Naš život nakon mamine nesreće: 'Prije pet godina Tanja je pala s bicikla i od tada je u komi, a mi čekamo da se probudi'

Menadžerica iz Koprivnice doživjela je tešku nezgodu nakon koje je njen suprug Hrvoje Tisaj ostao sam sa sinovima. Ovo je njegova priča

Naš život nakon mamine nesreće: 'Prije pet godina Tanja je pala s bicikla i od tada je u komi, a mi čekamo da se probudi'

Menadžerica iz Koprivnice doživjela je tešku nezgodu nakon koje je njen suprug Hrvoje Tisaj ostao sam sa sinovima. Ovo je njegova priča

Kad netko ode s ovog svijeta, odboluješ ga i kreneš dalje, a ovako stalno imaš nadu. Najgori je taj osjećaj nemoći; sve bi napravio, prodao sve što imaš da je vratiš nazad u život, ali to nije dovoljno. I na kraju isprobavaš sve i ako ne ide, legneš u krevet i barem znaš da si pokušao / Snima Vjekoslav Skledar

Bio je to prvi vikend u trećem mjesecu 2017. i rijetko lijep dan za bicikliranje, pa sam s dečkima iz kluba otišao u Zagreb odvoziti Cener, onu sljemensku utrku. Nazvao sam svoju suprugu Tanju. Rekla mi je da je slabo spavala, ali da ide s prijateljicom u vožnju biciklom da malo ispuše glavu i da se vidimo popodne kada se vratim iz Zagreba.

No, nakon sat i pol nazvala me njezina kolegica i rekla mi da je Tanja pala s bicikla. Znao sam da je spretna u vožnji i da je u treningu jer smo često vozili na teškim stazama. Osim toga, uvijek je imala punu opremu, profi bicikl i nosila je kacigu, pa mi je prva pomisao bila da je to nekakav lagani pad i da se vidimo kod kuće.

Međutim, kroz pola sata primio sam poziv da je došla hitna i da je voze u bolnicu. Njezina kolegica nije vidjela što se točno dogodilo. Vozila je nekih pedesetak metara ispred nje i kad se okrenula, Tanja je već bila s glavom u šoderu. Nakon pada je podigla glavu i normalno s njom razgovarala, ali je u jednom trenutku samo počela tonuti. Izgubila je svijest prije dolaska hitne i od tog dana više nikada nismo razgovarali.

Tanja i Hrvoje sa sinovima Franom i Janom prije nesreće

Vjerovali smo da će se probuditi nakon operacije

Kad sam došao u bolnicu, nisu me pustili k njoj. Smjestili su je na odjel intenzivne njege i pripremali je za operaciju. Rečeno mi je da je pukla kost lubanje koja je presjekla aortu zbog čega je došlo do jakog krvarenja. Trebala je na hitnu operaciju i već je iste večeri iz Zagreba došao neurokirurg. Operirao ju je četiri sata i nije bilo sigurno hoće li preživjeti noć.

Svima nam je to bio veliki šok. Ujutro je bila s nama za stolom, smijala se i razgovarala, a navečer je ležala u komi. Mlađi sin Jan tada je išao u peti razred, a stariji Fran imao je šesnaest godina. Nisu više bili mali klinci i hrabro su to primili, ali realno nismo bili svjesni koliko je njezino stanje ozbiljno. Čvrsto smo vjerovali da će nakon operacije sve biti OK. Nadali smo se iz dana u dan, a pomaka nije bilo. Tanja se probudila, ali je bila potpuno odsutna. Nismo uspjeli dobili nikakav znak, niti reakciju da je svjesna da smo s njom.

I dalje su krenule borbe. Prvih šest mjeseci ležala je u koprivničkoj bolnici. Čekalo se da se potpuno zaustavi krvarenje, a poslije je prebačena u zagrebačku Novu bolnicu. Radili su ispitivanja da se vidi je li kandidat za eksperimentalnu operaciju kojom se ugrađuje elektroda u mozak, da bi se postigla duboka mozgovna stimulacija i potaknuo oporavak. Vodio ju je poznati doktor Darko Chudy koji je nakon svih testova i analiza rekao da ima dobrih znakova, da se nešto događa u mozgu i da bi operacija mogla dati rezultata. Bili smo presretni kad smo to čuli.

Sa sinom Janom

Nova operacija odgođena zbog dekubitusa. To neću prežaliti

Međutim, nastao je problem i to nikako ne mogu prežaliti. U tih šest mjeseci ležanja u bolnici Tanja je dobila dekubitus na trtici i nisu je mogli operirati jer su se bojali sepse. Vratili su je u koprivničku bolnicu i krenuli smo u rješavanje tog problema. Tu smo izgubili još četiri, pet mjeseci jer je dekubitus teško izliječiti, a kad smo se vratili u Dubravu doktor Chudy je rekao da se boji da je mozak predugo spavao i da se stanje promijenilo. No, ipak ju je odlučio operirati.

Ugrađena joj je elektroda, ali se ništa nije dogodilo. Tanja je i dalje bila odsutna. Imao sam čak osjećaj da je prije operacije bila nešto življa; pratila je glavom i pogledom kada bismo je zazvali i češće je nešto mumljala, ali prema liječničkoj analizi predugo se čekalo i zapravo nas je taj dekubitus zeznuo. No, nismo gubili nadu.

U toplicama sam pored njezinog kreveta proveo šest mjeseci

Otišli smo na šest mjeseci u Krapinske toplice. Probali smo i tamo. Pokušavali su je stimulirati strujama, vježbama i raznim metodama, a ja sam bio ondje kao pomoć; pomagao sam je stavljati u kolica, hraniti na sondu i bio sam cijeli dan uz njezin krevet. Imali smo sreću da sam mogao izbivati s posla. Radim privatno i uspio sam si nekako organizirati posao, a za Frana i Jana brinuli su se baka i deda.

Subotom ujutro sam iz toplica odlazio doma da vidim klince i već bih se u nedjelju navečer vraćao nazad da budem pored Tanje. I u tom periodu su mi možda najviše pomogli ljudi koje sam upoznao u toplicama. Prolazili smo kroz slične situacije i jedni drugima bili podrška. Znao sam reći da se osjećam kao da u kinu gledam nekakav potresan film i samo čekam da se upale svjetla i da konačno krene odjavna špica, ali to nikako da se dogodi. Kino je i dalje trajalo.

Na utrci sam mu povikao ‘Stisni za mamu!’

I nosiš se s time kako znaš, ja sam se kroz sve te godine najviše ispucavao kroz sport. Nikada neću zaboraviti osjećaj sreće kada sam nakon šest mjeseci toplica prvi put pronašao malo vremena i sjeo na bicikl. Mi smo svi oduvijek bili u sportu. Fran je nakon kartinga otišao u plivanje pa triatlon, Jan se također bavio triatlonom, sada je posvećen biciklizmu, a Tanja se u mladosti bavila atletikom. Bila je odlična atletičarka i reprezentativka Hrvatske, tako da su klinci kroz nas živjeli sport. I kad nam je bilo najgore, dečki i ja bismo otišli svaki na svoj trening i tamo ispucavali emocije.

Hrvoje s malim Janom

Sjećam se godine kada sam s Tanjom bio u toplicama. Jan je cijelo to vrijeme sam trenirao u Koprivnici i osvojio je šest naslova državnog prvaka; tri u triatlonu i tri u biciklizmu. Pratio sam ga u Split i u zadnjoj utrci na trčanju borio se za drugo mjesto. Bio je već iscrpljen i jedva je trčao. Pred zadnjih tristotinjak metara viknuo sam mu: ‘Stisni za mamu!’ i u tom je trenutku dobio snagu; dao je gas, proletio pored klinca ispred sebe i osvojio to drugo mjesto.

Čovjek koji je stajao pored mene u čudu je izgovorio: ‘Kaaaj je ovo bilo?’. Bila je to faza kada smo još živjeli u velikoj nadi da će sve biti OK i to su bili nevjerojatni trenuci. Čovjek ne zna kakvu snagu nosi u sebi. I možda je taj sportski duh kod njih napravio svoje. Preuzeli su odgovornost i borili se. Fran je upisao Kineziološki fakultet u Zagrebu, a Jan je sada u drugom razredu srednje i kreće u ostvarenje svojih snova da se u budućnosti profesionalno bavi biciklizmom. Sada vozi za Slovenski klub Perutninu Ptuj.

Ako se mama ikada probudi želimo da sve štima

Obitelj mi je u cijeloj ovoj situaciji bila presudna. Puno mi pomažu moji roditelji, kao i Tanjina pomajka i otac. Bake su preuzele kuhanje jer su Fran i Jan sportaši, pa jako pazimo na prehranu. Imamo tetu koja dolazi čistiti, a sve ostalo sam preuzeo ja. Kad sam ostao sam s klincima, nisam se najbolje snalazio u kućanskim poslovima. Nisam znao upaliti ni veš mašinu, ali sve naučiš s vremenom. Mi muškarci se nekada švercamo u kući, pa dijelimo poslove na muške i ženske, a onda vidiš koliko je dan jedne žene kompleksan.

Hrvoje i Tanja

Toliko puta sam se sjetio kako sam Tanji u jedanaest navečer znao govoriti: ‘Hajde, dođi sjedni malo pored mene, kaj sad spremaš kuhinju?’. U braku smo preko 20 godina i nisam vidio da je ta žena ikada sjela. Stalno je bila u pokretu i voljela je imati sve pod kontrolom. Davala je puno sebe u djecu, u našu kuću i sve je uvijek bilo tip top. Uz sve to radila je i stresan posao. Bila je menadžerica u jednoj farmaceutskoj firmi i sve je to uspješno hendlala.

Nekako mislim da ju je sve to možda pojelo. Stalno vrtim film što se dogodilo tog dana kada je pala. Bila je u odličnoj kondiciji, vozila je po ravnoj stazi i pretpostavljam da joj se dogodilo nešto s tlakom. Zbog stresa na poslu i te silne odgovornosti imala je problem s niskim tlakom i moguće da joj se zavrtjelo i da je zato pala.

Sve ovo vrijeme i ja se trudim nastaviti tamo gdje je ona stala. Rekao sam djeci ‘ako se mama jednog dana probudi, moramo nastaviti gdje smo stali, da sve štima i da sve bude onako kako bi bilo da je ona s nama’. I držimo se toga. Svaki dan se i dalje nadaš da će se nešto promijeniti, iako znaš da je za to potrebno čudo. No, medicina napreduje, a pojavili su se i neki novi liječnici koji su je spremni liječiti. Sve je to još u fazi dogovora i vidjet ćemo kako će se to dalje razvijati.

Najgore je pasti jer padanjem ne možeš nikome pomoći

Tanja je sada u privatnom domu u blizini naše kuće jer ja nemam mogućnosti biti s njom 24 sata dnevno. Ima ondje punu njegu, fizioterapeute koji rade na mišićima i njezinom općem stanju. Jako smo zadovoljni kako vode brigu o njoj, ali sada je zbog korone rijetko posjećujem i to mi užasno teško pada.

Prije smo je izvodili van u kolicima. Isprobavaš sve; dovedeš je na nekoliko sati doma, pričaš joj i nadaš se da će te čuti, pokušavaš je stimulirati na sve načine i čekaš da se dogodi neki klik. Događalo se i da nam stisne ruku, ali ti onda liječnici kažu da je to vjerojatno samo spazam. Rijetko dobiješ neki znak, pa još uvijek ne znamo čuje li nas. To je jedan kamen u cipeli koji je tu i s kojim ne možeš ništa.

Vrijeme prolazi i moraš nastaviti sa životom. Živimo dan po dan, iako znamo da više nikada neće biti isto. Kad netko ode s ovog svijeta odboluješ ga i kreneš dalje, a ovako stalno imaš nadu. Najgori je i taj osjećaj nemoći; sve bi napravio, prodao sve što imaš da je vratiš nazad u život, ali to nije dovoljno. I na kraju isprobavaš sve i ako ne ide, legneš u krevet i barem znaš da si pokušao.

Obitelj Tisaj prije Tanjinog pada

Prije nesreće smo živjeli sretan i posloženi obiteljski život

Najveći problem je kad se ujutro probudiš, a nje nema u kući. To je jedna strašna praznina. Prije nesreće smo živjeli sretan i posložen obiteljski život, puno smo se bavili djecom, odlazili na ljetovanja i skijanja, a za blagdane smo svi uvijek bili na okupu. I to nam još uvijek jako nedostaje, ali nakon toliko godina ipak uspiješ uključiti razum koji kao da poravna tu emociju jer bi inače izgorio.

Kroz sve ovo vrijeme naučio sam živjeti u trenutku. U glavi sam si složio da sutra ne postoji i tako mi je lakše. Bilo je tu, naravno, uspona i padova, no pomagao sam si čitajući, glazbom, sportom i razgovarajući s ljudima koji su prošli slične situacije jer se nađeš u svijetu u kojem te netko tko to nije prošao ne može razumjeti. Naravno da su mi i prijatelji uletjeli kada nam je bilo najteže. Bili su mi velika podrška, pomagali su i financijski, a bilo je i ljudi koji su nam otišli iz života. I to je tako. Ljudi dolaze i odlaze i nikome ne možeš to zamjeriti. Svatko se s tom situacijom nosi kako najbolje može.

U početku sam s Franom i Janom odlazio kod obiteljskog psihologa, no mislim da im je ipak najviše pomogao sport. Sjećam se da u školi, nažalost, nitko nije pitao kako su djeca i kako se nose s cijelom situacijom, a tih dana nakon nesreće, kada nam je bilo najteže, tražilo se od njih da uče i rade kao da se ništa nije dogodilo. Društvo takve situacije ne prepoznaje, ali mi smo imali sreću da smo se izvukli. Nemaš što; prepušten si sam sebi, držiš glavu izvan vode i plivaš.

Sada mi je najbitnije podići svoje sinove na noge

Pomoglo nam je i to što su djeca bila vezana za mene i prije Tanjine nesreće. Oduvijek sam imao privatni biznis i puno sam radio, ali su vikendi uvijek bili rezervirani za naše zajedničke aktivnosti. Nas troje smo, primjerice, vozili karting utrke kada su Fran i Jan još bili totalni klinci i već smo tada bili dobra ekipa. Odlazili bismo na natjecanja po Italiji, Sloveniji i tu u Hrvatskoj, a osvojili smo i nekoliko titula.

Unazad nekoliko godina pomažem oko Janovih treninga u biciklizmu, a radio sam i s Franom. On je svojevremeno bio kadetski prvak u triatlonu i reprezentativac, a Jan je do sada osvojio šest naslova u triatlonu i bio je četiri puta državni prvak u biciklizmu. Skupio si je dobru ekipu, uživa u tom sportu i nadam se da će uspjeti.

Sada mi je najvažnije podići sinove na noge i zato ponekad moram potegnuti za dvoje kako bi im sve osigurao, a jednog dana kada se osamostale malo ću stati na kočnicu. Prošao sam u životu svašta i nisam više željan materijalnog stvaranja. Puno sam ovih godina čitao, istraživao i spojio se s mnogo ljudi koji su prošli slične sudbine kao i mi. Zato sam odlučio s ovom pričom izaći u javnost. Možda mogu nekome, tko je tek na početku, dati nadu ili se povezati s nekim tko prolazi isto što i mi. Ljudi se spoje i međusobno dijele nova saznanja i to je jedini način jer ne postoji udruga ili državna institucija koja bi nam pružila moralnu podršku kao samohranim očevima .