Biopsija kože možda otkrila nultu korona pacijenticu u Italiji. Doduše, nitko ne zna tko je

Izgleda da je bila zaražena covidom u studenome 2019. godine

First day of Covid-19 vaccination campaign open to those aged 18 to 65 years old, following the closure of the country in the red zone. Event organized and followed by the Italian red cross, ASST 7 lakes Olona valley, civil protection, general practitioners, ANPAS Lombardia and hospital and territorial staff.
Coronavirus vaccine site, Viggiu, Italy - 01 Mar 2021,Image: 594420507, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia
FOTO: Profimedia

Znanstvenici nastoje što bolje razumjeti kako je pandemija Covid-19 započela, a trajna misterija ostaje jedna Talijanka za koju u milanskoj bolnici kažu da je više ne mogu pronaći, otkriva WSJ. Istraživanje znanstvenika sa Sveučilišta u Milanu pokazalo je da je žena u tom gradu na sjeveru Italije bila zaražena s covidom u studenome 2019. godine.

Dvadesetpetogodišnja žena imala je atipični dermatitis i upaljeno grlo, a biopsija kože pokazala je prisutnost novog koronavirusa, navodi studija koju je objavio British Journal of Dermatology. U dva testa koja su provedena više od šest mjeseci kasnije nađeni su tragovi virusa što bi ovu ženu činilo nultom pacijenticom izbijanja koronavirusa u Italiji koja je u prvom valu pandemije bila vrlo teško pogođena.

Poziv bankama krvi

WHO se nada da bi dodatne studije pomogle u utvrđivanju koliko je dugo virus cirkulirao u Kini i drugdje, prije izbijanja više slučajeva u Wuhanu. Uzorak ženine kože je primjer raspršenih tragova o ranim danima pandemije, piše WSJ.

Nizozemska virologinja Marion Koopmans, članica tima WHO, kaže da talijanski slučaj zaslužuje daljnju istragu. Ali nitko ne zna tko je i gdje je žena. Bolnica nema podatke, dermatolog dr. Gianotti koji ju je liječio, iznenada je umro u ožujku, ne od koronavirusa.

WHO je pozvao banke krvi u zemljama da testiraju prisutnost antitijela na virus uzorke krvi s kraja 2019. godine. Nekoliko studija je podastrijelo dokaze da su ljudi zaraženi i prije nego su prvi slučajevi Covida zabilježeni na njihovim područjima.

Novi dokazi o ranijem širenju

Prvi službeni talijanski slučaj zabilježen je krajem veljače 2020. godine. No, nedavna istraživanja daju dokaze da se virus mogao širiti puno ranije nego se u početku mislilo, a pretpostavlja se da je u Europi prisutan od jeseni 2019. godine.

I jedno istraživanje talijanskih znanstvenika otkrilo je novi koronavirus u izlučevinama iz grla četverogodišnjaka početkom prosinca 2019. godine. Odvojeno istraživanje provedeno u Italiji prošle godine sugeriralo je da je koronavirus možda u zemlji cirkulirao već u rujnu 2019. godine, piše Anadolu Agency.