (biftek, krema od ljutike, pita kruh, dehidrirani žumanjak, escabeche ukiseljeno povrće, hrskava kožica od piletine i maslac od paprike i pilećih čvaraka) po cijeni od 12,50 eura i Tatarski od tigrastih kozica (kozice, chutney od manga, ulje od bosiljka, pesto od sušenih rajčica, čips od češnjaka, tostirana focaccia) po cijeni od 11,50 eura. No, ponavljamo, mogli smo izdvojiti i bilo koje od ostalih jela s menija, jer sva funkcioniraju vrlo dobro. Veliki plus, na kraju, Rougemarin City brunchu dajemo zbog činjenice da ništa pretjerano slično, što se ponude bruncha tiče, nećete pronaći drugdje u gradu. Pored silnih sendviča i jaja na uvijek ista dva ili tri načina, silno cijenimo inovativnost i pokušaje izdvajanja.

Tatarski od tigrastih kozica (11,50 eura)