Apple će svjetlo na ekranima noću učiniti toplijim da nam ne bi remetio san, dok u krevetu buljimo u mobitel

Znanstvenici tvrde da plavo svijetlo loše utječe na organizam

FOTO: Sean MacEntee/Flickr

Apple je predstavio, kao dio beta verzije iOS9.3, nadogradnju za noćni rad. Druga poboljšanja odnose se na novu edukaciju za nastavnike i ažurirane vijesti i aplikacije za zdravlje.

Puno je studija pokazalo da izlaganje svjetlu ekrana pred spavanje remeti cirkadijski ritam pa je puno teže zaspati, kaže Apple. Noćni sat iOS naprave i lokacija odredit će kada je sumrak u mjestu gdje se nalazite.

Uređaj će se automatski prebaciti na noćni način osvjetljavanja ekrana u toplijim bojama spektra što će za oči biti puno ugodnije. Ujutro, uređaj se vraća na normalno osvijetljenje ekrana.

Aplikacije koje transformiraju plavo svjetlo

Prošle je godine Amazon počeo sa takozvanim “blue shade” na Kindl Fire tabletu kojim je limitirao plavu svjetlost koja dopire do očiju. Opcija se može isključiti i uključiti po izboru i isto tako može se prilagoditi filter boje i svjetlosti. Blue shade danas imaju Fire HD 10, Fire HD 8 i Fire tableti kao dio besplatne nadogradnje softvera.

22224428873_7b4eb540cf_o
Blue shade danas imaju Fire HD 10, Fire HD 8 i Fire tableti Peter Hokor/Flickr

Postoji još nekoliko novih aplikacija koje transformiraju plavo svjetlo na mobilnim telefonima u ugodnije crvenkasto svjetlo. Prema Andy Bettsu sa makeuseof.com većina filtera plavog svjetla radi na sličan način.

Kada sat telefona pokaže da je sunce zašlo, aplikacija prevlači crvenu sjenu na ekran, Sve dobija crvenkastu nijansu na koju se isprva malo teško priviknuti, kažu recenzije. Ipak, ova boja poništava negativne efekte plavog svjetla i masovno smanjuje bljesak ekrana.

Negativne strane nijansi crvene boje

I ako ste skeptični da će vam ovo poboljšati san, primijetit ćete odmah da vam se oči manje naprežu. Naravno, postoje i neke negativne strane ovih nijansi crvene boje. Na primjer, crvena smanjuje kontraste čineći da crno postane tamno crveno. Kod Androida ovo osjenčavanje uzrokuje da se nema pristup nekim tipkama.

Znanstvenici sa Penn State i Harvard University nedavno su otkrili da oni koji redovito koriste ekrane prije odlaska u krevet spavaju kraće. Treba im 10 minuta više da zaspu, kvaliteta sna im je puno lošija, uspoređujući sa onima koji pred spavanje čitaju tiskane knjige.

14859767707_ee1e463584_o
Osobe koje redovito koriste mobitele prije odlaska u krevet spavaju kraće «davemc»/Flickr

Ustanovljeno je da im se oko sporije pomiče u stadiju sna za koji se smatra da je krucijalan jer je to onda kada ljudi konsolidiraju sjećanja. Osobe koje koriste kompjutere, tablete, telefone prije spavanja ujutro su umorniji i više im treba da postignu potpunu razbuđenost.

Plave diode u ekranima remete san

Sva živa bića imaju tjelesni sat koji je sinkroniziran sa 24 satnom rotacijom Zemlje oko svoje osi. Cirkadijski ritam koji određuje da li smo jutarnji ili večernji tip reguliran je osjetilima u prvom redu kako oči percipiraju svjetlo i tamu. Plavo svijetlo koje diode ekrana emitiraju, a koriste se u pametnim telefonima, tabletima, kompjuterima, laptopima, djeluju uznemirujuće na san.

Kao i nove aplikacije, tehnološke kompanije razvijaju sigurne ekrane da spriječe da nas naprave drže budnima kad ne treba. Novi ekrani trebali bi emitirati manje svijetla ljubičastog i plavog spektra jer ono najviše šteti.

Neki su znanstvenici skeptični oko bojazni od plavog svjetla ekrana. Smatraju da je plavo svjetlo koje proizvode ekrani još uvijek relativno slabo uspoređujući sa sunčevom svjetlosti. Francuski oftalmolog, Vincent Gualino smatra da problem nije u svjetlu nego u prevelikoj upotrebi i upozorava ljude da nije dobro sjediti ispred ekrana više od šest sati.