FOTO: Aleksandar Selak

Ove svijeće su jedne od najljepših koje smo vidjeli ovih blagdana. Priča iza njih nas je baš raznježila

Izrađuju ih djeca, odnosno štićenici hvalevrijedne udruge Breza

Božićna čarolija

Ove svijeće su jedne od najljepših koje smo vidjeli ovih blagdana. Priča iza njih nas je baš raznježila

Izrađuju ih djeca, odnosno štićenici hvalevrijedne udruge Breza

FOTO: Aleksandar Selak

“Možda sva naša djeca neće biti znanstvenici, poznate osobe ili imati sveučilišne diplome, ali zasigurno će znati izraditi svjetlo”, iskreno nam je rekla Suzana Vargović, predsjednica udruge Breza koja pomaže mladima bez odgovarajuće roditeljske skrbi, kada smo je pitali što projekt izrade svijeća znači njoj, djeci i udruzi.

Naglasila je odmah i da je za njih to puno više od projekta – to je tradicija koja traje već više od dva desetljeća. Naime, ove posebne svijeće ručno rade štićenici iz udruge, odnosno djeca, a prodaju se uoči Božića kako bi, između ostalog, sakupili dodatne novčane priloge za rad Breze. “Svijeće nama nisu projekt jer je projekt nešto što kraće traje. Mi ih izrađujemo više od 20 godina i brojna djeca smještena kod nas su ih naučila izrađivati. One su naš program i dio naše misije”, ističe Suzana.

Također, djevojčice i djevojke koje izrađuju svijeće imaju i svoj poseban naziv – one su Svjetlarice.

Od podrške djeci do programa osamostaljivanja

Suzana Vargović, predsjednica Udruge Breza koja pomaže zlostavljanoj djeci i djeci bez roditeljske skrbi Davor Javorović/PIXSELL

To je i puno više od nekakve puke radionice. To je terapijski program za mlade koji im pomaže izbrusiti svoj fizički potencijal, a djeluje i antistresno. “Program izrade svijeća je dio radno okupacijske terapije u našoj zajednici gdje brinemo o djevojčicama i djevojkama. Osim što djecu i mlade učimo jednom starom zanatu, razvijamo njihove vještine i samopouzdanje te potičemo kreativnost. Ovaj program je jedinstven jer kroz njega je svako dijete sposobno izraditi svjetlo, a to rijetko tko može”, kaže naša sugovornica.

Suzana dodaje da je iznimno ponosna na svu djecu i rad udruge koja je osnovana 2001. godine s ciljem pružanja podrške djeci i mladima koji zbog različitih razloga ne mogu živjeti u svojoj obitelji.

“Kad smo tek krenuli, prvenstveno smo se fokusirali na pružanje usluge smještaja i sveobuhvatne skrbi za djecu, a tijekom godina smo razvijali razne oblike podrške djeci i roditeljima. To su savjetodavna pomoć, poludnevni boravak, programi slobodnog vremena za djecu, programi podrške udomiteljima, kao i programi osamostaljivanja za mlade koji se pripremaju za izlazak iz sustava socijalne skrbi”, govori.

Dugotrajan proces izrade svijeća

U programu smještaja trenutačno brinu za desetak djece, a u sve ostale programe je uključeno njih pedesetak, dok u programu savjetovanja imaju četrdesetak korisnika. Svakome od njih žele dati priliku da izgrade normalan i sretan život u zajednici koja ih podržava, voli i razumije.

“Kroz proces ručne izrade svijeća učimo se svi biti odgovorni i strpljivi, učimo se stvaranju. Proces stvaranja svijeća je dugotrajan jer ih radimo tradicionalno, odnosno ručno. Dakle, imamo fitilj koji umačemo u vosak, zatim u vodu pa osušimo i tako bar pedesetak puta do željene debljine i veličine. Imamo i jednostavniji način, a to je onaj u kojem vosak izlijevamo u kalupe, uz dodavanje eteričnih ulja”, objašnjava Suzana.

Svaka je svijeća posebna i unikatna

Djevojke i djevojčice koje izrađuju svijeće zovu se Svjetlarice Aleksandar Selak

U procesu izrade kombiniraju pčelinji vosak i parafin, a neke kalupe izrađuju sami od korištenih ambalaža. Za mirisne svijeće koriste visokovrijedna licencirana eterična ulja te eterično ulje lavande, domaće proizvodnje iz Baranje. Moguće je naručiti svijeće bez mirisa ili s mirisom. Također, u ponudi su i ukrasne svijeće i svijeće za paljenje. Ovakav proces je poseban, ističe predsjednica udruge, jer nije moguće napraviti identičnu svijeću.

“Svaka svijeća je drugačija. Priča priču osobe koja ju je stvorila. Na to smo jako ponosni i raduje nas kada ljudi prepoznaju naš proizvod koji prigodno prodajemo. Cijene se kreću od četiri do 20 eura po komadu, ovisno o veličini, kompleksnosti izrade, vrsti boja i težini. Novac se koristi za izlete i daruje djeci za njihove osobne potrebe jer je važno da znaju da je njihov rad vrijedan”, kaže.

Naručuju se putem maila ili pozivom

Reakcije kupaca su dosad bile stvarno fantastične, već 20 godina oduševljavaju sve koji se s njima susretnu. “Svaka svijeća ima svoga kupca, ona pronađe vlasnika, a najsretniji smo kada ih osoba sama bira i time pokaže interes za ručni rad”, govori Suzana koja se za taj terapijski postupak posebno educirala u Njemačkoj.

Naglašava da njihove svijeće nisu komercijalne te nemaju proizvodni pogon, pa ih se ne može naći na policama trgovačkih centara. Narudžbe primaju putem emaila udruga.breza@gmail.com ili na telefon 031/272-818.

“One se rade tematski s ljubavlju, pažnjom i pričom gdje je naglasak da u njoj darujemo naš otisak koji svijetli u nečijem domu. Ne mogu vam reći koje su najdraže osim onih koje su napravila naša djeca, a ako volite djecu, onda ih volite sve jednako i ne dijelite ih. Tako gledamo i na svijeće. Svijeće su svjetlo, a svjetlo nije mrak, i to je nama izuzetno vrijedno. One za nas imaju prvenstveno odgojnu i emocionalnu vrijednost”, navodi.

Osim svijeća, izrađuju i različite ukrase od filca. Budući da žive na selu, imaju i svoj permakulturni vrt i voćnjak pa prave fine, domaće marmelade. “Svake godine provodimo desetak različitih projekata usmjerenih na ranjive skupine, rad u zajednici, volonterstvo, organizaciju našeg najvećeg kontinentalnog festivala za djecu i obitelj Zemlja bez granica”, kaže. Kako donirati, možete pronaći na njihovim službenim stranicama i stranicama festivala.

Rad udruge prepoznali i drugi

Cijene svijeća kreću se od četiri do 20 eura Davor Javorović/PIXSELL

Hvalevrijedan rad udruge prepoznala je i Erste banka koji su im i partneri. Udruga je dio njihovog programa Social banking kroz koji (ne)financijski prate i odgovaraju na potrebe neprofitnih organizacija i društvenih poduzetnika.

“Suradnja s Erste bankom iznimno nam je važna u ovim izazovnim vremenima ekonomske krize koja utječu na svakodnevni život, ali i poslovanje građana. Riječ je o banci koja jedina u Hrvatskoj nudi socijalnim poduzećima i neprofitnim organizacijama vrlo prihvatljive povlastice i usluge radi očuvanja i unapređenja poslovanja. U to ulaze i vrlo kvalitetne edukacije za financijsko i nefinancijsko poslovanje neprofitnih organizacija, i to kroz Zakladu Erste čiji smo ponosni članovi. Veseli nas ovakav stav društveno-odgovornog bankarstva i civilno-profitnoga partnerstva”, poručuje Suzana.

Više o specijaliziranoj ponudi Erste banke za neprofitne organizacije, koja uključuje kratkoročno i dugoročno kreditiranje te besplatno savjetovanje i edukaciju, možete pročitati ovdje.


POZIVAMO I VAS DA IZRAVNO PODRŽITE RAD SVJETLARICA I UDRUGE BREZA DONACIJOM

Podaci za uplatu:

  • Primatelj: Udruga Breza
  • Broj računa (IBAN): HR7024020061101089709
  • SWIFT: ESBCHR22
  • Adresa: Krbavska 1, 31000 Osijek
  • Opis plaćanja: Donacija

Sadržaj nastao u suradnji s Erste bankom.