ZDRAVLJE

Jedna beba koja je imala žuticu potaknula je uglednog neonatologa da otkrije koja je njezina prava svrha

FOTO: Mark Evans/Flickr

Bilirubin koji uzrokuje žuticu kod većine novorođenčadi može biti evolucijska obrana od sepse, tvrde znanstvenici

Istraživanje koje je proveo Morgiane Richard, neonatolog i doktor mikrobiologije na Sveučilištu u Aberdeenu, sugerira da je pojava žutice zapravo jedna od prednosti evolucije jer štiti bebe od nečega još ozbiljnijeg, a to je sepsa.

Žuta boja kože kod oboljelih od žutice uzrok je viška narančasto-žutog pigmenta u krvi poznatog kao bilirubin. Iako ona kod odraslih osoba može biti znak hepatitisa ili alkoholne ciroze, žutica je kod tek rođenih beba česta pojava.

Oko 60 posto terminskih i čak do 80 posto prijevremeno rođenih beba dva do tri dana nakon rođenja dobije fiziološku žuticu koju nije potrebno liječiti jer ju uspješno prevladaju. No, neliječena žutica može uzrokovati oštećenje u mozgu zbog nakupljanja bilirubina pa liječnici u rodilištima bebe najčešće pošalju na liječenje fototerapijom.

Sve zbog jedne bebe

Zbog jedne bebe koju je liječio, a koja je imala sepsu i izrazito visoku razinu bilirubina, Richard je odlučio ispitati svoju teoriju je li bilirubin izravno povezan s infekcijom, odnosno je li to pokušaj tijela da ukloni sepsu. Ispitivanja je provodio s bilirubinom i bakterijama koje su izvorno nastale iz neonatalnih krvnih kultura preuzetih od beba koje su imale sepsu.

Utvrđeno je kako bilirubin smanjuje rast streptokoka, jedne od najčešćih bakterija koje uzrokuju sepsu kod novorođenčadi. “Osjećamo se kao da otkrivamo nešto novo o fiziologiji novorođenčadi. Ubuduće kad novorođenčad dobije žuticu, morat ćemo ih pažljivo liječiti. Ali vrlo vjerojatno ćemo biti zahvalni što ih štiti od nečega potencijalno opasnog po život”, zaključuje Richard.