Ministarstvo gospodarstva i HGSS potpisali sporazum, spasioci će dobiti 150 tisuća eura potpore

Novac je namijenjen za potrebe ulaganja u operativne kapacitete i učinkovitost HGSS-a

15.06.2015., Zagreb - Vozilo Hrvatske gorske sluzbe spasavanja."nPhoto: Borna Filic/PIXSELL
FOTO: Borna Filic/PIXSELL

Sporazum o suradnji između Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja i Hrvatske gorske službe spašavanja, kojim se HGSS-u osigurava 150.000 eura potpore, potpisali su u subotu ministar Damir Habijan i pročelnik HGSS-a Josip Brozičević.

Novac je namijenjen za potrebe ulaganja u operativne kapacitete i učinkovitost HGSS-a te ulaganja u razvoj strateškog pristupa sigurnosti posjetitelja, zaštite prirode i okoliša na zaštićenim i teško pristupačnim prostorima, priopćili su iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja.

Ministar Habijan istaknuo je značaj i doprinos HGSS-a za sigurnost ljudi i zaštitu prirode, ali i ukazao na potrebu izmjene zakonske regulative koja uređuje njihovu djelatnost.

Financijska sigurnost

“Zakon o Hrvatskoj gorskoj službi spašavanja donesen je 2006. godine, a u budućnosti treba razmisliti o njegovim izmjenama i dopunama. Tih 150.000 eura malen je doprinos vašem radu, no treba osigurati financijsku sigurnost HGSS-u“, rekao je ministar Habijan prilikom potpisivanja sporazuma o suradnji s HGSS-om, u prostoru posjetiteljskog centra “Podzemni grad Paklenice”.

Pročelnik Josip Brozičević naglasio je da će dobivena sredstva HGSS utrošiti na obnavljanje i nabavku opreme za spašavanje, publikacije i program djelovanja.

Značajan dio sredstava bit će usmjeren na edukacije operatera helikoptera, koji pomaže u long-line tehnikama. Akcije HGSS odvijaju se na nepristupačnim terenima i radi se uglavnom o životno ugroženim osobama, dodao je.

Dežurstva HGSS-a

Ravnateljica Nacionalnog parka Paklenica Natalija Andačić kazala je da je taj Nacionalni park prepoznat kao pravo mjesto za potpisivanje tako važnog sporazuma, jer ima najdužu suradnju u Hrvatskoj s HGSS-om – više od 20 godina organizira dežurstva HGSS-a, što je, kaže, bitno povećalo sigurnost penjača i posjetitelja.

Projektne aktivnosti HGSS-a rezultat su godišnjih aktivnosti ustrojstvenih jedinica HGSS-a koje se usko vezuju uz pripremne i preventivne aktivnosti čiji se krajnji cilj ogleda kroz povećanje stupnja sigurnosti i smanjenje potencijalnih rizika.

HGSS broji ukupno 25 ustrojstvenih jedinica, teritorijalno raspoređenih u Hrvatskoj. Od ukupnog broja, njih 16 u sklopu redovnog rada i djelovanja provodi potrebne aktivnosti i na zaštićenim prostorima Hrvatske. Sva zaštićena područja Hrvatske dio su djelovanja i provedbe predmetnih aktivnosti jedne ili više HGSS stanica. Pojedini parkovi imaju sklopljen ugovor s HGSS-om kojim se HGSS obavezao na dežurstva u vrijeme ljetne sezone.