FOTO: Aleksandar Selak

Umjetnica Martina Zelenika novom izložbom poziva na zajedništvo. Otkrila nam je više

Interdisciplinarna umjetnica Moon Martina Zelenika ima novu izložbu koja uključuje radove iz prošlog desetljeća

S1 intervju

Umjetnica Martina Zelenika novom izložbom poziva na zajedništvo. Otkrila nam je više

Interdisciplinarna umjetnica Moon Martina Zelenika ima novu izložbu koja uključuje radove iz prošlog desetljeća

FOTO: Aleksandar Selak

Prošloga je tjedna u zagrebačkom Tehničkom muzeju Nikola Tesla otvorena samostalna multimedijalna izložba “Na početku, prije nego što nas ne bude” interdisciplinarne umjetnice Martine Zelenike koja je nekima poznatija pod umjetničkim imenom Moon. Izložba okuplja samo neke njene radove iz posljednjeg desetljeća i tematski objedinjuje umjetnost, znanost, tehnologiju i duhovnost, odnosno pruža primjer u kojem se suvremena i novo-medijska umjetnost prožima s teologijom. Ovakav ambiciozan koncept jako nas je zaintrigirao pa smo odlučili razgovarati s autoricom i saznati više o motivaciji, procesu nastanka i porukama izložbe.

Aleksandar Selak

Materijalizam protiv duše

Autorica, kako kaže službeni kratki opis projekta, u ovoj novootvorenoj izložbi poziva na zajedništvo propitujući bitak i slobodu u doba posthumanizma kroz filozofsko-teološki aspekt. Za početak smo upitali umjetnicu da nam pobliže objasni na koji je način i zašto “obradila” ovu značajnu i široku temu. “Sagledavši cjelinu našeg svijeta i poimanja života, dolazimo do zaključka da je svijet fantastičan i fascinantan, ljudskom umu nedokučiv i misteriozan. Čovjek, koji je sastavni dio tog nevjerojatnog i vrlo kompleksnog dizajna, ukazuje nam da nismo slučajnost nego integrirani dio vrijedne slike, a to nas upućuje na pitanja svrhe našeg postojanja. Izbor kao vrlo važan segment ljudske slobode, ključan je u izgradnji nas samih, ali je i pitanje ostavštine jer naš izbor ostavlja posljedice. Prije svega je bitno razaznati dobro od lošeg, čije granice pokušava pomutiti globalna agenda raznim materijalnim distrakcijama, što nas odvlači od suštine svrhe duše”, objašnjava.

Aleksandar Selak
Aleksandar Selak

Osim same teme, posebno je zanimljivo to što ova izložba spaja različite medije, od tradicionalnih tehnika do najnovijih digitalnih tehnologija. “U svim umjetničkim radovima zastupljeni su različiti moderni mediji, alati i tehnike koje su nam ponuđene u svakodnevnom životu. Ništa nam strano nije, osim nas samih. Svi ti zastupljeni mediji i tehnike samo su alati za približavanje i prenošenje poruke, a svaki umjetnički rad je osobna vizija poruke. Pomno odabran medij za materijalizaciju poruke čini vrlo važnu ulogu i razlog je zašto se ne ograničavam samo s jednim medijem ili tehnikom. Eksperimentiranje je sastavni dio procesa stvaranja svakog umjetničkog djela, a tu je neizostavni interdisciplinarni pristup koji je slojevit.”

Multimedijalni postav

Formu izložbe čini 7 umjetničkih djela koja svojom vizualnom i auditivnom pojavnošću, interdisciplinarnim pristupom i slojevitošću pri izradi, ukazuju na segmente iz prirode, odnosno, njihovo je glavno polazište stvaranje. Radovi tako pokazuju forme od mikročestica do svemira s ne samo umjetničkog, već iz filozofskog i teološkog aspekta. Primjerice, kroz umjetničku prizmu izvedeni su veliki crteži kratera tehnikom crnog tuša na papiru ili geomorfni reljefi čije forme imitiraju eksterne i interne depresije Zemlje uzrokovane tektonskim promjenama. Autorica nam je više otkrila o jednom od radova pod nazivom Nova Europa iz 2017. godine.

“U ovom umjetničkom projektu sa zvukovima minerala koristila sam x-ray analize koje sam potom digitalnom transformacijom pretvorila u zvuk. Taj rad ne čine samo zvukovi minerala, on je slojevit i sastoji se od reljefnih geomorfnih slika s istim tim mineralima. Opet se pojavljuje spoj tradicionalnog i digitalnog, odnosno sintetičkog. Netko tko se odluči za kupnju ovog umjetničkog projekta, moći će uživati u originalnim umjetničkim djelima s dodatnom auditivnom ekstenzijom.”

Aleksandar Selak

Osvrnula se i na odnos virtualne i proširene stvarnosti, koje su također suvremeni mediji s kojima umjetnici danas često eksperimentiraju. “Nisam pobornik virtualne stvarnosti koja stvara odmak od realnog. Proširena stvarnost je ipak meni draži medij iz razloga što je prisutna realnost, odnosno spaja se s umjetničkim radom kojeg sam sama prostoručno izvela. Osjećaj je drugačiji, ne samo za mene koja to djelo radi, već i za gledatelja koji ga promatra ili je u interakciji s njim. Mislim da se nikada neće promijeniti vrednovanje umjetničkog djela kojeg je proizvela ljudska ruka zajedno s dušom. To se osjeti, neobjašnjivo je, ali postoji razlika”, zaključuje.

Umjetnost koja budi

Koncept ove izložbe čini presjek selektiranih umjetničkih radova i projekata realiziranih unazad deset godina, ali to nisu svi umjetnički radovi ove umjetnice nastali u tom periodu. Taj opus je bogat, odnosno, kako kaže sama autorica, za još minimalno dva izložbena koncepta koja čekaju u “ladici”. I dok čekamo njen sljedeći projekt, za kraj smo ju upitali o tome što bi htjela da posjetitelji “uzmu” sa sobom nakon izložbe. “Želja mi je da što više ljudi posjeti izložbu i da ponesu sa sobom novo iskustvo. Kakvo će ono biti, ovisi o svakome osobno. Sigurna sam da će posjetitelji primijetiti kako znanost, suvremena umjetnost i teologija lijepo funkcioniraju, a nadam se da će shvatiti i da je cilj izložbe buđenje ljudskih srdašca”, poručuje. Izložba je otvorena do 15. listopada.

Aleksandar Selak

 

Aleksandar Selak