NOVO MJESTO

Posjetili smo Arigato, novi japanski restoran u centru grada. Gyoze su zbilja fenomenalne

Vlasnik, porijeklom Japanac, ugostiteljsko je iskustvo skupljao kroz nekoliko desetljeća u New Yorku

FOTO: Aleksandar Selak

Vlasnik, porijeklom Japanac, ugostiteljsko je iskustvo skupljao kroz nekoliko desetljeća u New Yorku

Zagrepčani, čini se, ne odustaju od vjernosti restoranima azijske kuhinje. Posljednji primjer koji svjedoči tome u prilog jest onaj novootvorenog japanskog restorana Arigato, smještenog na adresi Berislavićeva 18. Naime, unatoč tome što radi tek sedam dana, jučer u vrijeme ručka svi su stolovi bili puni, a goste bez rezervacije ljubazno je osoblje moralo zamoliti da dođu neki drugi put. S voditeljem restorana, Sašom Radošem, razgovarali smo o konceptu, ideji i viziji projekta. Vlasnik restorana je, inače, porijeklom Japanac, koji je sa suprugom Hrvaticom nekoliko desetljeća živio u New Yorku, baveći se upravo ugostiteljstvom. Stjecajem okolnosti, preselio se u Zagreb i od 2019. radio na realizaciji Arigata.

Aleksandar Selak

Prostor u Berislavićevoj udovoljio je njihovim kriterijima i, doznajemo, nisu ga previše mijenjali; važno im je bilo da odaje energiju i toplinu malog zagrebačkog bistroa, uz poneki detalj koji ipak evocira duh Japana. Kroz svoja jela, koja će sezonski mijenjati, žele promovirati dobra, brza i zdrava jela japanske kuhinje. A vizija cjelokupnog mjesta bila je postati it adresa za ukusni, ali i povoljni ručak kroz tjedan, ili mjesto za opuštena večernja druženja s prijateljima i obitelji za vikend. Za razliku od drugih japanskih restorana, svoju ponudu ne žele bazirati na sushiju, iako ga imaju i ponudi i apsolutno respektiraju. Ipak, smatrali su da se sushi u Zagrebu doista danas već može pojesti na cijelom nizu mjesta, zbog čega se oni žele fokusirati na druga jela kojima japanska kuhinja obiluje.

Aleksandar Selak

Kuhar koji je mjesecima podučavao osoblje došao je izravno iz Tokija, a čuli smo i da je plan da, čim to birokratske prilike dopuste, na mjesto glavnog kuhara dovedu upravo nekog Japanca. Meni se sastoji od predjela kao što su gyoze s mesom ili povrćem (mi smo kušali mesne i moramo reći da u Zagrebu nikad nismo jeli bolje), proljetne rolice, edamame, tuna tartar i karaage piletina, kao i dvije vrste salata. Tu su još i četiri vrste uramaki sushija (s kozicama, lososom, tunom i vege), selekcija donova (zdjela) koje nude za ručak, poput onog s katsu curry piletinom i rižom ili sa svinjskim carskim mesom i povrćem. Posebno ističu da se ponose japanskim tradicionalnim ramenom i njegovom spicy inačicom, a od glavnih jela tu su miso orada, losos u sezamu, teriyaki piletina i tempura.

Gyoze (mljeveno meso, đumbir, miso, svježi kupus), 46 kuna
Aleksandar Selak

A unatoč kratkom vremenu poslovanja, neka su se jela, kaže nam voditelj, već profilirala kao favoriti; tempura, obje verzije ramena i donovi u vrijeme ručka (ponavljamo, mi vam doista sugeriramo da kušate gyoze!). Za ljubitelje slatkog, tu su i zanimljivi deserti poput pudinga od crnog sezama ili mochi sladoleda i moussea od matche. Ponosni su na to što cijela karta, kad se zbroje sve vrste sushija i salata, i dalje ne prelazi broj od 30 jela, kao i na svoju pomno slaganu vinsku kartu, rađenu tako da odgovara kompleksnim okusima japanskih jela. Radno vrijeme restorana je od ponedjeljka do subote, od 12 do 23 sata, hrana se može naručiti putem platforme Wolt ili doći osobno podići.

Karaage piletina (piletina, svježa salata), 45 kuna
Aleksandar Selak
Tempura (kozice, bijela riba, povrće), 110 kuna
Aleksandar Selak
Katsu curry riža (piletina, riža, curry umak), 65 kuna
Aleksandar Selak