Mljekari kažu da su manje-više pred kolapsom, ministrica ih uvjerava da im je zapravo super

U Ministarstvu spominju iznadprosječne prihode hrvatskih mljekara koji o tome ništa ne znaju

18.04.2016., Bjelovar, Patkovac - Ministar poljoprivrede Davor Romic za danasnjeg radnog posjeta Bjelovarsko-bilogorskoj zupaniji sastao se sa stocarima i mljekraima. U drustvu zupana Damira Bajsa i gradonacelnika Antuna Koruseca obisao je mljekarsku farmu Mladena Solcica. rPhoto: Damir Spehar/PIXSELL
FOTO: Damir Spehar/PIXSELL/Ilustracija

Hrvatski mljekari su u prvih devet mjeseci ove godine imali 6.697 eura veći prihod u odnosu na prosječni prihod mljekara u EU u istom razdoblju, izvijestili su u petak iz Ministarstva poljoprivrede na čijem je čelu HDZ-ova Marija Vučković.

Prihod hrvatskih mljekara za prvih devet mjeseci ove godine u odnosu na EU prosjek i na temelju iste proizvodnje (360 tisuća kilograma) je veći za 6.697 eura, navode iz ministarstva.

‘Veći prihod od drugih mljekara’

Riječ je, kako ističu, o značajnoj promjeni u odnosu na 2022. godinu kada je prihod hrvatskih mljekara u odnosu na prosječne prihode mljekara u EU na bazi proizvodnje 360 tisuća kg mlijeka bio niži za 21.468 eura (prema izračunu Ministarstva poljoprivrede) odnosno 21.421 eura (prema izračunu Hrvatske poljoprivredne komore).

“Domaći uzgoj, proizvodnja mlijeka i zaustavljanje negativnih trendova od najveće su važnosti za Ministarstvo poljoprivrede i hrvatsku vladu te ćemo i dalje investicijskim potporama, reakcijama na tržišne poremećaje, sektorskim dijalozima i politikom prepoznavanja kvalitete hrvatske sirovine ugrađene u konzumno mlijeko i mliječne proizvode raditi ovim strateškim ciljevima”, poručili su iz Ministarstva.

HPK upozorava na smanjeni prihod

Iz Hrvatske poljoprivredne komore (HPK) su pak ovaj tjedan upozorili kako su prihodi hrvatskih mljekara u devet mjeseci manji za 14.723 eura u odnosu na konkurenciju iz Europske unije (EU) te da će biti sve manje proizvođača, nastavi li se pad otkupnih cijena. Razlika u prihodima počela se smanjivati od ožujka ove godine pa tako za prvih devet mjeseci ove godine ta razlika još uvijek iznosi 14.723 eura, izračunali su članovi Odbora za mljekarstvo HPK.

Iz HPK su također podsjetili kako je na pad cijena otkupa mlijeka ovih dana upozorio i Europski odbor za mlijeko (EMB) te je pozvao donositelje odluka u EU da poduzmu mjere protiv krize kako bi spriječili kolaps tržišta mlijeka. “U državama članicama postupno padaju otkupne cijene, pa tako i u Hrvatskoj, a sve veći broj proizvođača je prinuđen zaustaviti proizvodnju i zatvoriti farme”, istaknuli su iz HPK.