Ako vam se čini da vam dani brzo prolaze, znanstvenici znaju kako možete usporiti vrijeme

Nova iskustva zaokupljaju mozak i pritom nam se čini da vrijeme sporije prolazi

FOTO: Wojciech/Unsplash

Ako vam se čini da vrijeme prebrzo prolazi, nedavna studija nudi znanstvenu osnovu kako ga usporiti, a trenutke učiniti nezaboravnima.

U časopisu Nature Human Behavior objavljen je rad koji identificira vezu između načina na koji ljudski mozak obrađuje određene slike i koliko mislimo da je prošlo vremena. Što je neki vizual pamtljiviji, osjećamo se kao da je trajao dulje.

“Kada vidimo stvari koje su važnije, dojmljivije, poput stvari koje se više pamte, širimo svoj osjećaj za vrijeme kako bismo skupili više informacija”, kaže Martin Wiener, neuroznanstvenik sa Sveučilišta George Mason, koautor studije, za The Guardian.

Vrijeme leti dok se zabavljate

Prijašnja istraživanja pokazala su da određeni osjetilni elementi uvelike doprinose našem doživljaju prolaska vremena. Glasniji, svjetliji ili intenzivniji podražaji mogu učiniti da trenuci traju dulje, a isto vrijedi za gledanje na sat, tada nam se može učiniti da vrijeme usporava.

Vrijeme leti dok se zabavljate, jer oslobađanje dopamina može ubrzati nečiji unutarnji sat.

Osjetilni organi prenose informacije

Naš cirkadijski ritam koji regulira cikluse spavanja i budnosti, nema utjecaja na subjektivan način na koji netko doživljava prolazak vremena. Osjećaj za vrijeme ne pripisuje se niti jednom području mozga, već kombinacija regija mozga i čimbenika definira naš odnos prema vremenu, objašnjava Wiener za Scientific American.

Nemamo osjetilni organ koji kodira vrijeme nego svi osjetilni organi prenose vremenske informacije.

Test sa 200 fotografija

Znanstvenici su osmislili nekoliko testova da bi procijenili kako vizuali utječu na osjećaj ljudi o prolasku vremena. Pokazalo se da scene veće veličine produljuju osjećaj protoka vremena, sudionicima se činilo da ih gledaju dulje nego što zapravo jesu, zbrkane i užurbane scene na slikama davale su im osjećaj da su ih gledali kraće.

Znanstvenici su oko 200 slika rangirali temeljem toga koliko su bile pamtljive. Sudionicima je pokazana svaka slika, a sljedeći dan napravljeno je testiranje kojih su se slika sjećali.

Sudionicima se činilo da su slike koje su im bile najupečatljivije gledali dulje vrijeme, iako uglavnom nisu, a vjerojatnije je i da se sjećaju slika koje su ih se dojmile pa misle da su ih gledali dulje vrijeme.

Proces percepcije vremena

Rezultati sugeriraju da je naša percepcija povezana s vizualnom obradom, kada se suočimo sa zanimljivim, novim, ili važnim informacijama, može nam se činiti da vrijeme usporava.

Onima koji žele usporiti užurbani tempo i učiniti da im vrijeme naizgled dulje traje, znanstvenici savjetuju da trebaju isprobati stvari koje se teže zaboravljaju. “Znači, nove i zanimljive stvari”, kaže Wiener za The Guardian.

Zato nam se može izgledati da zanimljiv godišnji odmor traje dulje od iste količine vremena tijekom dnevne rutine.