Čije su vlasništvo slike nastale pomoću umjetne inteligencije? Za sada, ničije

Američki ured za autorska prava smatra da AI umjetnost ne može biti zaštićena autorskim pravima

FOTO: Instagram

Umjetnik Jason Allen je 2022. godine podnio zahtjev za autorska prava za sliku naziva Space Opera Theatre. Allen je sliku stvorio kroz mukotrpno eksperimentiranje u AI generatoru slika Midjourney.

Kazao je da je koristio više od 600 brzih varijacija kako bi na kraju dobio željeni izgled, ali američki Ured za autorska prava nije bio impresioniran.

Allen je jedan od prvih umjetnika čiji je zahtjev za autorska prava zbog korištenja alata umjetne inteligencije odbijen te je primjer kako ti alati pokreću nove nedoumice o autorskim pravima, piše The Verge.

Otvara se pitanje regulacije autorskih prava

Generativni AI programi, posebno za slike, kao što su Midjourney, Stable Diffusion i DALL-E, pokrenuli su temeljna pitanja o tome koliko daleko se protežu prava umjetnika na njihov rad.

Mnogi su obučeni na golemim skupovima podataka koji uključuju djela zaštićena autorskim pravima bez pristanka umjetnika, a niz tužbi u SAD-u mogao bi utvrditi spadaju li aplikacije u iznimke poznate kao “poštena upotreba”.

Programi ne mogu stvarati umjetnost?

Američki ured za autorska prava smatra da kompjuterski programi ne mogu stvarati umjetnost zaštićenu autorskim pravima, što frustrira ljude koji te alate smatraju sličnima photoshopu.

Autorska prava postoje da bi poticala stvaranje umjetnosti, ali zakon o autorskim pravima također priznaje da se većina umjetnosti oslanja na djela nastala prije pa postoje iznimke kao “poštena upotreba.”

Radi se o stalnom balansiranju, a sada, kada se pojavila nova tehnologija, ponovno treba razmišljati o ravnoteži. Za sad nitko sigurno ne zna gdje pripada umjetna inteligencija.