Autopsija na nerođenoj bebi jedne Slovenke dosad najjači dokaz da je zika virus povezan s defektima kod fetusa

U studiji je objavljeno da je zika virus nađen u mozgu fetusa

A pregnant woman holds a mosquito net in Cali on February 10, 2016. The  Colombian Health Ministry began delivering mosquito nets for free to pregnant women to prevent the infection by Zika virus, vectored by the Aedes aegypti mosquito. The World Health Organization on Tuesday urged caution about linking the Zika virus with a rare nerve disorder called Guillain-Barre which health officials in Colombia have blamed for three deaths.  AFP PHOTO / LUIS ROBAYO / AFP / LUIS ROBAYO
FOTO: AFP

Zika virus nađen je u mozgu fetusa, a to je najsnažniji dokaz do sada da virus uzrokuje abnormalno malenu glavu i onemogućava potpuni razvoj mozga, kako tvrdi članak objavljen u The New England Journal of Medicine, a koji prenosi The Verge.

Ovo je prvi dokazima potkrijepljeni slučaj prijenosa virusa sa majke na dijete, iako ne i definitivna potvrda veze zika virusa i abnormalnosti kod fetusa, kako je brazilsko ministarstvo zdravlja sugeriralo u rujnu.

Virus zaustavlja razvoj mozga u dobi od 20 tjedana, ali nije jasno kojim putem virus inficira živčane stanice. Autopsija je pokazala da neke strukture pokazuju da se virus reproducira u mozgu fetusa.

U Brazilu dosegao brojku od čak 1.3 milijuna

Virus se pojavio na sjeveru Brazila početkom prošle godine, gdje i druge viruse, kao kod denga groznice, prenose komarci. Do rujna liječnici su uočili neuobičajeno veliki broj djece malene glave i nerazvijenog mozga.

Zika se proširio i u drugim zemljama Amerike ali u Brazilu je dosegao brojku od čak 1.3 milijuna umjesto procijenjene od 440.000. “Kritično je što, imamo majku koja je zaražena, fetus sa abnormalnostima i genetski potpis virusa u fetusu”, kaže Andrew Pekosz, direktor centra za zarazne bolesti pri John Hopkins Bloomberg School of Public Health. ”Jučerašnji slučaj nije dokaz da zika uzrokuje mikrocefaliju, ali je veza sve bliža i izvjesnija.”

Slovenka je ostala trudna tijekom boravka u Brazilu

Uskoro su se pojavile abnormalnosti kod fetusa
Uskoro su se pojavile abnormalnosti kod fetusa Flickr

Trudnica je bila 25 godišnja Slovenka, volonterka u Natalu, Brazil. Ostala je trudna u veljači 2015. godine, a u trinaestom tjednu trudnoće dobila je groznicu uzrokovanu infekcijom zika virusom. Ultrazvuk djeteta bio je u četrnaestom i dvadesetom tjednu trudnoće posve normalan. Vratila se u Sloveniju u 28. tjednu trudnoće, a ultrazvuk je u 29. tjednu pokazao prve abnormalnosti u razvoju fetusa. U 32. tjednu fetus je bio nenormalno malen, samo trećinu normalne težine za tu dob.

Naslage kalcija pojavile su se u mozgu i placenti. Žena se odlučila na prekid trudnoće pa je autopsijom nađena replikacija zika virusa u mozgu fetusa. Fetus je bio negativan za 13 drugih virusa koji mogu izazvati abnormalnosti i žena u obitelji nije imala genetskih anomalija. Mikrobiologinja Tatjana Avšič Županc sa Sveučilišta u Ljubljani, kaže da su našli ozbiljne abnormalnosti u fetusovom mozgu, da su posve nedostajale strukture mozga i da se u mozgu nakupljala tekućina.

Pretpostavka o vezi mikrocefalije i zika virusa, čini se, ipak je ispravna

Rezultati analize pokazuju da je virus iznimno opasan za trudnice osobito u prva tri mjeseca trudnoće. Ova slučaj pokazuje da je pretpostavka brazilskog ministarstva zdravlja o vezi mikrocefallije i zika virusa, bila ispravna. Mikrocefaliju uzrokuju i drugi virusi kao rubeola, toksiplazmoza, kao i pothranjenost i alkoholizam.

Slovenski tim testirao je virus na puno drugih virusa da isključe njihovu povezanost sa infekcijom. Puno je otvorenih pitanja kako zika utječe na fetus. Na primjer oko 80 posto infekcija je bez simptoma. Nitko ne zna da li asimptomatične infekcije mogu uzrokovati abnormalnosti kod fetusa. Još nema pokusa na životinjama. Ne zna se ni da li je žena izloženija u prva tri mjeseca više ili tijekom cijele trudnoće.