Nobelova zaklada nakon vala kritika promijenila odluku: ruski veleposlanik nije pozvan na dodjelu nagrade

Odustajanje od pozivnice službeni Kijev odmah je pozdravio kao pobjedu humanizma

The Nobel Prize laureates (L) and the Royal family of Sweden (R) are seen on stage during the start of the Nobel Prize award ceremony for literature, science and economy at the Concert Hall in Stockholm, Sweden on December 10, 2022. (Photo by Jonathan NACKSTRAND / AFP)
FOTO: AFP

Zaklada A. B. Nobela objavila je u subotu da neće pozvati veleposlanika Rusije na svečanost dodjele Nobelove nagrade u Stockholmu pošto je ranije najavio da će pozivnicu dobiti svi izazvala ogorčene kritike. “Odlučili smo zadržati lanjsku mjeru što znači da nećemo pozvati veleposlanike Rusije, Bjelorusije te Irana na svečanost uručenja Nobelove nagrade u Stockholmu”, priopćeno je.

Odustajanje od pozivnice službeni Kijev odmah je pozdravio kao pobjedu humanizma. Zaklada je odlučila uskratiti pozivnicu veleposlaniku Islamske Republike Iran zbog gušenja prosvjeda u zemlji.

U četvrtak je švedska zaklada najavila da će ove godine vratiti prijašnju praksu, a ta je bila pozvati veleposlanike svih zemalja svijeta jer je “važno i pravedno širiti što je više moguće vrijednosti i poruke koje utjelovljuje Nobelova nagrada”.

Val ogorčena

Međutim, sama najava izazvala je val ogorčenja što je “potpuno zasjenilo poruku” koju je Zaklada željela prenijeti. Nekoliko švedskih političara među kojima su čelnici stranaka centra, zelenih, ljevice i liberala zaprijetili su da će bojkotirati dodjelu bude li na svečanosti bio i veleposlanik Rusije.

Glasnogovornik ukrajinskog ministarstva vanjskih poslova Oleg Nikolenko osudio je odluku od četvrtka poručivši da ona samo “pojačava osjećaj o nekažnjivosti Rusije” za agresiju, a u subotu je pozdravio odustajanje od nje. Nikolenko je odustajanje pozdravio kao “pobjedu humanizma” te je izrazio želju da “sličnu odluku” donese odbor i za svečanost uručenja Nobelove nagrade za mir u Oslu.

Svečana dodjela nagrada održava se svake godine u Stockholmu 10. prosinca, na dan kada kralj Carl Gustav XVI. uručuje nagrade godišnjim dobitnicima za medicinu, fiziku, kemiju, književnost i ekonomiju nakon čega slijedi svečana večera za oko 1200 uzvanika. Na svečanosti u Oslu istoga dana uručuje se Nobelova nagrada za mir.