Kako su zločesti ruski dečki postali prihvatljivi Ukrajini i tko je njihov vođa: odbija priznati da je neonacist, mrzi Putina i sanja marš na Moskvu

Denisa Kapustina Kijev trenutno vidi kao saveznika u ratu protiv Putina. No, ne smije ga držati preblizu

The founder of the Russian Volunteer Corps, Denis (C), known as "White Rex", flanked  by fighters in camouflage attend a presentation for the media in northern Ukraine, not far from the Russian border, on May 24, 2023, amid Russian military invasion on Ukraine. Russian nationals fighting on Ukraine's side on May 24 hailed as a "success" a brazen mission to send groups of volunteers across the border into southern Russia and back. Russia on May 23 said it deployed jets and artillery to fight off armed attackers who crossed into the southern region of Belgorod from Ukraine, exposing weaknesses on Moscow's frontier. (Photo by SERGEY BOBOK / AFP)
FOTO: AFP

Mi jesmo zločesti dečki, ali borimo se protiv stvarno zlih ljudi, govori Denis Kapustin. A u ovom trenutku, Ukrajina je spremna prihvatiti njegovu ulogu negativca. Ruskog militanta, koji je vodio upečatljive paravojne upade u Rusiju s ukrajinskog teritorija, Kijev trenutno vidi kao saveznika u ratu protiv ruskog predsjednika Vladimira Putina.

No, Ukrajinci su svjesni da je opasno držati ga preblizu. Njemačke vlasti su Kapustina, poznatog i kao Denis Nikitin, označile kao jednog od najutjecajnijih neonacističkih aktivista na europskom kontinentu, a to je, ocjenjuje Politico, Božji dar ruskim propagandistima. Oni, naime, od početka invazije tu agresiju žele prikazati kao pokušaj denacifikacije Ukrajine.

“Razmislite o dobrom, lošem i zlom”, dodaje Kapustin, čovjek koji se nalazi na vrhu hijerarhije u Ruskom dragovoljačkom korpusu (RVC), najvećoj odmetnutoj ruskoj postrojbi koja se bori protiv Kremlja. “Prije ste u kaubojskim filmovima samo imali dobre dečke i loše dečke odjevene u crno. A onda se pojavi Clint Eastwood, odjeven u crno i bori se za dobro”, govori Kapustin.

Bivši nogometni huligan

Kapustin je tijekom razgovora za Politico doista i bio odjeven u crno. Na njegovoj odjeći, piše reporter Politica Jamie Dettmer, nema neonacističkih simbola, iako je pokretač linije odjeće White Rex koju ‘krase’ nacionalističke i ksenofobne poruke, kao i nacistički simbol 88, ne tako suptilna šifra za “Heil Hitler”.

Ovaj militant demantira da njegova marka promiče neonacizam tvrdeći da ne stavlja svastiku ni na jednu majicu koju ima u ponudi. “Kao da to išta dokazuje”, poentira reporter.

Ruski mediji često prikazuju Kapustina kao krajnje desnog nogometnog huligana jer takav narativ podupire njihove izgovore za ulazak u rat.

Neonacisti u ruskim redovima

No, stalni pokušaji da Moskva svoju borbu prikaže kao reprizu Drugog svjetskog rata u stvarnosti zvuče prazno. Ne samo da je ukrajinski predsjednik židov, već krajnje desne ekstremističke stranke u Ukrajini imaju zanemarivu potporu u nacionalnoj politici.

A ako to nije dovoljno, nastavlja Politico, inzistirajući da se na strani Ukrajine bore nacisti, Moskva zanemaruje činjenicu da se za Rusiju također bore neonacističke skupine. Jedna od njih je i ozloglašena milicija Rusich, čiji pripadnici rado pokazuju nacističke simbole, zagovaraju rasističku ideologiju, a i optuženi su za ratne zločine na ukrajinskom i sirijskom teritoriju. Tu je i supremativni Ruski imperijalni pokret koji su Sjedinjene Američke Države proglasile terorističkom organizacijom.

Njemačka obavještajna služba (BND) je prije dvije godine istaknula kako je ruska vojska prihvatila neonacističke skupine u svojim redovima čime je “navodni razlog za rat, takozvanu denacifikaciju Ukrajine, učinila apsurdnom”.

Najveći prekogranični napad

Ipak, ništa od toga ne sprječava Ruse da ignoriraju naciste u svojim redovima i fokusiraju se na Kapustina, koji nosi ratni nadimak “Bijeli Rex”, baš kao i njegova marka odjeće.

Kapustinov RVC i druge dvije antiputinovske paravojne skupine sa sjedištem u Ukrajini – legija Sloboda Rusije i najnovija formacija, Sibirski bataljun – ponovno su privukle zanimanje medija nakon što su sredinom ožujka pokrenule najveće prekogranične napade u ratu oko Kurska i Belgoroda, zadržavajući se na ruskom tlu i boreći se više od dva tjedna. Prije toga, njihov najveći pohod bio je u svibnju 2023., kada su jurišali na sela i gradove u Belgorodskoj oblasti.

Aleksej Baranovski iz Sloboda Rusije uvjeravao je na konferenciji za novinare prošlog tjedna da su posljednji napadi “poremetili planove ruske vojske i nanijeli joj značajnu štetu”.

Aleksej Baranovski AFP

Mutan status militanata

Status ovih paravojnih skupina u odnosu na ukrajinske oružane snage je mutan.

Baranovski tvrdi da je njegova grupa “regularna postrojba oružanih snaga Ukrajine”. “Kada smo na teritoriju Ukrajine, mi smo pripadnici ukrajinske vojske, jednaki u svim pravima i dužnostima kao i svi ostali ukrajinski vojnici. Kada idemo na teritorij Rusije, mi više nismo ukrajinski vojnici, mi smo građani Rusije koji su uzeli oružje u ruke”, rekao je na presici.

Neki u regularnoj ukrajinskoj vojsci mršte se na povezanost spomenutih milicija i ukrajinske vojne obavještajne službe (HUR), tvrdeći da to Rusima nudi priliku za propagandu.

Budanovljeva ideja o suradnji

“Ove skupine su sporedna stvar. Oni ne mogu utjecati na dinamiku rata. Možda malo ometaju iza linija i neugodni su za Kremlj, ali to ne nadmašuje sveukupne propagandne nedostatke njihove uporabe”, rekao je za Politico neimenovani dužnosnik koji sjedi u Ukrajinskom vijeću za nacionalnu sigurnost i obranu.

Tvorac ovakve suradnje ukrajinskog obavještajnog aparata i ruskih desničarskih milicija jest Kirilo Budanov, čelnik HUR-a. Dok su se prekogranični napadi odvijali prošlog mjeseca, Budanov je hvalio pripadnike ruskih paravojnih jedinica kao “dobre ratnike”.

“Pomažu nam od prvog dana… Borili su se na mnogim važnim mjestima u Ukrajini. Pokušat ćemo im pomoći koliko god možemo”, rekao je tada.

‘Trebamo pomoći odmetnutim Rusima’

Što se tiče HUR-a, Putinov neprijatelj njihov je prijatelj. “Ukrajina treba pomoći onim Rusima koji se bore protiv Putinova režima. Ove milicije ne djeluju u Rusiji prema izravnim naredbama iz Kijeva, a njihove akcije pokazuju da Kremlj ne kontrolira situaciju u Rusiji”, rekao je glasnogovornik HUR-a Andrij Jusov.

“Možda je tako, ali ovisi o tome kako definirate ‘prema naredbama”, dodaje reporter Politica.

Naime, Kapustin kaže da milicije imaju slobodu djelovanja kad prijeđu granicu, ali su racije usko koordinirane s HUR-om, koji im pruža logističku pomoć, provjerava njihove operativne planove i naoružanje te ih plaća. Sve tri milicije formalno su dio ukrajinskih oružanih snaga, uvrštene u Međunarodnu legiju, kaže Kapustin. “Mi smo službeni dio ukrajinske vojske, ali imamo ozbiljne političke ambicije i politički program – riješiti se Putina”, dodaje.

Živio u Njemačkoj, ne smije u Schengen

Ovaj 40-godišnjak je rođen u Moskvi. Sa 17 godina se s roditeljima preselio u Köln gdje je brzo stekao reputaciju uličnog skinheada uvijek spremnog za fizički obračun, posebno s aktivistima Antife. Bio je među istaknutijim nasilnicima na europskoj navijačko-huliganskoj sceni. Nakon što se preselio u Kijev 2019. godine Njemačka mu je otkazala boravište i zabranila mu ulazak u Schengen zbog aktivnosti koje je poduzimao protiv “liberalno-demokratskog poretka”.

Povezan je s američkim neonacističkim skupinama , a 2021. bio je sudomaćin podcasta s Robertom Rundom, osnivačem pokreta Rise Above, koji je sudjelovao na skupu bijelaca u Charlottesvilleu.

Unatoč svemu gore navedenom, Kapustin ne voli kad ga nazivaju neonacistom. Uživa u ‘sparingu’ sa zapadnim novinarima jer vidi kako se mnogi od njih osjećaju neugodno intervjuirajući ga razapeti između neodobravanja njegove desničarske ideologije te simpatija prema Ukrajini.

‘Smiješna pozicija za novinare’

“Hoćete li pokušati ostati nepristrani”, pita novinare. “Ovo je vrlo smiješna pozicija za vas i vaše kolege jer se svi godinama trudite da nas prikažete u lošem svjetlu. Neonacisti, rasisti, bijeli suprematisti, bla, bla, bla… A onda dođe najmračniji trenutak u modernoj povijesti Ukrajine i odjednom se vaši vječni negativci pokažu hrabrim, odlučnim i tvrdoglavim junacima. A vi se pitate – kvragu, kako da pišem o njima”, govori Kapustin.

Kapustin itekako uživa u svojoj ozloglašenosti. “Uvijek sam želio biti negativac u holivudskom stilu. Darth Vader je moja najveća inspiracija. Sa sedam godina gledao sam ‘Ratove zvijezda’ i rekao sam, ‘wow, ovaj tip je tako cool'”, kaže.

Dakle, ako nije neonacist, što je on? “Definitivno konzervativan, definitivno tradicionalist, definitivno desničar”, kaže ovaj militant.

Anadolu via AFP

‘Što znači desničarski pokret?’

“Lakše mi je reći ono što mrzim, čemu se protivim u modernom svijetu nego imenovati svoje osobne političke stavove”, dodaje. “Smatram se velikim dijelom desničarskog pokreta. Ali kad kažemo desničarski pokret, što to znači? Bi li to značilo da agitiram za premlaćivanje imigranata ili slično? Ne, ja sam odrasla osoba. I ako sam se kao mladić borio s imigrantima na ulici, to je vrijeme davno prošlo. Mislili smo da je imigrant neprijatelj. Nije to problem. Problem je Putinova vlada”, objašnjava.

Iznad svega, kaže, on je ruski nacionalist, stoga se bori za Ukrajinu jer bi ruski nacionalisti trebali biti protiv Putina. “Biti domoljub, biti nacionalist, očito znači željeti najbolje vlastitom narodu, vlastitoj djeci, svojoj zemlji. Ali točno znam da je Putin najgore što se Rusiji može dogoditi. Pa su zato momci, moji bivši drugovi, koji se bore za njega, a sebe smatraju nacionalistima, za mene najveći neprijatelji. Oni mene smatraju izdajnikom, a ja njih smatram izdajnicima”, govori.

Za Kapustina Putinov režim nije dovoljno nacionalistički.

RVC osnovao sa samo pet ljudi

Kapustin je osnovao RVC sa samo petero članova. Kao ni zapovjednici druge dvije ruske milicije sa sjedištem u Ukrajini, legije Sloboda Rusije i Sibirskog bataljuna, ni on neće reći koliko trenutno ima boraca. Rusija je prošlog mjeseca ustvrdila da je više od 2000 boraca sudjelovalo u napadima na Kursk i Belgorod.

“Mi smo dio ukrajinske vojske, ali imamo ozbiljne političke ambicije i politički program – marširati do Moskve i demontirati Putinov režim. To je očito u interesu Ukrajine”, kaže Kapustin. Ne objašnjava kakav bi sustav vlasti volio vidjeti u Rusiji.

“Sada smo definitivno znatna snaga, posjedujemo vlastito oružje i vozila, posjedujemo vlastite minobacače, teške mitraljeze i topništvo. RVC više nije banda. Mi smo vojna postrojba. Imamo baze. Imamo svoj sustav regrutiranja”, kaže Kapustin.

‘Imamo različite stavove’

Izvorna jezgra RVC-a sastojala se od Rusa koji su već živjeli u Ukrajini prije nego što je Putin pokrenuo svoju invaziju punog opsega u veljači 2022. Kapustin kaže da su većina regruta sada Rusi koji putuju kroz Gruziju da bi se prijavili. “Oni nisu prebjezi ruske vojske”, kaže on.

Kaže da tri milicije imaju različite političke stavove. “I zbog toga imamo različite pristupe regrutaciji, načinu na koji vodimo naše jedinice. U mom zboru imamo predavanja iz ideologije, ne samo vojnog zanata, ne samo tjelesnog odgoja, jer s moje strane ideologija je nešto što učvršćuje postrojbu”, kaže.

“Jedan od vaših kolega nedavno me pokušao stjerati u kut i pitao je bismo li uzeli crnca, ili homoseksualca ili transrodnog čovjeka koji se želi pridružiti korpusu. A ja sam rekao: ‘Ne, jer on se ne bi osjećao ugodno u našoj blizini, a ni mi se ne bismo osjećali ugodno u njegovoj blizini.”