S1 San

Ovih sedam tvrdnji najčešći su mitovi o spavanju zbog kojih se budimo umorni i nezadovoljni

Jednostavno se nije pametno uspavljivati čašicom alkohola, a neće pomoći ni gledanje TV-a

FOTO: Shutterstock

Nema ništa bolje od energičnog buđenja ujutro, kada doslovno iskačemo iz kreveta spremni za sve izazove koji nas čekaju tijekom dana. Pritom jako dobro znamo da taj nalet energije dugujemo upravo dobro prospavanoj noći i volimo si utvarati da sve držimo pod kontrolom pa tako i kvalitetu svoga sna.

No, tu i tamo ispadnemo iz tračnica, zareda nam se tjedan, dva lošeg sna koje vrlo brzo osjetimo na vlastitoj koži. Ujutro se jedva izvlačimo iz kreveta, čak nam ni kava ne pomaže da razbistrimo um. Na poslu smo dekoncentrirani i imamo osjećaj da gubimo kontrolu nad obvezama. U tim smo slučajevima često skloni vjerovati u razno razne mitove ni ne znajući da se možda i zbog njih svakog jutra budimo slomljeni.

Jedini recept za dobro prospavanu noć je redovito provođenje higijene sna, tvrde znanstvenici koji su pročešljali 8000 portala, sastavili popis mitova i trikova za bolji san pa ih analizirali. U nastavku smo izdvojili sedam krivih uvjerenja s njihova popisa koji će vam donijeti više štete nego koristi.

Zdravo je moći zaspati bilo kada, bilo gdje

Ako ste od onih koji zaspu čim vozač autobusa ili automobila ubaci u prvu brzinu te mislite da ste u prednosti u odnosu na ostatak svijeta – u krivu ste. To je jasan znak da ste premoreni i vaše tijelo to jako dobro zna. Zato, kad god može, upada u epizode mikro-sna kako bi nadoknadilo gubitak i napunilo baterije.

Taj osjećaj premorenosti izazivaju ogromne količine hormona adenozina koji se tijekom budnosti nakuplja u mozgu. Dakle, što vi manje spavate, to se adenozin više nagomilava. Protulijek za to je kvalitetan san jer kad se dobro naspavate razine adenozina su na minimumu i osjećate se poletnije no ikada.

Nije važno u koje doba dana spavam, važno je da se naspavam

Ovaj se mit naslanja na prethodni i može biti jako opasan. Naime, ako svaki dan odlazimo na spavanje u drugačije vrijeme, zbunjujemo svoj biološki sat. Tako se remeti cirkadijalni ritam koji regulira razine hormona u tijelu, tjelesnu temperaturu, rad probave, ali i cikluse spavanja i budnosti.

A kada naš unutarnji sat i vanjski svijet nisu usklađeni, stalno smo pospani, dezorijentirani i teško se koncentriramo. Naš biološki sat obično pati kada se pomiče sat ili kad putujemo u drugu vremensku zonu, no to su rijetke situacije i tako bi trebalo ostati. Trebali bismo mu osigurati čim više reda i paziti da svaki dan odlazimo na spavanje u isto vrijeme. U protivnom riskiramo bolesti srca, želučane probleme pa i višak kilograma.

Lakše ću zaspati uz čašicu alkohola

Iako alkohol ponekad može pomoći da lakše zaspimo, istovremeno će onemogućiti upadanje u faze dubokog sna i dramatično narušiti kvalitetu noćnog odmora. Naime, mozak će ostati zarobljen u lakšim fazama sna tijekom cijele noći što će ujutro rezultirati osjećajem blage mamurnosti i manjkom energije, a ne tako željenim odmorom.

Koliko je važan dobar odmor znaju stručnjaci Perfecta Dreams tima koji su kreirali široku paletu visokokvalitetnih madraca, kako bi svatko mogao pronaći model po svojoj mjeri. Posvećeni snu u svakom njegovom segmentu, i sami su izdvojili najčešće mitove o spavanju koje se ne isplati slijediti.

Ako ne možeš zaspati, samo mirno lezi i žmiri

Shutterstock

Netko broji ovce, netko otkucaje svog srca. Kad nam ne ide za rukom, pokušavamo zaspati na sve moguće načine, a neuspješno ležanje u krevetu dulje od 15 minuta najgora je moguća opcija. Ostanemo li u krevetu, krevet ćemo povezivati s nesanicom. Zato bismo trebali ustati i u polumračnoj prostoriji raditi neki bezvezni, mehanički posao poput slaganja čarapa.

Bolje se opuštam ako gledam TV iz kreveta

Ovo uvjerenje je potpuno krivo, baš kao i ono da ćemo lakše utonuti u san ako kratko skrolamo po društvenim mrežama.

Ekrani pametnih telefona i TV-a emitiraju jarko plavo svjetlo koje našem mozgu govori da je jutro i da treba ostati budan. Također, plavo svjetlo ometa oslobađanje melatonina, hormona sna, više od bilo kojeg drugog svjetla pa se zato preporučuje izbjegavati korištenje elektroničkih uređaja najmanje dva sata prije spavanja.

Svakog jutra snoozam i ukradem još koju minutu odmora u krevetu

Shutterstock

Svi smo barem jednom u životu ovo pomislili, no znanstvenici kažu da se mozak pritom pokušava vratiti u fazu sna u kojoj je bio kad je zazvonio alarm. Pritom će učiniti sve da opet duboko upadne u san, a onda će ga alarm, nekoliko minuta kasnije, opet trgnuti iz sna. Na kraju krajeva, probudit ćemo se ošamućeni i u tom stanju provesti nekoliko idućih sati. U pravilu, ni jaka kava nam neće pomoći. Zato se preporučuje staviti mobitel ili budilicu na drugi kraj sobe što će vas prisiliti da ustanete i deaktivirate alarm te ostanete na nogama.

Pamtim sve što sanjam, što znači da dobro spavam

Ovo je mit, a evo o čemu se radi. Tijekom noći svi u prosjeku sanjamo četiri do pet snova, ali se ne sjećamo svakog i to samo zato što se nismo nakon svakog probudili.

Naime, ljudi koji kažu da se sjećaju svakog svog sna imaju veću moždanu aktivnost u centru mozga zaduženom za obradu informacija i oni su u pravilu osjetljiviji na svaki šum te se češće bude noću.


Sadržaj omogućava Perfecta Dreams.