Doza kulture

Obišli smo Vidljive, novu izložbu u Muzeju suvremene umjetnosti. Evo zašto je važna

Cijeli projekt je potaknut poraznim činjenicama proizašlim iz istraživanja o zastupljenosti umjetnica u zbirkama, javnim prostorima i galerijama

FOTO: Mara Bratoš

Diljem Hrvatske od jučer se može pogledati nesvakidašnja izložba, moćne poruke, sa zbilja velikim brojem autorica koje su u njoj sudjelovale. Muzej suvremene umjetnosti Zagreb u suradnji s Umjetničkom galerijom Dubrovnik, Muzejom likovnih umjetnosti Osijek, Galerijom umjetnina Split i Muzejom moderne i suvremene umjetnosti Rijeka predstavlja izložbu Vidljive s radovima čak 108 umjetnica, a koja će se moći pogledati do 1. listopada 2023. godine. Ova izložba nastoji ponuditi pregled recentnog stvaralaštva umjetnica sa željom da se osvijesti nužnost za ravnopravnom vidljivošću i zastupljenošću autorica u muzejskim kolekcijama i programskim realizacijama.

Jadranka Fatur, Obitelj u Jakovlju

Cijeli projekt je potaknut činjenicama proizašlim iz istraživanja o zastupljenosti umjetnica u zbirkama, javnim prostorima i galerijama, te općenito na tržištu umjetnina gdje autorice prema statističkim podacima uspijevaju doseći poraznih 10 posto zastupljenosti. Više o svemu rekla nam je Martina Munivrana (MSU, Zagreb), autorica projekta i koncepcije izložbe Vidljive.

Vlatka Horvat, Fenced Off Area

“Međuinstitucionalni projekt i izložba Vidljive predstavlja više od sto autorica koje su predstavljene kroz izložbu i popratni izvedbeni i filmski program, a plod je istraživanja zastupljenosti umjetnica u umjetničkim zbirkama muzejskih institucija. Ujedno predstavlja određene aspekte i mapiranje suvremene umjetničke prakse autorica u Hrvatskoj, koje stavlja u određeni tematski okviri i generacijski suodnos. Projektom želimo ukazati na suvremenu likovnu produkciju autorica koja je visokih dometa, ali slabo vidljiva, na što ukazuje i taj statistički podatak o podzastupljenosti umjetnica”, naglasila je.

Ana Opalić, Martina, dnevnički zapisi, 2009 – 2023

Uz Munivranu (MSU Zagreb), autoricu projekta i koncepcije, na projektu kao stručne suradnice i kustosice sudjeluju Jasminka Babić (GU Split), Vilma Bartolić (u suradnji s Brankom Benčić i Dianom Zrilić, MMSU Rijeka), Valentina Radoš (MLU Osijek), Rozana Vojvoda (UGD, Dubrovnik), Ana Škegro (MSU Zagreb) za izvedbeni i diskurzivni program, te Branka Benčić (MMSU Rijeka) za filmski program, a neke od autorica čiji ćete radove moći vidjeti u okviru izložbe su Marija Ančić, Milijana Babić, Lara Badurina, Gordana Bakić, Selma Banich, Maša Barišić, Breda Beban, Ana Bilankov, Duška Boban, Mara Bratoš, Sonja Briski Uzelac, Hrvoslava Brkušić i mnoge druge, a važno je spomenuti još i da je fokus istraživanja ovog projekta na umjetničkoj produkciji nakon 90-tih, od vremena kada promjenu paradigme u umjetnosti prate smjena ideologija, tranzicije i socio-politička previranja.