Modna vijest

U Hrvatsku su stigle možda i najkvalitetnije majice koje možete pronaći kod nas. Evo o čemu se radi

Chiara Fumagalli iz rovinjske concept trgovine Salt otkrila nam je sve o kružno tkanim pamučnim majicama

FOTO: TGM CREATIVE / fortela_

U rovinjsku concept trgovinu Salt koja nam je u Hrvatsku dovela brendove među kojima su Eres i Kate Cate, nedavno su stigle kružno tkane pamučne majice talijanskog brenda Fortela koji je već bio dostupan u Saltu te njemačkog Merz b. Schwanen. Ove su majice posebne upravo po organskom pamuku od kojeg su izrađene, a koji se izrađuje tako da se pamučna pređa kružno tka. “Kružno tkanje je proces proizvodnje tkanine u kojem se pamučna pređa tka oko cilindra”, kazala nam je Chiara Fumagalli koja rovinjski Salt vodi s Lucom Franchinijem. “Ovaj proces popularan prije sto godina, napušten je s pojavom modernih strojeva koji proizvode brže i u velikim količinama. Proizvodi vrhunske kvalitete koji dugo traju više nisu bili prioritet.”

Strojevi za kružno tkanje / Izvor: @merzbschwanen

Na sreću, postoji nekoliko kompanija koje i danas koriste takve strojeve kako bi kreirali dugotrajnije tkanine. Japanci takve strojeve zovu tsuriami ki odnosno viseći stroj za pletenje. “Kružno tkanu majicu lako je prepoznati jer nema bočne šavove. Strojevi kružno tkaju majice u svim veličinama”, kaže nam Fumagalli. Činjenica da nema baš nikakve napetosti kod izrade ovakve tkanine (osim gravitacije) kao ni napetosti kod šava koja se stvara pri spajanju prednje i stražnje strane standardnih majica, čini kružno tkane majice puno izdržljivijima i dugotrajnijima. Tako tkane tkanine su i mnogo gušće što ih čini mekšima i zbog čega bolje stoje na tijelu. A osim toga, one ne gube formu nakon puno nošenja i pranja što se često događa s masovno brzo proizvedenim majicama danas čiji se šav pomakne u stranu često već nakon prvog pranja.

Strojevi za kružno tkanje / Izvor: @merzbschwanen

Proces proizvodnje kružnim tkanjem izumio je 1926. godine talijanski izumitelj Giuseppe Negra, a u početku su se na njima izrađivale potkošulje za američke vojnike. Njegove licencirane proizvode nakon toga su počeli koristiti američki brendovi među kojima su bili Champion i L.L. Bean, a onda je s dolaskom pedesetih i izumom strojeva za ravno tkanje koji su proizvodili tkanine 10 puta brže, stroj za kružno tkanje pomalo zaboravljen. No, do danas nije razvijen stroj za ravno tkanje koji bi mogao parirati kvaliteti kružno tkanih materijala. Danas koliko je poznato postoje samo dvije tvornice u svijetu koje koriste strojeve za kružno tkanje, a to su Wakayama Prefecture iz Japana i Merz B. Schwanen iz Njemačke.

Luca Franchini u kružno tkanoj majici / Izvor: @saltclothing
Chiara Fumagalli u kružno tkanoj majici / Izvor: @saltclothing