Gastro užitak

Isprobali smo par jela iz Purple Monkeyja, novog virtualnog restorana. Evo naših dojmova

FOTO: Aleksandar Selak

Okolnosti nastale uslijed pandemije iznjedrile su niz restorana i bistroa nove vrste, onih bez fizičkih lokacija, u virtualnoj sferi. Jedan je takav bio i Siam Urban Thai, koji se nedavno zatvorio, ali koji bi se u narednim mjesecima trebao ponovno otvoriti, i to u formi fizičkog restorana koji ne funkcionira isključivo putem dostave. A kako se naša redakcija sastoji od niza ljubitelja azijskog street fooda, malo je reći da njegovo otvorenje jedva čekamo. I baš nas je zato razveselila vijest o još jednom novom, online restoranu baziranom na prepoznatljivim uspješnicama azijskog street fooda, Purple Monkeyju. Uvijek smo otvoreni za testiranje novih okusa i kombinacije namirnica, a vidimo li na meniju nazive jela poput Pad Thai ili Kung Pao, budite sigurni da nas neće biti potrebno dugo nagovarati da im pružimo priliku.

Ponuda je bazirana na prepoznatljivim uspješnicama azijskog street fooda

Tako je i bilo. Dogovor za ručak u redakciji odvio se kroz svega nekoliko minuta, a cilj nam je bio tek da svatko od nas isproba drugačije jelo kako bismo dobili što potpuniji dojam. Meni je, barem prema našem sudu, dovoljno širok da na njemu svatko može naći nešto za sebe; nude se različite vrste mesa (piletina, svinjetina, junetina), morski plodovi, ali i tofu kao opcija vege zamjene u pojedinim jelima. S druge strane, meni nije toliko velik da vas obeshrabri ili da ga ne možete pratiti. Većina jela dolazi s opcijom biranja riže ili noodlesa kao baze, a nakon kraćih konzultacija izbor je pao na sljedećih pet jela.

Purple Monkey piletina (55 kuna)
Aleksandar Selak

Odabrali smo jela s piletinom, svinjetinom, kozicama i jednu vege opciju

Za početak smo odabrali dva istaknuta bestellera, Purple Monkey piletinu (piletina, shiitake gljive, grašak, pak choi, kupus miks, paprika, mrkva, mladi luk) i Pad Kra Pao piletinu (piletina, bosiljak, brokula, paprika, edamame, poriluk, daikon, cherry rajčice, jaje, riža).

Pad Kra Pao piletina (52 kune)
Aleksandar Selak

Morali smo kušati i Pad Thai kozice, jedno od najprepoznatljivijih tajlandskih jela (kozice, dimljeni tofu, jaje, ananas, kupus mix, pak choi, mrkva, daikon, noodles), kao i Kung Pao (svinjski kare, paprika, kupus miks, shiitake, bambus), dok smo za vege opcije odabrali Kikiriki Stir-Fry tofu (tofu, paprika, mrkva, kupus miks, klice Mung graha). Pažnju su nam privukla i jela poput Red Curryja, Tikka Masale i Katsu piletine, ali njih smo ipak morali ostaviti za neko iduće kušanje.

Pad Thai kozice (64 kune)
Aleksandar Selak

Nakon pet isprobanih jela, neki kolektivni zaključak je sljedeći; dobre su strane relativno niske cijene u odnosu na konkurenciju (Pad Thai s piletinom je pristojnih 50 kuna, a i ostala jela ne odskaču previše) i zbilja obilne porcije (ako niste baš jako gladni, jednu porciju možete bez problema podijeliti s drugom osobom). No, u većini jelima nam je nedostajao onaj dodatni kick, umak ili kakav ljuti začin koji će jelo podići na onu novu razinu, i učiniti ga autentično azijskim.

Kikiriki Stir-Fry tofu (55 kuna)
Aleksandar Selak

U tom smislu, kao najbolje nam se jelo pokazala Pad Kra Pao piletina, a solidne je punoće okusa bila i Kung pao svinjetina. Ukupna vrijednost za novac ne čini nam se loša, ali pri našem je prvom kušanju izostao onaj moment autentične azijske kuhinje. Jela su mahom blaga i vjerojatno okusom prilagođena domaćem tržištu i širim masama što je legitimno, ali se onda kao autentična ne bi trebala ni najavljivati.

Kung Pao svinjetina (58 kuna)
Aleksandar Selak