Aviokompanije, zabrinute za budućnost industrije, istražuju kako se koronavirus širi kabinama

Boeing i Airbus provode studiju o tome kako se koronavirus ponaša tijekom putovanja

Airplane
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Ogroman pad zračnog prometa zbog zatvorenih granica prisilio je gigante Boeing i Airbus da provode studiju o tome kako se koronavirus ponaša tijekom putovanja, piše The Wall Street Journal. Glasnogovornik Boeinga kazao je da poduzimaju korake kako bi bolje razumjeli širenje bolesti.

Zrakoplovne kompanije pokušavaju uvjeriti ljude da je nošenje maski, dezinfekcija kabine zrakoplova i filtriranje zraka dovoljno da ih zaštiti tijekom leta. Ali nije sigurno da je to baš tako. Stručnjaci pokušavaju ustanoviti kretanje virusa tijekom leta i eksperimentiraju s ultraljubičastim zrakama kako bi uništili sve čestice koje su na površini ostavili zaraženi putnici.

Teško mogu održavati distancu

Ove kompanije su se obratile akademicima, liječnicima, inženjerima, privatnim tvrtkama i Centrima za prevenciju bolesti i kontrolu kako bi im pomogle u njihovim naporima, piše WSJ.

Praćenje zaraze jasno pokazuje da je bilo manje zaraženih osoba u dijelovima svijeta koji su ranije uveli ograničenje kontakata. Ali u zrakoplovima, gdje su redovi udaljeni tridesetak centimetara, nema prostora za socijalno distanciranje. Poštivanje preporučenog razmaka iziskivalo bi dva prazna reda između sjedala.

Avioni su opremljeni snažnim ventilacijskim sustavima koji zamjenjuju sav zrak u kabini oko 15 puta u sat vremena. Ali kašljanjem ili kihanjem putnik može druge zaraziti puno prije nego li se zrak filtrira.

Žele uvesti UV svjetlo

Studije i dalje podržavaju nošenje maski, čak i platnenih da bi se spriječilo širenje koronavirusa, a stručnjaci preporučuju obavezno nošenje tijekom leta. Vrlo je važno čišćenje te dezinfekcija. Centri za prevenciju bolesti i kontrolu objavili su prošli tjedan da površine nisu primarni način prijenosa koronavirusa.

Ali to ne znači da je sigurno hvatati naslon za ruke, stolić ili otići u zahod u avionu. Boeing je pokazao interes za korištenje ultraljubičastog svjetla za oslobađanje prostora od virusa. Dr. Karl Linden sa sveučilišta Colorado potvrdio je za WSJ da ga je Boeing kontaktirao.

Razgovarali si o njegovom radu o UV zrakama i identificiranju potrebne doze UV svjetla za sigurno uklanjanje koronavirusa. Metoda se već iskušava u New Yorku, gdje se na taj način počinju dezinficirati vagoni podzemne željeznice.