Izlaze novi detalji o slučaju trovanja. Beroševo ministarstvo se od svega ograđuje: 'Mi nismo odgovorni, to se puni u Austriji'

Dodaju i da je sanitarna inspekcija od 1. travnja 2019. u sastavu Državnog inspektorata

03.11.2023., Zadar - Predsjednik Vlade Andrej Plenkovic sudjelovao na sastanku Otocnog vijeca. Na sastanku Otocnog vijeca predstavit ce se Poziv za prijavu projekata poticanja razvoja civilnog drustva na otocima u 2023. te Poziv za dodjelu potpora male vrijednosti otocnim poslodavcima za pokretanje gospodarskih aktivnosti i ocuvanje radnih mjesta Photo: Sime Zelic/PIXSELL
FOTO: Sime Zelic/PIXSELL

Ministarstvo zdravstva oglasilo se o slučaju trovanja u Rijeci nakon što je KBC Rijeka potvrdila da su na bolnički odjel zaprimili jednu osobu pod sumnjom na kemijsku ozljedu jednjaka. Bolnica se oglasila nakon što su se društvenim mrežama proširile poruke o navodnom slučaju trovanja mineralnom vodom poznatog svjetskog proizvođača pića, a navodno je riječ o vodi Romerquelle.

Iz Ministarstva zdravstva za Jutarnji list su kazali kako nisu nadležni u slučaju navodnog trovanja vodom Romerquelle s obzirom da je sanitarna inspekcija od 1. travnja 2019. u sastavu Državnog inspektorata i ista je nadležna za provođenje službenih kontrola.

“Romerquelle prirodna mineralna voda puni se u Austriji te ju je priznalo njihovo nadležno tijelo”, poručili su.

Oglasili se riječka bolnica i policija

Podsjetimo, KBC Rijeka u subotu je zaprimila jednu osobu za koju se sumnja da ima kemijske ozljede jednjaka, te su objavili da je njeno stanje stabilno. Liječnici ne preciziraju što bi točno mogao biti uzrok trovanja. O slučaju se oglasila i PU primorsko-goranska. U priopćenju potvrđuju informacije iz bolnice te navode da su u subotu zaprimili dojavu da je jednoj osobi pozlilo tijekom konzumacije bezalkoholnog pića u jednom od ugostiteljskih objekata u središtu Rijeke.

Osoba je, dodaju, prevezena u KBC Rijeka radi pružanja odgovarajuće liječničke pomoći. “Tijekom dosadašnjeg postupanja policijski službenici obavili su očevid, izuzeli određene predmete te obavili razgovore s više osoba. O svim dosadašnjim saznanjima policija je izvijestila nadležno državno odvjetništvo, kao i nadležni Državni inspektorat radi poduzimanja mjera iz svoje nadležnosti”, navode iz PU primorsko-goranske.

Kažu da utvrđivanje svih relevantnih činjenica vezanih uz ovaj događaj nastavlja. Napominju i da osim ovog – i jednog događaja iz prethodnog razdoblja, policiji do sada nisu prijavljeni drugi slični događaji.

Uzorci poslani na analizu

Iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije su kazali kako im danas na analizu stižu prvi uzorci sokova i mineralne vode renomiranog svjetskog proizvođača. Bočice s pićem uzete su u riječkim kafićima.

“Nakon zaprimljenih informacija o kemijski kontaminiranim pićima u ugostiteljskim objektima, ali i hospitalizacija pod sumnjom na kemijsku ozljedu usne šupljine, grla i jednjaka, nadležna tijela na terenu prikupljaju uzorke spornih pića. Nad istima će se provesti sva potrebna ispitivanja radi utvrđivanja činjeničnog stanja.

Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije po službenoj dužnosti vodi evidenciju o zaraznim i kroničnim nezaraznim bolestima te nije nadležan za evidenciju gore spomenutih slučajeva hospitalizacija. Za prikupljanje uzoraka nadležna je sanitarna inspekcija Državnog inspektorata. Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije po službenoj dužnosti ovlašten je za provedbu svih analiza hrane i pića, i iste će provesti ako nadležna tijela to nalože”, poručuju.

Poruke kruže društvenim mrežama

U porukama koje kruže društvenim mrežama se navodi teza kako je u prodaju puštena serija bočica koje su čišćene kiselinom i nakon toga nisu dovoljno adekvatno isprane, te da je više osoba nakon konzumacije završilo u bolnici, a da su slučajevi trovanja zabilježeni u više gradova u Hrvatskoj.

Za sada nije potvrđeno jesu li navodi iz poruka istiniti ili ne. U slučaju da se radi o širenju lažnih vijesti, kazna za to je 4.000 eura te zatvor do 30 dana.