Novo istraživanje sugerira da je korona u Italiji cirkulirala još lani u rujnu, dio stručnjaka je skeptičan

Istraživanje je obuhvatilo oboljele od raka u razdoblju od rujna 2019. do ožujka 2020.

A healthcare worker attends to a coronavirus patient at the Intensive Care Unit of the Principe de Asturias hospital in Alcala de Henares near Madrid on April 22, 2020. - Spain said another 435 people died in the past 24 hours, a slight increase in the figures for a second day running and bringing the overall death toll to 21,717. (Photo by PIERRE-PHILIPPE MARCOU / AFP)
FOTO: AFP

Dio znanstvenika u Italiji sumnja da je koronavirus tom zemljom cirkulirao već u rujnu prošle godine, puno ranije nego što je otkriven nulti pacijent u toj zemlji, piše La Stampa. Takve tvrdnje temelje se na rezultatima istraživanja provedenog na Institutu za tumore u Milanu i Sveučilištu u Sieni.

Te dvije ustanove analizirale su uzorke krvi pacijenata oboljelih od raka pluća u razdoblju od rujna 2019. do ožujka 2020. U istraživanju je sudjelovalo 959 osoba u dobi između 55 i 65 godina, svi su bili redovni pušači. Gotovo 60 posto ispitanika bili su muškarci, a 50 posto njih stanovnici Lombardije.

Što su pronašli u uzorcima?

U uzorcima su, tvrde, pronašli antitijela na koronavirus u 11,6 posto slučajeva od čega 14 posto samo iz uzorka uzetih u rujnu 2019., a 30 posto iz uzoraka uzetih drugom tjednu veljače 2020. Prema tom istraživanju, virus je već u rujnu bio prisutan u uzorcima pacijenata iz pet talijanskih regija, a do ožujka pronađen je kod pacijenata iz 13 regija.

“Analize koje je provela skupina znanstvenika sa Sveučilišta u Sienni, identificirale su prisutnost neutralizirajućih antitijela koja su i dalje sposobna za to da djeluju protiv koronavirusa i to u šest od 111 uzoraka krvi. Za one ljude kod kojih su antitijela pronađena iz uzoraka krvi danih u rujnu, zaraza se vrlo vjerojatno dogodila u kolovozu”, kazao je znanstveni direktor Instituta za tumore Giovanni Apolone.

Dio stručnjaka skeptičan

Dio stručnjaka na to istraživanje ipak gleda sa skepsom. Među njima su biolog sa Sveučilišta Temple u Philadelphiji Enrico Bucci i imunologinja Sveučilišta u Padovi Antonella Viola, prenosi Rainews.

Prema njihovim tvrdnjama, ono što je otkrilo istraživanje dvaju ustanova je unakrsna reaktivnost 10 posto svjetske populacije koja se susrela s jednim od ostalih koronavirusa, koja je razvila neki oblik zaštite od novog koronavirusa. Također ističu kako test, koji su znanstvenici koristili u Milanu za otkrivanje antitijela, nije validiran.

Skepsu je izrazio i profesor Massimo Galli iz milanske bolnice. “Zaista je teško pomisliti da je virus toliko star. Ako jest, treba se zapitati zašto epidemija nije počela puno ranije “, pita se Galli.